Son Dakika
Pazartesi, 13 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
AB: Tüm bileşenlerin etikete yazılması zorunlu
Türkiye hala sağlıklı bir etiketleme sistemine geçemedi. AB ise yaptıklarını fazla abartıyor. AB'ninde kat etmesi gereken çok mesafe var. Çünkü AB samimi değil.

U-talk’ta Avrupa kurumlarının en yetkili isimlerine soruları euronews izleyicileri soruyor. Bu programın konuğu Avrupa Halk Partisi milletvekili Renate Sommer.

Fransa’dan Damien, Avrupa Birliği’ndeki gıda etiketleme kuralları hakkında bilgi almak istiyor:

“Avrupa’da besin maddeleri için uygulanan yeni etiketleme kuralları nelerdir?”

Renate Sommer:

“Tüketiciler gıda maddeleri üzerinde daha fazla bilgiye sahip olmalılar. Çünkü erkek ya da kadın olsun herkes alışveriş yapıyor. Biz de paketlerin üzerine okunabilir şekilde daha çok bilgi koymaya çalışıyoruz. Böylece tüketicilerin satın aldıkları gıdalar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını hedefliyoruz. Aynı zamanda etiketlemenin zorunlu kılınması üzerinde çalışmalarımız var. Bu şekilde gıda maddelerinin ihtiva ettikleri tüm besinlerin içindekiler listesine eklenmesini sağladık. Etiketlerin kolay anlaşılabilmesi için listenin tablo içine alınması ve 100 gram ya da 100 mililitre bazında yazılması kural oldu. Et, tavuk ve balık gibi ürünlerin üzerinde, gıdaların hangi ülkeden geldiğini gösteren etiketlerin bulunması zorunluluğu getirildi. Aslında bu sistem kırmızı et ürünlerinde zaten 2000 yılından beri uygulanıyordu. Bu pratiği 6 aylık bir süreçte işlenmiş gıdalara da yaymış olacağız. Toplama et ve balık parçalarından üretilen gıdalar hakkında da paketlerin üzerinde özel etiketler bulunması zorunlu hale getirilecek. Bu şekilde tüketiciler aldıkları ürünlerin içindeki maddeler hakkında net bir bilgiye ulaşacak. Alerji yapabilecek maddeler de ürünlerde açıkça gösterilmeye başlanacak. İçindekiler listesinde koyu harflerle yazılıp böylece ilk bakışta göze çarpacaklar. Alerjileri olanların da süpermarketlerde gıdaların içindekiler listesini saatler boyunca okumaları gerekmeyecek.”

Siz de Avrupa kurumlarının yetkili isimlerine olan sorularınızı internet sitemiz üzerinden iletebilirsiniz.

euronews


AB: Tüm bileşenleri etikete yazılması zorunlu gidahareketi

17.08.2011 18:11:00 Bu haber 5413 defa okundu
AB: Tüm bileşenlerin etikete yazılması zorunlu
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri