Son Dakika
Cumartesi, 24 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
'Dağdaki teröristle pazardaki terörist aynı'
Kayseri’de tatlı ve pasta üretimi yapan Yakup Avlukyarı'dan baklava sevenleri üzecek bilgiler...

TATLI SEVERLER DİKKAT

Pasta ve tatlı sektörü de bakanlığın, kendi sektörleri ile ilgili denetimler yaparak sonuçları ne olursa olsun kamuoyu ile paylaşmasını istiyor. Tatlı üretiminde tüketicinin kandırıldığı, bayatlayan ketelerin ceviz içi gibi baklavada kullanıldığı ileri sürülüyor.

Kayseri’de tatlı ve pasta üretimi yapan Yakup Avlukyarı, bakanlığın hileli gıda üretimi yapan firmaları teşhir etme uygulamasında geç kalındığını düşündüğünü söyledi. Avlukyarı, bu uygulamanın dürüst ve insan sağlığını önemseyerek üretim yapan firmalarca desteklendiğini anlatarak, bakanlığın kendi sektörleri ile ilgili de ciddi denetimler yapmasını istedi. Avlukyarı, tüketimin en fazla olduğu sektörlerden birisi olan pasta ve tatlı üretiminin ihmal edilmemesi gerektiğini, yapılacak denetimlerin sonuçlarının ne olursa olsun kamuoyuna duyurulması gerektiğini ifade etti.

SİMİT POĞACA, BÖREK....

Yakup Avlukyarı, insan sağlığını hiçe sayan pasta, simit, poğaça, tatlı üretimi yapanların olduğunu anlatarak, ucuza satılan birçok ürünün tamamen insan sağlığı için tehdit oluşturduğunu anlattı. Gıda terörünün de dağdaki terörden bir farkı olmadığını dile getiren Avlukyarı, “Her ikisi de insan canına kast ediyor. Biri insanı öldürüyor. Diğeri de insanımızı para için, çok daha fazla kazanmak için zehirleyerek öldürüyor. İkisi de cana kast ediyor. Bunlara dur denilmesi gerekir.” dedi.

Yakup Avlukyarı, gece denetiminin yapılmadığı fırınların elden geçirilmesini isteyerek, “Özellikle gece simit, poğaça ve kete üretimi yapan fırınları iyi denetlemek gerekir. Çünkü 3–4 kez tatlı kızartmakta kullanılan sıvı yağlar, gece pişirilen kete, poğaça da kullanılıyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda, 3 kez kullanılan sıvı yağlar insan sağlığı için tehdit oluşturuyor. Bu yağlar artık kanserojen içeriyor. Ama bunlar poğaçada kete insanlarımıza yediriliyor.” diye konuştu.

Maliyetinin yarısına, 5–6 liraya baklava satanların olduğunu ifade eden Avlukyarı, bunun mümkün olmadığını ve yapılan indirim günlerinde ise tüketilen gıdalara dikkat edilmesini istedi.

Avlukyarı, kaliteli ve standartlarında olması gereken baklava içlerinin tercih edilmediğini dile getirerek, şu bilgileri verdi: “Bir kilo ceviz içi 20 liranın üzerinde satışa sunuluyor. Birçok malzeme kullanarak yaptığımız tatlının maliyetlerine bakıyorsunuz, satış fiyatlarına bakıyorsunuz mümkün değil. O zaman burada ciddi bir sorun var. Bunu anlıyorsunuz. Bakıldığında maalesef bayatlamış keteyi mutfak robotunda çekip, içerisine biraz kakao atarak renk değiştiriyorlar. Sonra bunu ceviz içi olarak baklavada kullanıyor. Kimse bunun ceviz içi olup olmadığını bilemiyor. O nedenle biran önce pasta ve tatlı sektöründe de denetim ve kamuoyuna açıklama yapılmasını istiyoruz.”

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • sarp dikkaya yen
    Lafı bırak icraata bak
    MIT Müsteşarını, Genel Kurmay Başkanını, Eski Bakanı yani hemen herkesi bir gün tükenmeden alıp içeri tıkabilen savcılar halk sağlığı konusunda neredeler. Suç duyurusunda bulunmadınız mı, bulundunuzda kıllarını bile kıpırdatmadılar mı? Bir sabah TV u açınca 3. Gıda dalgasında zararlı madde katarak gıda üreten 48 kişinin işyeri ve evinde arama yapılıyor, delil toplanıyor haberini duyabilirsem o gün rahat uyuyabileceğim. Yine de sağolun ki; hiç değil kanserojenleri sergileme cesareti gösteriyorsunuz.
    20.06.2012 13:07:33
19.06.2012 12:20:00 Bu haber 4476 defa okundu
'Dağdaki teröristle pazardaki terörist aynı'
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri