Son Dakika
Pazar, 12 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bu ambalaj erkekliği yok ediyor
Bu ambalajlar içerdiği fatalatın örtrojen hormonu gbi davranması nedeniyle erkekliğe zarar verdiği Obama'ya sunulan akademik bir raporla ispat edilmişti.

Pet şişeler, kanser riskinin yanı sıra, üreme, hipofiz, tiroid ve meme gibi organ ve dokuları da etkiliyor.

Pet şişe ve damacana, plastik bardak, kaşık, çatal, pipet, biberon, emzik gibi ürünlerin, kanser riskinin yanı sıra, üreme, hipofiz, tiroid, meme gibi organ ve dokuları da etkilediği açıklandı.  CHP’li milletvekilleri, bu konuda Meclis Araştırması açılmasını istedi.

CHP’nin doktor milletvekili Nurettin Demir ve arkadaşlarının önergesinde, ‘’Plastikte bulunan BPA (Bisphenol A) gibi kimyasal maddeler sıcak ve soğuktan etkilenerek, içinde muhafaza ettiği yiyecek ve içeceklere geçmekte, bu da kanser yapma riskine yol açmaktadır’’ denildi. Önergede şu görüşler savunuldu:

‘’Plastiklerin içindeki bu kimyasal maddeler endokrin sistemini bozmakta, üreme, hipofiz, tiroid, meme dokusu gibi çeşitli organ ve dokulara etki etmektedir. Büyüme, gelişme ve bağışıklık sistemine zarar vermekte, kanseri tetiklemektedir. Plastikteki BPA maddesi, obezite, diyabet, astım, kalp-damar hastalıkları ve karaciğer hasarına yol açmakta, kadınlarda meme, erkeklerde ise prostat kanseri riskini arttırmaktadır.  BPA ihtiva eden plastik biberon, şişe ve kaplara sıcak sıvı veya yiyecek konulduğunda BPA maddesi kaptaki sıvı ya da yiyeceğe geçmektedir. Halkımızın  cam şişe kullanımına özendirilmesi gerekmektedir. Başta biberonlar olmak üzere yiyecek ve içecek kapları ile diğer plastiklerin kullanımı yasaklanmalıdır.’’ (Milliyet)

12.07.2013 23:45:00 Bu haber 7696 defa okundu
Bu ambalaj erkekliği yok ediyor
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri