Son Dakika
Cuma, 23 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Almanya sünneti yasakladı, Amerika teşvik için bütçe ayırdı
Almanya'nın aksine ABD sağlık harcamalarını düşürdüğü için sünneti teşvik etme kararı aldı. ABD'de yapılan araştırmalardan elde edilen veriler sünneti yaralama suçu kapsamına alarak yasaklayan Almanya'ya ders niteliğinde. Amerikan Pediatri Akademisi, sünnetin cinsel hastalıkları önleyerek sağlık harcamalarının düşmesinde büyük yararı olduğunu açıkladı.

Araştırma ekibinde yer alan Dr. Douglas Diekema, sünnetin sağlık sigortası kapsamına alınması gerektiğini söylerken Dünya Sağlık Örgütü de, 20 yıl içinde Afrika'da sünnetin 6 milyon HIV vakasını ve 3 milyon ölümü önleyebileceği sonucuna vardı.

Almanya’da başlayan Danimarka ve Avusturya gibi ülkelerin gündemini meşgul eden sünnet tartışmaları okyanus ötesine taşındı. Sünneti yaralama suçu sayıp yasaklayan Almanya’ya en anlamlı ve önemli derslerden biri ABD’den geldi.

Amerikan Pediatri Akademisi yaptığı araştırmanın sonucuna dayanarak sünnetin sağlık faturasının düşmesi ve hastalıkların önlenmesinde büyük yararı olduğunu açıkladı. Bu konuda bir rapor hazırlayan uzmanlar, Afrika’nın birçok ülkesinde HIV virüsünün yayılmasını engellemek için erkeklerin sünnet olduğunu, sünnetin erkeklerin yanı sıra kadınları AIDS ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklardan koruduğunu belirtti. Rapor, Journal Pediatrics Dergisi’nde yayımlandı.

Amerikan Pediatri Akademisi’ndeki araştırma ekibinde yer alan Dr. Douglas Diekema, sünnetin sağlık maliyetini azalttığı sonucuna vardığını açıklarken, “Bir erkek bebeği sünnet ettirmenin masrafı olsa da bu ileride cinsel yolla bulaşan hastalıkları azalttığından tasarruf edilmesini sağlıyor” dedi.

Dr. Aaron Tobian da son 20 yılda Amerika’da sünnet olan erkek oranının yüzde 79’dan 55’e inmesinin ABD’deki sağlık harcamalarının 2 milyar dolar artmasına sebep olacağını hesapladıklarını söyledi.

Danimarka Doktorlar Birliği Sözcüsü Dr. Poul Jaszczak ise sünnetin yasaklanmasına gerek olmadığını söyledi. (Türkiye)

25.09.2012 19:39:00 Bu haber 5357 defa okundu
Almanya sünneti yasakladı, Amerika teşvik için bütçe ayırdı
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri