Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Biyolojik soykırımı engellemek için dünyayı boşaltın
Yabani hayatın "biyolojik soykırım" ile karşı karşıya olduğunu söyleyen Dr. E.O. Wilson, türlerin "kitlesel yok oluşunu" önlemek için gezegenin yarısının insanlar tarafından boş bırakılmasını önerdi

Harvard Üniversitesi'nin önde gelen profesörlerinden Dr. E.O. Wilson, insan nüfusunun dünyanın yarısından çekilmesi gerektiğini savundu. Bunu sebebi ise doğayı korumak.

İki kez Pulitzer Ödülü kazanan Dr. Wilson, insanların dünyada, diğer 10 milyon türle beraber yaşadığını ve gezegenin daha eşit koşullarla paylaşılması gerektiğini söyledi. Dr. Wilson, gerekli tedbirlerin alınmadığı taktirde, dinazorların yok olması kadar yıkıcı bir "biyolojik soykırımla" karşı karşıya kalacağımızı belirtti.

"Yarım Dünya" adlı teorisi hakkında Washington Smithsonian Enstitüsü dergisine konuşan Wilson, "Yıllardır benim zihnimde insanların yeterince büyük düşünmediği vardı. Ben, türlerin kaybolmasına izin vermeyen bir çeşit park olacak, biyoçeşitlilik parkları kurulması gerektiğini savunuyorum" dedi. 

Dünyanın en önde gelen biyoçeşitlilik savunucusu Dr. Wilson, dolaşımda olan iklim değişikliği etkilerine yanıt vermek için canlı türlerine yardım edecek bir dizi "Uzun Peyzaj" yabani hayat zinciri yaratmak istiyor. 

Wilson buna örnek olarak ABD'nin orta batısındaki Wyoming ile Kanada'nın kuzey batısındaki Yukon arasında üç bin 200 km'lik Yellowstone-Yukon koruma girişimini veriyor ve son derece yaygın koruma alanı olduğunu belirtiyor. Bu alan türlere bir milyon 300 bin kilometre kare dolaşım alanı sağlıyor. 

Çapın önemli olduğuna dikkat çeken Wilson "adalaşmanın" yabani hayat için bir felaket olduğunu söylüyor. Wilson yarım dünyanın bir hedef olduğunu bunu başarmak için çalışmak gerektiğini söyledi.

26.08.2014 22:10:00 Bu haber 4749 defa okundu
Biyolojik soykırımı engellemek için dünyayı boşaltın
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri