Son Dakika
Cuma, 23 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Böbrek hastalığından korunma yolları
Türk Nefroloji Derneği, böbrek hastalığından korunmak için önerilerde bulundu.

Türk Nefroloji Derneği, Türkiye'de yaklaşık her 10 kişiden birisinin böbrek hastası olduğunu açıkladı ve böbreğin korunması için uyarılarda bulundu.

Türk Nefroloji Derneği’nin araştırma sonuçlarını Prof. Dr. Kenan Ateş açıkladı. Prof. Dr. Kenan Ateş, Türkiye’de 7,5 milyon kişinin böbrek hastası olduğunu belirtti.

Şeker hastalığının böbrekleri etkileyen rahatsızlıkların en başında olduğunu anlatan Ateş, Dünya Böbrek Günü’nde bu yıl ’’Böbreklerinizi Koruyun-Kan Şekerinizi Kontrol Edin’’ temasının işlendiğini söyledi. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de diyaliz veya böbrek nakline gerek duyan hastaların büyük bölümünde böbrek yetmezliğine tip–2 diyabetin yol açtığını anlatan Ateş, şunlara dikkati çekti:’’Tip–2 diyabet, özellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkar ve her zaman fark edilemeyebilir. Kronik böbrek yetmezliği basit ve ucuz bazı idrar ve kan testleri kullanılarak erken saptanırsa önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir. Şeker hastalarının en az yılda bir böbreklerini kontrol ettirmeleri gerekir. 40 yaş üstü kişiler diyabet riskine karşı duyarlı olmalı ve kan şekerlerini belirli aralıklarla ölçtürmelidir.’’

Şeker hastalığının yanı sıra hipertansiyon, kalp-damar hastalığı, genetik faktörler ve ilerlemiş yaşın, kronik böbrek hastalığı için yüksek risk olduğunu bildiren Ateş, obezite, sigara, böbrek taşı, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, sık ağrı kesici kullanımı, bağ dokusu hastalıkları ve düşük doğum ağırlığının da ikincil risk faktörü olarak sayılabileceğini belirtti. Prof.Dr. Kenan Ateş, Türkiye’de diyaliz uygulanan veya böbrek nakli yapılmış yaklaşık 50 bin hasta bulunduğuna işaret ederken de bu sayının gelişmiş ülkelerin neredeyse iki kat fazla olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ateş şöyle devam etti: "Erişkinlerin yüzde 32,7’sinde hipertansiyon, yüzde 12,7’sinde şeker hastalığı, yüzde 32,1’inde obezite ve yüzde 35,2’sinde aktif sigara içiciliği bulunuyor. Bu veriler; toplumsal düzeydeki tıbbi, sosyal ve ekonomik yükü her geçen gün artan kronik böbrek hastalığının kontrolünü sağlamak için toplumda yaşam biçimi değişikliklerine yol açacak ve böbrek hastalığının tedavisinden çok önlenmesine dayalı, ulusal ölçekli bir hastalık yönetimi modelinin bir an önce hayata geçirilmesinin gerekliliğini ortaya koyuyor.’’

Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Ateş, kronik böbrek hastalığından korunmak için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:
-Egzersiz,
-Sağlıklı beslenme,
-Sigara, alkol ve fazla kilodan kaçınmak,
-Yeterli su içmek,
-Sık ağrı kesici kullanmamak,
-Kan basıncını kontrol altında tutmak,
-40 yaşından sonra şeker ölçümü yaptırmak,
-Şeker hastalığı, tansiyon, ailede böbrek hastalığı varsa ve yaş 60’tan yüksekse böbrekleri belirli aralıklarla kontrol ettirmek.

 

13.03.2010 16:16:00 Bu haber 20377 defa okundu
 Böbrek hastalığından korunma yolları
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri