Son Dakika
Pazar, 26 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
'Engelli kızlar kısırlaştırılsın' önerisine tepki
Sosyal Hizmetler Kurulu'nun kadın üyelerinden gelen 'zihinsel engelli kızların kısırlaştırılsın' önerisien Hasta Hakları Aksitvistleri Derneği'ndne sert tepki.

Kocaeli Valisi'nin başkanlığını yaptığı Sosyal Hizmetler Kurulu'nun kadın üyeleri Diş Hekimi Sevil ÇAĞLAR ve Rektör Yardımcısı Sevim GÖKALP’in zihinsel engelli kızların kısırlaştırılmaları ile ilgili tekliflerini değerlendiren Hasta Hakları Aktivistleri Engelli Hakları Komitesi Başkanı Sami Ortaç “İnsanlık dışı bir teklifin üstelikte hemcinsleri tarafından zihinsel engelli genç kızlara reva görülmesi kabul edilemez, bu insanlar hâlâ nasıl o koltuklarda oturabiliyorlar” diyerek Başta Kocaeli Valisi Ercan Topaca olmak üzere teklifin sahibi ve savunucularını istifa etmeye çağırdı.

Hasta Hakları Aktivistleri Engelli Hakları Komitesi'nden yapılan açıklamad a şı görüşler dile getirildi: "Bu güne kadar engelliler ile ilgili pek çok isabetsiz teklif veya uygulama kanun ve yasalarla verilen hakların hayata geçirilememesi gibi olay ile karşılaştık ancak amacı ve konusu Engellilere yardım ve onların Hataylarını daha yaşanabilir bir hale getirmek olan kimselerin düzenlediği bir toplantıdan çıkan bu teklifin -üstelikte engellilere pozitif ayrımcılığın anayasal metinlere girdiği şu günlerde- adeta Nazi dönemi 'âri ırk' oluşturma uygulamalarını hatırlatmaktadır.

Devletin ilgili organlarının bir taraftan taciz, tecavüz, eşcinsellik ve şiddeti teşvik eden film ve programları önleme görevi olduğu halde bunu dahi yap(a)mazken, yine devlet erkânının ağzından bu tarz bir önerinin dillendirilmesi tam bir skandal olup bir yandan da tecavüzcüleri cesaretlendirecektir.

Kanunlar gerek yaş gerek ise akli melekelerinin yerinde olmaması nedeni ile velilerinin kişiler üzerinde karar vermelerine olanak sağlayabilir. Ancak hiçbir kanun ve etik kurul insanın en temel insani niteliklerinin elinden alınmasına bir başkasının karar vermesini sağlayamaz bu hukuki olsa dahi kabul edilemez.

Sokak köpeklerinin dahi kısırlaştırmaları gündeme geldiğinde ortalığı ayağa kaldıran basın-yayın kuruluşları, hayvan hakları savunucuları neredesiniz.

Bizler Hasta Hakları Aktivistleri olarak çağdışı, inanca, ahlaka ve evrensel hukuk kurallarına aykırı bu teklifin sahiplerinin işgal ettiği görevlerinden bir an evvel alınmalarını ve başta Başbakanlık ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu olmak üzere İlgili Savcılık ve tüm Sivil Toplum Kuruluşlarını bu konuya müdahil olmaya davet eder, Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Engelli Hakları Komitesi olarak bu meselenin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgilerine sunarız."

 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi de bu gayri insanî ve gayri ahlakî öneriyi lanetler!

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • deniz
    pes
    inanamıyorum hala bu ülkede uçkuruna sahip çıkamayanların ekmeğine yağ sürecek öneriler sunuluyor. kısırlaştırılsın sonrada nasılsa kısır diyerek istedikleri gibi pis emellerine alet etsinler. yazık gerçekten aldığı eğitimle dahi kafasındaki engeli atamayan yüz karası insanlar. nasıl müslüman mantığı bu. bunu talep eden insanların resimlerini de basın ki sözde iyiliğimizi isteyen(!) bu mahluklardan uzak duralım.biliyorum bu yazı yayınlanmaz ama iğrenç gerçekten bir can nasıl bu kadar kolay harcanır nasıl bu kadar ucuz düşünebilir insan pes.
    04.03.2012 13:44:29
14.12.2010 12:59:00 Bu haber 5282 defa okundu
'Engelli kızlar kısırlaştırılsın' önerisine tepki
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri