Son Dakika
Pazartesi, 8 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Ayak tırnağından akciğer kanseri riski Prof Ahmet R Küçükusta
Ayak tırnağınızdan alınan küçücük bir parçada yapılan bir tetkikin akciğer kanseri riskinizi gösterebileceği hiç aklınıza gelir miydi?

San Diego Üniversitesi tarafından bir araştırmaya göre ayak tırnağından yapılan nikotin ölçümleri ile bir kişide akciğer kanseri gelişip gelişmeyeceği tahmin edilebilecek.

Araştırmada 1987’ de ayak tırnaklarından kesilen parçalarda nikotin miktarları ölçülen ve her iki senede bir değerlendirilen 40 ve 75 yaş arası erkeklerin 210’ unda 1988-2000 seneleri arasında akciğer kanseri geliştiği ortaya çıktı.

Akciğer kanserli hastaların ayak tırnaklarında 12 sene önceki nikotin miktarı ortalama olarak miligramda 0.95 nanogram iken, akciğer kanseri olmayan ve kontrol grubu olarak alınan 630 kişide bu miktarın 0.25 nanogram olduğu belirlendi.

Buna göre yapılan risk analizinde ayak tırnaklarında nikotin miktarları yüksek olanlarda akciğer kanseri gelişme riskinin nikotin miktarları düşük olanlara göre 3.5 misli fazla olduğu anlaşıldı.

Nikotin miktarları en yüksek olanların yüzde 20’ siyle en düşük olanların yüzde 20’ sininde ise riskin ilk grupta olanlarda 10 misli fazla olduğu görüldü.

Bu sonuçlara göre tırnaktaki nikotin miktarı arttıkça akciğer kanseri riski de artıyor.

Nikotin tükürük veya idrarda değil ayak tırnağında ölçüldü çünkü ayak tırnağı çok yavaş büyüdüğü için bu dokudaki nikotin miktarları daha stabildir.

Nikotinin kendisi elbette karsinojen yani kanser yapıcı bir madde değildir ama dokularda veya salgılardaki nikotin miktarlarının yüksek olması o kişinin daha fazla karsinojene maruz kaldığı manasına gelir.

Bu araştırmanın önemli sonuçları var:

BİR: Ayak tırnağındaki nikotin miktarı içilen sigara miktarından bağımsız olarak akciğer kanseri riskini daha doğru gösterebilir.

İKİ: Sigara içen birinde ayak tırnaklarındaki nikotin miktarı arttıkça akciğer kanseri riski de artar.

ÜÇ: Sigara içmedikleri halde pasif olarak sigara dumanına maruz kalanlar için de risk tayini yapılabilir. Nitekim bu araştırmada da tırnaklarındaki nikotin miktarı çok yüksek bulunanların yüzde 10’ dan fazlası hiç sigara içmeyen kişilerdi.

DÖRT: Sadece içilen sigara miktarına göre risk tayini yapmak aldatıcı olabilir. 

Sigara akciğer kanseri için en büyük risk faktörü

Sigaranın akciğer kanseri için en önemli risk faktörü olduğunu artık bilmeyen yok. Akciğer kanseri teşhisi konan hastaların yüzde 90’ ı uzun seneler sigara içen kişilerdir.

Biz hekimler muayene ettiğimiz her hastanın sigara içip içmediğini, içiyorsa sigaraya hangi yaşta başladığını, kaç senedir ve ne miktarda içtiğini, sigara dışında diğer tütün mamullerini kullanıp kullanmadığını mutlaka sorar ve kaydederiz.

İçilen sigara miktarı ve içme süresi arttıkça akciğer kanseri riski de artar. Sigaraya erken başlama ve dumanın derin olarak içe çekilmesi de riski artıran önemli faktörler olmakla beraber bunlar genellikle sorulmaz veya sorulsa bile doğru cevap almak çok kolay değildir. 

Bu araştırma önemli bir hatamızı ortaya koyuyor. O da sadece hastanın verdiği bilgilere güvenerek o kişinin kanser riskini belirlemek yanıltıcı olabilir.

Çünkü: Hastalar sigara içtikleri süre ve miktarları yanlış bildirebilirler. Sigara dışındaki puro, pipo, nargile gibi diğer tütün mamulleri içilmesi sorulmayabilir veya hasta tarafından söylenmeyebilir. Hastaların vereceği bilgilerden pasif olarak dumana maruz kalmanın yaratacağı riski hesaplamak mümkün değildir.

Akciğer kanseri hayatları boyunca hiç sigara içmemiş kişilerde de görülebilir. Bunlar dikkatle sorgulandıklarında bazılarının babalarının bazılarının eşlerinin sıkı tiryaki oldukları ve dolayısıyla da pasif olarak sigara dumanına maruz kalmış oldukları anlaşılır ama bu riski doğru olarak değerlendirmek güçtür.

Gelelim neticeye

Bu araştırma sayesinde sigara içen ve içmeyen kişilerde akciğer kanseri riski daha doğru olarak belirlenebilecektir.

Tırnaklarında nikotin yüksek çıkanlar kanser riski korkusuyla sigarayı bırakmak için daha iyi motive olacakları gibi hiç içmeyenler de (özellikle de tırnak nikotin miktarları yüksek olanlar) duman altı olmamaya daha fazla özen göstereceklerdir.

Tırnaktaki nikotin miktarı sadece akciğer değil başka organ kanserleri riskini ve sigara içilmesi ile ilgili kalp krizi, inme, KOAH gibi hastalıkların risk değerlendirilmelerinde de çok faydalı olabilir.

KAYNAK

http://aje.oxfordjournals.org/content/early/2011/03/01/aje.kwq446.a
09.03.2011 Bu yazi 6070 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri