Bayer'den zenginlere özel ilaç

Bayer yöneticisi Marijn Dekkers’in “Biz bu ilacı Batılı zenginler için ürettik” açıklaması batılı sivil toplum örgütlerini harekete geçirdi.

Bayer'den zenginlere özel ilaç

Birçok sivil toplum kuruluşu, Marijn Dekkers'in “Biz bu ilacı Batılı zenginler için ürettik” açıklamaları nedeniyle dava açacağını açıkladı.

Bayer yetkilileri Dekkers'in açıklamalarının yanlış anlaşıldığını iddia etse de STK'lar bunu kabul etmedi. Dekkers'in geçen aralık ayında FT Pharma Konferansı'nda yaptığı konuşmadaki sözleri, haftalık Amerikan dergisi Business Week'in buna son sayısında yer vermesiyle duyuldu.

Hindistan hükümetinin böbrek, karaciğer ve tiroit kanseri tedavisinde kullanılan ilacın patentsiz üretimine izin vermesine tepki gösteren Dekkers, bunun aslında “hırsızlık” olduğunu ileri sürdü ve “Biz bu ürünü Hindistan pazarı için geliştirmedik. Bu ürünü doğrusunu söylemek gerekirse Batı'daki bunu alabilecek maddi güce sahip insanlar için geliştirdik” ifadesini kullandı.

Bayer firmasının söz konusu kanser ilacı için hasta başına yılda 96 bin dolar talep ettiğine, Hindistan'da da üretilmeye başlanan ilacın ise sadece 177 dolara satıldığına dikkat çekildi. (Haberturk)

Yorum Yap

Diğer Haberler