Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
ABD, küresel şirketlerin kölesi
Küresel şirketlerin istilası altındaki ABD'de, Kanserojen madde içeren GDO'lu ürünlerin paket üzerinde belirtilmemesi ile ilgili kanun Temsilciler Meclisi'nde onaylandı.

ABD’de büyük tartışmalara yol açan, Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar’a (GDO) ait bilgilerin ürün paketlerinin üzerinde yer verilmesini engelleyen kanun Temsilciler Meclisi’nden geçti.

Temsilciler Meclisi, GDO’lu ürünlere ait bilgilere, ürün etiketleri üzerinde yer verilmemesini içeren kanunu 150 ‘hayır’ oyuna karşılık 275 ‘evet’ oyu ile kabul etti.

Kanun, Vermot eyaletinde gelecek yıl yürürlüğe girecek.

Oylama öncesindeki oturumda söz alan Demokrat John Conyers Jr., insanların yediği şeylerin içeriğini bilmesinin bu kanunla imkansız hale getirildiği söyledi.

GDO’ların güvenli olduğunun kanıtlandığı şeklinde komik iddialarda bulunan Temsilciler Meclisi'nin evetçi üyeleri ise, gıdalar üzerinde GDO ve kimyasal muhtevanın yazılmasının gıda endüstrisine ‘hantalık ve pahalılığa’ yol açcağını iddia etti. Sert tartışmalar sonrasın kabul edilen kanuna göre artık zararlı içerikler gıdaların üzerine yazılmayacak.

KANSERE YOL AÇAN GLİFOSAT, ABD'DE KANUNî GÜVENCEYE KABUŞTU

GDO’ların büyük bölümünde kullanılan kanser, ksırlık, kusurlu doğumlar, zihinsel gerilik ve organ etmezliği gibi pek çok ağır sonuçları olan ‘glifosat’ maddesi var. Dünya Sağlık Örgütü, insan sağlığına zararlı olduğu belirtilen ‘glifosat’ın kansere yol açtığını kabul etmişti. 

25.07.2015 00:10:00 Bu haber 13136 defa okundu
ABD, küresel şirketlerin kölesi
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri