Son Dakika
Salı, 14 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Alkol ve sigara içenlere kötü haber
İngiltere'de karaciğer nakli yapılan hastaların yüzde 25'inin alkolikler olduğunun ortaya çıkması tartışmalara yol açtı. Alışkanlıklarından vazgeçmedikçe kalp ameliyatı başta olmak üzere hiçbir ameliyata alınmayacaklar.

Sigara kullananların, bu alışkanlıklarından vazgeçmedikçe kalp ameliyatı başta olmak üzere hiçbir ameliyata alınmayacakları kararına imza atan Milli Sağlık Sistemi yetkilileri, alkol kullanımından doğan karaciğer iflasları yaşayan kişilere karaciğer nakli uyguladıkları için etik açıdan eleştiriliyor.

İstatistikler, karaciğer nakli yapılan alkoliklerin oranının geçen 10 yıl içinde yüzde 60 oranında arttığını ve nakil bekleyenlerin listesinin de giderek uzadığını ortaya koyuyor.

1997'nin aralık ayı itibarıyla karaciğer nakli bekleyenlerin sayısının 180 olduğu, bu rakamın 2008 aralık ayında ise 325'e yükseldiği bildirildi.

İngiltere Tıp Birliği Tıp Etiği Komitesi Başkanı Dr. Tony Calland, aslında doktorların alkolü bırakma yolunda ciddi adım atmamış bütün alkolik hastalara karaciğer nakli ameliyatı yapmayı reddetme hakları bulunduğunu söyledi.

İngiltere'de alkol kullanımına bağlı hastalıklar son derece hızlı bir artış gösteriyor. London School of Hygiene and Tropical Medicine tarafından iki yıl önce yapılan bir araştırmada, ülkede sirozdan ölenlerin sayısının bütün Avrupa ülkelerindeki ölümlerden daha hızlı yükseldiğine işaret edilmişti.

 

Artışın özellikle 45 yaşın altındaki grupta daha da hızlı olduğuna işaret eden uzmanlar, alkolden kaynaklanan ölümlerin 15 yıl öncesine göre iki kat arttığını bildirdi.

 

16.02.2009 21:59:00 Bu haber 9908 defa okundu
Alkol ve sigara içenlere kötü haber
Darısı Türkiye'nin ve diğer ülkelerin başına.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri