Son Dakika
Cuma, 23 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
70 hastalığın şifası hacamatta!
Hacamat İslam ülkelerinde çok yaygın. Ama Çin'den Almanya'ya, Malezya'dan Kanada Arap dünyasından Avustralya'ya kadar bütün dünyada kullanılan alternatif bir tedavi yöntemi... İşte hacamatla ilgili tüm merak edilenler.

İbn Abbas r.a., Rasulullah s.a.v.’den şöyle dediğini rivayet etmiştir: “Miraç gecesi, hangi melek topluluğuna rastladıysam onlar bana; “Ey Muhammed kan aldırmaya (hacamata) devam et ve ümmetine de bunu emret” diyorlardı” (Tirmizi Tıbb 12, İbn Mace Tıbb 20 Müsnet I, 354)

Hacamatla tedavi

Önce, bardak vb. den oluşan kupa kan alınacak yere vuruluyor, orayı havasız bırakıp uyuşturuluyor. Aynı yeri neşterle et ile deri arasını 2 veya 3 milim çiziliyor. Sonra kupayı neşterlenen yere tekrar vuruluyor. Kılcal damarlardan kan gelmeye başlıyor. Bu genellikle üç defa tekrarlanıyor. Tedavi 20-25 dakika sürüyor. Ortalama 300-350 gram kadar kan çıkarılıyor.

Hacamat konusunda Hadis-i Şerifler

Hz. Muhammed(s.a.v) Hadis-i Şeriflerinde, hacamatın önemi hakkında şunları buyurmuş:

"Damardan veya deriden kan aldırmak, tedavi olduğunuz şeylerin en faydalılarındandır."

"Sefer ediniz şifa bulunuz, oruç tutunuz şifa bulunuz, hacamat olunuz şifa bulunuz."

Hacamat nedir?

Peygamberimiz (s.a.v)'in sağlıkla ilgili tavsiyelerinden ve bizzat tatbik ettiği sünnetlerindendir. Hacamat, sebebi belli bir hastalığın tedavisi olmaktan ziyade, kan fazlalığının, vücutta meydana getirdiği rahatsızlıkları gidermek için kullanılan bir tedavi usûlüdür. Hacamat’la alınan kan temiz kan değil, kirli, koyu, pıhtılaşmış, derinin altındaki uyuşuk kandır.

Bu kan, damardan değil deriden alınır. Hacamat’la pıhtılaşmış koyu kan alınınca, vücuttaki kanın akışkanlık özelliği artar ve dolaşımı kolaylaşır. Deri hafifçe bir neşter ile çizilir ve üzerine ağzı geniş bir cam kavanoz kapatılarak emici gücün etkisi oluşturulur ve kirli kan vücuttan çıkarılır. Bu yöntem, vücudun değişik yerlerine uygulanmakta ve hasta organa yakın yerler özellikle tercih edilmektedir.

Kullanılan malzemenin hijyenik olması gerekir.

Hacamatın hiçbir yan etkisi olmadığı gibi tamamen doğaldır. Hiçbir acı vermez ve iz bırakmaz. Aynı gün iyileşme görülür ve vücutta rahatlama olur. En hızlı tedavi usûlüdür. Hacamatla tedavi binlerce yıldır uygulanan en eski tedavi usûlü olup, günümüzde de Asya, Afrika ve Uzak Doğu Ülkelerinde yaygın olarak uygulanmaktadır. Avrupa da son yıllarda alternatif tıp olarak uygulanmaya başlanmıştır. 

Rasûlullah (s.a.v), baş ağrısından dolayı alnının her iki yanından, zehirlenmeden dolayı her iki omuz başı arasından, topuğundaki bir incinmeden dolayı da ayağının üzerinden kan aldırmıştır. (1) Rasûlullah (s.a.v)’in hanımları da hacamat yaptırmıştır. Rasûlullah (s.a.v): "Miraç'tan inerken hangi Melek cemaatine rastlasam, ey Muhammed (s.a.v)! ümmetine hacamat olmalarını emret dediler." buyurmuştur.

Hayber'de zehirli koyun etinden zehirlendiği zaman, Cebrail (a.s) kendisine, hemen kafasının arkasından hacamat yaptırmasını söylemiştir.  İbn Ömer (r.a) şöyle buyurdu: Ben, Rasûlullah (s.a.v)'den şu buyruğu işittim: "Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır. Hacamat olmak aklı ve hıfzetme (ezberleme) gücünü arttırır." (2) Yine bir Hadis-i şeriflerinde: "Hacamat her hastalığa faydalıdır, uyanık olun hacamat olun." buyurmuştur.

Kafadan hacamat olmak; delilik, cüzzam, gece körlüğü, alaca, baş ağrısı, diş, göz, kulak gibi hastalıklara ve daha birçok hastalığa şifadır. Hacamat’ın şifasını bilen büyük âlimler üç ayda bir hacamat olurlardı. Hacamat 70 hastalığa şifadır. Bunlardan bazıları; Kanser, cilt hastalıkları, sedef hastalığı, kısırlık, süreklilik arz eden kronikleşmiş birçok hastalıklar, migren, romatizma, mide, bağırsak rahatsızlıkları, karaciğer yetersizliği, zihinsel ve ruhsal birçok hastalıklarda, böbrek hastalıklarında kan vermenin faydaları belirgindir.

Kanser olup ameliyat olması gereken bir kişide, hacamat’tan sonra kanser kütlesinin yok olduğu görülmüştür. Hacamat ta kanser'den kısırlığa kadar birçok hastalığa şifa vardır. Müzmin birçok hastalığın hacamat’la tedavi olduğu tecrübeyle sabittir. Hacamat nazara ve sihire karşı da iyi gelir. 50 senelik kökleşmiş büyünün, hacamat’la ortadan kalktığı rivayeti vardır.

Bu sebeple hacamat yapılırken mutlaka Ayet el-kürsi ve Muavizeteyn sureleri okunur. Rasûlullah (s.a.v) bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir Haccâm'a hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp haccâma ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: "Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır. (yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır)" (3) İbn-i Abbas (r.a) anlatıyor: "Rasûlullah (s.a.v) buyurdular ki: "Haccam (hacamat yapan) ne iyi kuldur; (fazla) kanı giderir, beli hafifletir, gözü parlatır."

Londra Milli Hastanesinde ve Kopenhag Kraliyet hastanesinde hacamat’la ilgili Tıbbi araştırmalar yapıldı. Araştırmalar neticesinde kirli kan alınca, koyu kanı bulunan hastaların beyinlerinden geçen kan akışı hızlandığı, kanın incelmesiyle, kandaki alyuvar yoğunluğunun azaldığı, hemoglobin seviyesinin düştüğü, böylece kalbin beyne daha rahat pompalama yaptığı tespit edildi. Ayrıca araştırmalarda, kan akışının artmasıyla insanın ataklığının da fark edilir derecede arttığı görüldü. Hastalıklara karşı kan aldırmanın koruyucu bir rol oynayabileceği bu araştırmalarda ortaya çıktı.

Hacamat nasıl yapılır?

Hacamatın birinci hikmeti sevgili peygamberimizin (s.a.v.) sünneti olması ve Mirac'ta verilmiş olmasıdır.Onun herbir sünnetine uymanın ne kadar makbul olduğu hepimizce bilinmektedir.

Biz tabii ki işin tıbbi yönüne bakacak olursak önce hacamat (kan aldırmak) damardan değildir. Kan bağışı ile hacamat tamamen değişik iki yöntemdir.

Hacamat vakum usulu ile vücudun çeşitli yerlerinden kan almaktır. Damardan değil. Hacamatla vücuttta fazla kan kalp ve beyin sektelerine, sinirsel rahatsızlıklar, allerji gibi bir çok hastalığa sebep olmaktadır.

Hacamatla; işte bu fazla kan ve deri altındaki kirli kanlar dışarı çıkartılır. Deri altındaki kılcal damarlardan kan dolaşımı normal dolaşıma nazaran daha yavaş yürüdüğünden dolayı yıllarca bı kanlarda temizlenmeme oranı artar.

Bu sebepten dolayı vücutta çeşitli rahatsızlıklar (baş ağrısı, bel ağrısı, diz ağrısı, uyuşukluk, tembellik, ağırlık, v.s) baş gösteriri. Hacamat ile deri altındaki bu rahatsızlıklara sebep olan kan dışarı çıkartılarak kanın rahatça dolaşması sağlanmış olur.

Hacamatla tedavi olunan hastalıklar

Hacamat kan ile alakalı bir işlem olduğu için kan da insan bir bölgeye tesir etme imkanı vardır. Bununla beraber vücuttaki kirli kanı almakla kandaki toksinler, kolestrol ve kullandığımız ilaçlardan dolayı kanda bulunan ve bize zarar veren maddeler tehlikesiz bir şekilde vücuttan uzaklaştırılır.

Hacamat ile insanlar; anında tesir gösteren, emin, tehlikesiz, yan tesirsiz ve ucuz bir şekilde tedavi olma imkanı bulurlar. Bununla beraber hacamatla tedavi olunan hastalıkların bazıları şunlardır.  
* Baş ağrısı, yarım baş ağrısı ve sinuzit,
* Tembellik, uyku fazlalığı,
* Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı,
* Prostat ve cinsel zayıflık,
* Sırt ağrısı, bel ağrısı (lumbago), işiaz, diz ağrısı, yanlarda uyuşukluk,
* Hormon bozzukluğu,
* Yumurtalık hastalıkları,
* Buna benzer bir çok kadın hastalığı.

Hacamat hangi hallerde yapılmaz

* Hacamat çok ihtiyar ve zayıf kişilerde,
* Kalp Yetmezliği olanlarda,
* Bir yeri kesildiğinde kanı durmayan kişilerde,
* Hamilelerde,
* Aşırı kansız kişilerde
* AİDS HİV
* Tansiyonu çok düşük olan kişilerde
* Küçük çocuklarda
* Çok hassas ve korkan kişilerde kanlı hacamat yapılmamaması tavsiye olunur, duruma göre kansız hacamat tatbik olunur. (Hayatifarket)

Kaynaklar:
1-E. Davud Tıp H. 3859. 3860, Tirmizi Tıp H. 2052, İ. Mace Tıp H. 3484. 3484.   
2-İbn Mâce, Kitâbu't-Tıb, 22.   
3-Buhâri, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63; Ebû Dâvûd Nikâh 26, Tıb 3.

İslam kan bağışına cevaz verir mi?

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 10 yorum)
 • Aynur
  Soru
  Tuberkloz hastasi olmus 1si hacemat yaptirabilirmi? (ELBETTE)
  31.03.2014 22:11:20

 • sevde
  sunneti serif
  Ben 3 defa yaptirdim,akliniza gelebilecek her tip rahatsizliga birebir,hemsireyim,herkese tavsiye ederim
  17.02.2014 15:18:33

 • ayse unan
  hacemat
  sayin ebubekir ozkan bende belcikada yasiyorum lutfen bana o size hacamat yapan fasli kisinin bilgilerini aktarirmisisniz esimde cok kaslarindan rahatsiz yanlis biz burda biryer bulamadik saygilarimla,
  31.08.2013 16:22:03

 • ömer yılmaz
  Ziyaretçi Yorum
  Hacamat göz rahatsızlıklarına da iyi gelirmi (NET OLARAK BİLMİYORUZ)
  16.08.2013 08:16:18

 • Ebubekir Ozkan
  Hacamat
  Ben Belçikada yasiyorum burda bir fasli hacamat yapiyor4 defa oldum çok bariz, keskin sonuclar aldim .bu isi bana ogretti çok kolay. biraz dikkat biraz hijyen gerekiyor.simdi akrabalarima yapiyorum. bir kez olan hemen tekrar istiyor. kendim bu yil hiç girib olmadim.niyetimiz sadece peygamberimizin bu sunnetini yasatmak olmalidir.sifasini Allah veriyor.hemde ummadiginiz kadar. keske bu isin merkezleri olsada herkes yaptirabilse,ozaman merdiven alti yapmalarda kakar.ama ilk once benim ev doktorum istemez..!çunki hacamat olali hic doktoruma ugramadim.samimiyetimle soyluyorumki bas agrisi,hapi kas gevseticileri ilacini tamamen terkettim tamamen gereksiz yere sentetik ilaclar kullandigimin farkina vardirdi,muslumanlik sorumlulugu içinde herkese tavsiye ederim.
  13.02.2013 02:52:47

 • nihal
  nerede yaptırabilirim??
  mükemmel bişeymiş bu. benim sinüzitten dolayı baş ağrılarım ve sürekli halsizliğim var. baş ağrısı için baş kısmından mı aldırmak gerekiyor? yaptıranlar varsa nerede yaptırabiliriz? yazarlarsa biz de faydalanmış oluruz. acaba istanbul veya civarında var mıdır yapanlar? ilk defa duydum ben bunu ve bayıldım. Efendimize bir kez daha hayranlık duydum. sünnet-i seniyye ye ittiba etmek gerek her daim...
  06.07.2011 03:38:22

 • metin özdemir
  Hacamat
  ben 3 ay doktor doktor dolaştım. rahatsızlığıma teşis konmadı. hacamat yaptırdıktan sonra tüm tahlillerim temiz çıktı. doktorum "sana sihirli değnek mi değdi" şeklinde şaşırdı.ilk hacamattan sonra hiç grip olmadım. artık düzenli olarak hacamat yaptırıyorum şifa buluyorum.
  23.10.2010 21:55:04

 • baykent1
  hacamat
  selamun aleyküm hanım hacımat yaptırdı. o pis kanlar çıktı uyuşuk kanlar herkesin görmesini isterim o çıkanları. çok iyi birşey herkese tavsiye ediyor. bende yaptırmak istiyorum. ama kim yapar bunu bir telefon numarası istiyorum ben konya beyşehirdeyim konyada yapan yokmu selam ve dua ile
  04.01.2010 11:25:11

 • Faruk Günindi
  Kupa Terapisi (Hacamat) Semineri
  Dünyada Hacamat terapisi hakkında birçok çalışma başlamış durumda. Ülkemizin doğal, etkili, güvenilir, hızlı sonuç veren ve sünnet olan bir tedavi hakkında bilgilenmesi için çalışan bir dernek var: Sade Hayat Derneği. Önümüzdeki günlerde bu konu hakkında bir seminer düzenleniyor. Sade Hayat Derneği Kupa Terapisi (Hacamat) Semineri Yer: Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi 10. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali Tarih: 12 Haziran 2009, Cuma Saat: 15:30 Konuşmacılar: Doç.Dr. Ahmed Younis (St. George's Üniv., British Cupping Society Başkanı) Dr. Kaleem Ullah (Fizyoterapist, East Anglis Üniv.) Faruk Günindi (Kupa Terapisti, Sade Hayat Derneği Başkanı, Uluslararası Kupa Terapisi Derneği üyesi) (Gİriş ücretsizdir)
  10.06.2009 01:56:30

 • ezgi yaman
  hacamat
  resimlerde kanama var, annemler yaparken görmüştüm, kupa çekmek diyorlardı ama böyle kanamıyordu acaba kupa çekmekle hacamat farklı şeyler mi, böyle kanaması normal mi, faydalıdır belki ama ben korktum açıkçası (ŞİŞE ÇEKME İLE HACAMAT ARASINDA BENZERLİKLER OLMAKLA BERABER AYNI DEĞİLDİR. HACAMAT ZATEN ZEHİRLİ KANLARI ALDIRMADIR. ANCAK EHİL KİMSELER YAPARSA ACIMA OLMAZ)
  04.06.2009 17:19:46
27.05.2009 17:19:00 Bu haber 289962 defa okundu
70 hastalığın şifası hacamatta!
Türkiye'de bu tedavi yöntemi Sağlık Bakanlığı tarafından tanınmadığı için maalesef ehil olmayan kişiler tarafından sağlıksız ortamlarda yapılıyor. Lütfen ehil olmayan ve hijyenik çalışmayan kimselere bu işlemi yaptırmayınız...
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri