Son Dakika
Cumartesi, 24 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
21,600 firmadan 12,500'ü güvensizmiş
Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (MÜSİAD) düzenlediği "Bilinçli Gıda ve Satın Alma" konulu seminerde, Türkiye'de gıda üretimi yapan firmaların kriterlere ne kadar uyduğu tartışıldı. Seminerde konuşan MÜSİAD Gıda ve Tarım Sektörü Kurulu Başkanı Burhan Sayılgan, "Türkiye'de gıda üretimi yapan 21,600 gıda üreticisinden 12,500'ü Bakanlığı'nın belirttiği kriterlere uygun üretim yapmıyor" dedi.

"Bilinçli Gıda Satın Alma ve Tüketimi" konulu kompozisyon yarışmasında başarılı olan öğrencilere ödüllerinin verildiği programda, konuşan MÜSİAD Gıda ve Tarım Sektör Kurulu Başkanı Burhan Sayılgan, Gıda üretimi yapan toplam 21 bin 600 firma içinden ancak 9 bin 100'ünün olumlu rapor aldığını söyledi.

Bunlar Türkiye'nin bir gerçeği diyen Sayılgan, "Türkiye'de maalesef bazı gıda üretim tesisleri bakanlığın koyduğu kriterlere uymuyor. Tarladan, çiftlikten soframıza kadar gelen ürünlerin geçtiği her aşamanın kontrol altında tutulması lazım. Aksi takdirde sağlıksız bir nesil yetişecek. Örneğin, okullarda gazlı içecek ve cips satılması yasaklandı. Ancak bunun okullarla sınırlı kalması yanlış. Çünkü öğrenci zaten okulun dışındaki büfeden de cips veya gazlı içecek alıyor" dedi.

"HELAL SERTİFİKAYI KAĞIT ÜZERİNDE DEĞİL GÖNLÜNÜZDE ALINIZ"

Güvenli gıda üretimi için konferanslar düzenlendiğine dikkat çeken Sayılgan, Türkiye'de beslenme alışkanlığının değişmesi gerektiğini söyledi. Bazı firmaların helal gıda sertifikaları aldığını da hatırlatan Sayılgan, bu sertifikayı kağıt üzerinde değil üretim yapanların gönlünde taşıması gerektiğini belirtti.

"SİNEKLER NE YİYECEĞİNİ BİLİYOR, İNSANLAR BİLMİYOR"

Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Ali Sürmen ise sağlıklı gıda güvenliğine ilişkin ilginç bir örnek verdi. Gençliğinde Bursa'ya geldiği zaman pazara çıktığını ve şaşırıp kaldığını belirten Sürmen, "Pazarda satılan sebze ve meyvelere baktım şaşırdım. Biz bunları hayvanlarımıza veriyorduk. Demek ki biz hayvanları iyi beslerken kendimiz kötü beslendik. Bir büyüğümüz bize dedi ki, 'Şu sebze ve meyveyi karşıya koy, onun üzerine sinek konmaz. Çünkü onun sağlıklı olmadığını bilir. İnekler zararlı olan otları, yiyecekleri yemiyor. İnekler, sinekler ne yiyeceğini biliyor, ama insanoğlu ne yiyeceğini bilmiyor" dedi.
 

9.100 GÜVENLİ Mİ?

MÜSİAD Gıda ve Tarım Sektör Kurulu Başkanı Burhan Sayılgan söyledikleri oldukça önemli ancak 9100 firmanın üretiminin güvenli olduğu fikrine katılmak oldukça güç. Gerçi Sayılgan bu güveni Bakanlık kriterlerini bağlıyor ama asıl tartışılması gereken bu kriterlerin doğruluğudur.

Bu nedenle lütfen bu makaleyi okuyunuz

07.06.2012 11:32:00 Bu haber 5442 defa okundu
21,600 firmadan 12,500'ü güvensizmiş
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri