Son Dakika
Cumartesi, 24 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
1 Ocak itibariyle naylon poşet yasaklandı. Ama...
1 Ocak'tan itibaren tamamen yasaklanıyor. Peki bu cesur ülke hangisi? Yasaklama kararı nasıl uygulanacak?
Avrupa'nın naylon torbanın en çok kullanıldığı ülkelerinden biri olan İtalya'da, alışverişlerde doğada çözünebilen, kumaştan ya da kağıttan torbalar kullanılabilecek.

İtalyanlar yılda 20 milyon naylon torba kullanıyor, bu da kişi başına ortalama 300 torbadan fazla kullanıldığı anlamına geliyor.

Yasağa destek verenler, üretiminde petrol kullanılan ve çözünmesi onlarca yıl alan naylon torbaların çevre felaketi olduğunu belirtiyor. İtalya'da naylon torbalarla ilgili olarak aşamalı uygulanmak üzere çıkarılan yasak 2006'da kabul edilmişti.

Bir naylon torba uğruna

Naylon poşet sadece çöp ve kirlilik yaratmaz, üretim sürecinde suyumuzu tüketir, göl ve nehirlerin akış rejimlerini bozar, depolama sürecinde ciddi maliyetler oluşturur, doğal yaşam ortamlarına verdiği zararla, nesli tehlike altındaki türlerin varlığını tehlikeye sokar.

Naylon poşet kullanımı tüm dünyada 1982’de, Türkiye’de 1980’ler sonunda başladı. Bu yeni alışkanlık bir uygarlık göstergesi gibi kabul görüp yaygınlaştı. Örneğin İstanbul’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi verilerine göre, günde 10.000 ton üzerinde çöp üretilmektedir. Üretilen bu çöpün yaklaşık yüzde 10′luk bir kısmını ise naylon poşet ve diğer plastikler oluşturur. TC Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın 2002 verilerine göre ülkemizde naylon poşet ve plastik talebi her yıl 1.7, ithalatta 6.5 oranında artmaktadır.

Avustralya’da 2008 yılı sonunda süpermarketlerde naylon torba kullanımına son verildi. Çin’de Haziran 2008 tarihinden başlamak üzere çok ince plastik torba üretimi ve süpermarketlerde kullanılması yasaklandı. İrlanda Mart 2002’de naylon poşet kullanımına yönelik bir vergi koydu, o yıldan önce yılda 1,2 milyar poşet tüketiliyorken, vergi sonrası tüketim %95 oranında düştü. Sel sırasında su akışını kestiği ve ciddi maddi hasara sebep olduğu için Bangladeş’in başkenti Dakka’da da naylon poşet kullanımı yasaklandı. Güney Afrika, Almanya ve Kanada’da naylon poşetler ancak ücret karşılığı alınabiliyor. İngiltere’de 50 mağazada bez çanta uygulaması yapılarak naylon poşet talebinin bir yılda %70 oranında düşürülmesi sağlandı.

NAYLON NOTLAR

Bir naylon poşet ortalama 12 dakika kullanılıyor.

Bir naylon poşetin doğada çözünebilmesi için en az 500 yıl en çok 1000 yıl geçmesi gerekiyor.

Sadece İngiltere’de yılda 200 milyon plastik poşet kullanılıyor.

Bir plastik poşet denize atıldığında deniz canlıları için büyük bir tehdit haline geliyor. Pek çok deniz canlısı poşetleri yutarak ölüyor.

SİZ DE…

Çöp poşeti satın almak yerine arta kalan plastik torbaları çöp poşeti olarak kullanın. Bir ton plastik poşet tekrar kullanıldığında 11 fıçı benzine denk enerji tasarruf edilmiş olur.

Daha az plastik torba kullanın. Haftada yalnızca 2 torba daha az kullanarak, yılda çöpe en azından 100 torba daha az atacaksınız.

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • Fulya Altıntaş
  bio-plastik
  Naylon poşet illa kullanılacaksa doğada 3 yıl içinde parçalanabilen bio-plastik kullanılabilir. hepimizin evde bir annesi, kızkardeşi ya da en kötü bir komşu teyzesine istedikleri kumaştan bir poşet-çanta diktirip kullanabilirler. Ancak dediğiniz gibi marketten aldığımız poşetleri tekrar çöpte kullanıyoruz. o zaman da çöpü atmak için ne kullanacağız sorusu doğuyor?
  28.11.2013 14:47:54

 • yusuf akyüz
  naylon ömenli değil
  biz naylon olmasından ve cevre kirliliğinden vazgeçtik TOPLAMA ve ARTIK atıklardan yapılan poşetler yasaklansın.. bu bir gıda terörü dür.. istanbulun göbeğinde cevreciyiz diye geçinen belediyelerin pazarında bile fink atıyor.. hemde gıdaya direkt temas ederek.
  03.01.2011 08:07:30
02.01.2011 00:03:00 Bu haber 10342 defa okundu
1 Ocak itibariyle naylon poşet yasaklandı. Ama...
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri