Son Dakika
Cuma, 23 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
‘Çok iddialıyım benim ekmeklerim kilo aldırmaz'
Başlığı görünce 'ah nerde o ekmekler' diyenlerden olabilirsiniz ama sanıklardan birinin de siz olduğunuzun farkında mısınız? Değerlerimizi koruma konusunda sizde hiçbir şey yapmayanlardansanız ve ekmek zannıyla gördüğünüz herşeyi yiyenlerdenseniz 'nerede o eski ekmekler demeye' hakkınız var mı? Ah keşke demeden önce bari ekmeklerinizi koruyabilseydik! Ah! Keşke!

Ebru DOĞAN /New York / TurkishNY

Brooklyn’de 6 yıldır hizmet veren Crystal Bakery’in sahibi Ercan Sadak, ekmeklerinin kilo aldırmadığını ve dünyanın en iyi kepek ekmeğini yaptığını söyledi.

Brooklyn Knapp Plaza’da 6 yıldır üretim yapan Crystal Bakery, Amerika’da 140 noktaya ekmek dağıtıyor. Ramazan ayı boyunca direkt olarak sıcak pidenin satın alınabileceği fırının sahibi Ercan Sadak, aileden kalma fırıncılık işini devam ettiriyor.

‘Fırıncılık işi benim dededen kalma işim. Dedem ve babamdan sonra, ben üçüncü kuşak olarak bu işi yapıyorum. Daha önce Türkiye’de de yaptım, babam ve aile fertlerinden hala bu işi yapan var.’ diye konuşan Sadak, üç günü geçince bayatlamayan ekmeklerin yenmemesi gerektiğini belirtti.
 

Ekmeklerini, dededen kalma yöntemlerle yaptığını söyleyen Sadak, bu yöntemler sayesinde yaptığı ekmeklerin kilo aldırmadığını ifade etti. Sadak, sözlerine şöyle devam etti:

‘Ekmeklerim, dededen kalma tecrübeyle yapılıyor. Kesinlikle yeni yöntemlerle yapmıyoruz. Bizim yöntemlerimizle yapılan ekmekler, kilo aldırmaz. Çünkü bakliyatta kilo aldıran, nişasta ve glütendir. Biz bunun nişastasını da glütenini de hamuru yoğururken öldürüyoruz. Biz gerçek ekmek yapıyoruz. Diğerlerinde çok fazla kimyasal kullanılıyor. Bir ekmek üç günü geçince bayatlamıyorsa kesinlikle yemeyin. Biz ekmeğimizde, un, tuz, maya ve sudan başka bir şey kullanmıyoruz.’Amerika’da 140 satış noktası var

Brooklyn, Manhattan, New Jersey ve Queens’te 140 noktaya ekmek dağıtımı yapan Crystal Bakery, bulunduğu noktada direkt olarak satış yapmıyor. Satış noktalarının ağırlıklı olarak Türk ve Rus marketleri ile Türk ve Rus restoranları olduğunu belirten Sadak, bu zamana kadar ekmeklerinden hiç şikayet duymadığını, geri gelen ürünü olmadığını söyledi.

Dünyanın en güzel kepekli ekmeğini yaptığını da iddia eden Sadak,  kepek ekmeğinin farkını görmek için mutlaka yenilmesi gerektiğini belirtti. Sadak, çavdar ekmeğinin de dünyanın en sağlıklı ekmeği olduğunu sözlerine ekledi.
 

Özel günlerde sipariş alıyor

Crystal Bakery, ekmek dağıtımın yanı sıra, özel günlerde camilere, evlere börek, tatlı dağıtımı da yapıyor. Bu alanda bir internet sitesi kurmayı planlayan Sadak, internet üzerinden gelen siparişlere cevap vererek, müşteri potansiyelini artırmayı planlıyor.

Okunacak kitaplar 3: Gerçek Ekmek

11.08.2012 23:44:00 Bu haber 13962 defa okundu
‘Çok iddialıyım benim ekmeklerim kilo aldırmaz'
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri