Son Dakika
Pazartesi, 13 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kışın 'grip' çekmek istemiyorsanız
Bilim adamları, içinde bulundurduğu yararlı bakteriler ile yoğurdun kış aylarında yaygın olarak görülen soğuk algınlığına karşı savaşmaya yardım ettiğini belirlediler.

ZAMAN - TIMETURK

Ghent Üniversitesi'nde mikrobiyologların yürüttüğü çalışmada, bilim adamları normalde yoğurdun içinde bulunan bakteriyi virüsleri yok eden gümüş kurşunlara dönüştürdüler. Daha sonra bilim adamları, kurşunla kaplanan bakteriyi kusma salgınlarına yol açan norovirüse karşı test ettiler ve bakterilerin virüsün enfeksiyona yol açma yeteneğini etkisiz hale getirdiğini belirlediler.

Society for Applied Microbiology isimli toplantıya katılan araştırmacılara göre, yoğurt buna benzer gıdalar grip ve soğuk algınlığı gibi diğer virüs türleriyle mücadeleye yardımcı olabilecek. Araştırmacılar, virüsün yayılmasını önlemek için bu bakterinin burun spreyinde, su filtrelerinde ve el yıkama cihazlarında da kullanılabileceğini açıkladılar.

YOĞURT AMA NASIL YOĞURT?


Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi yetkilileri, bu yararın hazır yoğrutlar için söylenemeyceğini belirtiyor. Süt alıp iyice kaynatıp mayalarak evde yoğurt yapmayı öneren Gıda Hareketi uzmanları tüketicilerin yoğurdun faydasını bu şekilde elde edebileceğini savunuyor.

Bu konuda bilgi aldığımız Gıda Güvenliği hareketi yetkilileri şu bilgileri verdiler:

Hazır yoğurtlar süt yerine süt tozundan üretilebildiği gibi GDO'lu mısır nişastası, jelatin gibi çok sayıda katkı maddesi de içerir. Ayrıca susuz yoğur tüketilmemeli. Çünkü yoğurdun suyu B12 vitamini deposudur.

 

21.10.2010 00:03:00 Bu haber 6480 defa okundu
 Kışın 'grip' çekmek istemiyorsanız
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri