Son Dakika
Çarşamba, 22 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
3 adet kozmetin ürüne toplatma kararı çıktı
Sağlık Bakanlığı, kullanımına izin verilmeyen minoksidil, kurşun ve bileşiklerinin yer aldığının belirlenen kozmetik 3 ürünü toplatma kararı aldı. Peki, bu güne kadar bu ürünleri kullananların suçu ne? Bakanlık neden inceleme yapmadan beyana dair ruhsat veriyor? Bunları üretenler kusurlu da izin verenler masum mu?
Bakanlıktan yapılan açıklamada,
1) ''Moliva Grey Away Saç Toniği'',
2) ''Yu&Dali saç güçlendirici bakım spreyi'',
3) ''Restoria Discreet Colour Restoring Cream'' isimli ürünlerde, kozmetik ürünlerde kullanımına izin verilmeyen minoksidil, kurşun ve bileşiklerinin yer aldığının belirlendiğine ifade edildi.

Bu ürünlerin 'Ozoderm' isimli saç renklendirici ve pembe maske adlı ürünün internet ortamında ve görsel medyada yer alan tanıtımlarda, ''Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıdır, Sağlık Bakanlığınca tescillidir, Kozmetik Kanunu'na göre üretilmiştir'' şeklinde ürün tanıtımının yapıldığı kaydedildi.
 
NEDEN SADECE BEYAN?
 
Kozmetik mevzuatı gereğince üreticinin, kozmetik ürünleri piyasaya arz etmeden önce Bakanlığa bildirimde bulunmak zorunda olduğu ifade edilen açıklamada, ancak bu bildirimlerin sadece beyan niteliği taşıdığı bildirildi.

TOPLATMAK ÇARE Mİ?
 
Bakanlıktan izinli olduğuna dair yazılı ve sözlü ibareler veyahut izinliymiş izlenimi veren tanıtımların, hem kozmetik hem de tüketicileri koruma mevzuatına aykırı olduğu kaydedilen açıklamada, mevzuat gereği bu ürünlerle ilgili idari ve cezai müeyyide uygulanarak piyasadan toplanması işlemlerine başlandığı bildirildi.

BAKANLIK DENETİMİ HALK SAĞLIĞININ BOZULMASI KOŞULUNA BAĞLAMIŞ
 
Ayrıca İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünün halk sağlığını koruma görevini yerine getirmek üzere vatandaşların kozmetik ürünlerle ilgili istenmeyen etki bildirimlerini almaya başladığı hatırlatılarak, tüketicilerin bu amaçla www.iegm.gov.tr adresindeki 'Kozmetik İstenmeyen Etki' bölümünden şikayette bulunabilecekleri vurgulandı.

05.03.2012 15:17:00 Bu haber 6756 defa okundu
3 adet kozmetin ürüne toplatma kararı çıktı
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri