Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
ABD'den zararlı da Türkiye'de yararlı mı?
Küresel kola firması kansere yol açtığı için ABD'de kullanmaktan vazgeçtiği "aspartam" adlı tatlandırıcıyı Türkiye'de kullanmaya devam edecek. Sadece o değil hepsi. Sakızdan içcekelere, ilaçlardan tatlılara her yerde kullanılan bu madde Türkiye'de hâlâ serbest...
Dünyanın en büyük meşrubat üreticilerinden Pepsi, yapay bir tatlandırıcı olan aspartam maddesini bundan böyle ABD pazarındaki diyet ürünlerinde kullanmayacağını açıkladı. Şirket, Türkiye dahil diğer pazarlarda ise tatlandırıcıyı kullanmaya devam edecek.

Pepsi, Amerika'da düşen satışlarını toplamak için aspartamı kullanmama kararı aldı. BBC Türkçe'nin haberine göre Pepsi, yapay tatlandırıcı aspartamı bundan böyle ABD pazarındaki diyet ürünlerinde kullanmayacak. Şirket, ABD pazarında tüketicilerden gelen yoğun talepleri dikkate aldığını açıkladı. Aspartamsız diet içecekler Ağustos ayından itibaren ABD'de piyasaya sürülecek. ABD'deki Diet Pepsi satışları 2014'te yüzde 5 oranında düşmüştü. Pepsi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Seth Kaufman, "Tüketicilerin diyet meşrubatlardan kaçınmasının ana nedeni aspartam" dedi.

ASPARTAMIN YERİNE NE GELİYOR?

Kaufman, aspartam yerine sukraloz ve akesulfam adı verilen tatlandırıcıların karışımının kullanılacağını ifade etti. Sukraloz sofra şekerinden 600 kat daha tatlı, kalorisiz bir tatlandırıcı. Sofra şekerinin moleküllerindeki üç hidrojen-oksijen grubunun, üç klor atomuyla değiştirilmesi sonucu elde ediliyor. Akesulfam da yapay tatlandırıcı sınıfında bulunan bir madde. Gıda güvenliği alanındaki yayınlarıyla bilinen ABD'li sivil toplum örgütü Kamu Yararı İçin Bilim merkezi, akesulfamı aspartamla birlikte "en kötü 10 tatlandırıcı" listesinde tutuyor ve akesulfamı "Kanser riskini artıran bir madde" olarak tanımlıyor. Pepsi, ABD dışında ise aspartam kullanımını sürdürecek. Pepsi İngiltere sözcüsü, "Diet Pepsi eskisi gibi seviliyor. Uluslararası düzenleyiciler tarafından onaylanmış tatlandırıcıları kullanmaya devam edeceğiz" dedi.

SAPARTAMLA DEVAM EDECEKLER

Pepsi'nin aspartam kullanımını bırakma kararı, CocaCola'nın CEO'su Muhtar Kent canlı yayındayken geldi. ABD'li ekonomi kanalı CNBC'nin yayınında gelişmeyi değerlendiren Kent, "Burada aspartamı savunacak değilim" dese de bu maddenin Avrupa Gıda Güvenliği otoritelerince onaylandığını ifade etti. Kent, aspartamın dünya standartlarında kabul görmüş ve "güvenli" olarak nitelenen bir madde olduğunu savundu. Oysa bilimsel çalışmalar kanser yaptığını ispat ediyor.

 

28.04.2015 19:05:00 Bu haber 8633 defa okundu
ABD'den zararlı da Türkiye'de yararlı mı?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri