Son Dakika
Cumartesi, 8 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bu çiftçi devletlerden daha basiretli
Amerikan tohum, ilaç ve suni gübre devi Monsanto herkesi gibi zehirlediği Fransız tahıl üreticisi Paul François tarafından dava edildi. Fransa'nın güneyinde tahıl üreticiliği yapan çiftçi Paul François, baronların şirketi Monsanto firmasının ürettiği, ot temizleme zehirleri Lasso'yu hazırladığı depoyu temizlerken zehirli madde teneffüs ettiği için zarar gördü. Bu nedenle firmayı dava etti ve kazandı.

Lasso'yu teneffüs ettikten sonra 1 sene boyunca korkunç baş ağrıları, kan tükürme ve baygınlık geçiren Paul François böyle tehlikeli bir ilacı üretip sattıkları için Monsanto firmasını mahkemeye verdi.

YEREL MAHKEME ÇİFTÇİYİ HAKLI BULDU

Şubat 2012 senesinde yerel mahkeme, elinde bulunan bilirkişi raporlarına dayanarak Amerikan firmasının ürettiği Lasso ot temizleyici ilacın Paul François'yı zehirlediğine karar verdi. Bu karara itiraz eden Monsanto firması davayı bir üst mahkemeye taşıdı, Lyon temyiz mahkemesinde tekrar görülen davanın kararı eylül ayında alınacak.

DHA'ya konuşan tahıl üreticisi Paul François, Amerikan firmasına açtığı bu davanın sadece kendi davası olmadığını ve bu zehrin tüm dünyada pazarlandığını, bu yüzden bu davanın tüm dünyada tarım ile uğraşan insanların davası olduğunu açıkladı. Lasso isimli tarım ilacının insan sağlığına çok zararlı olduğunu kazandığı yerel mahkemede ispatladığını söyleyen Paul François, ilaç kalıntılarının yeraltı su kaynaklarına kadar indiğini belirtti.

MONSANTO HAYATI YOK EDİYOR

İlaçlama yapılan tarım alanlarında hiçbir canlı varlığın yaşayamadığını söyleyen Fransız tahıl üreticisi, "toprak solucanlara muhtaç" dedi. Kullanılan tarım ilaçları yüzünden dünyanın her yerinde bal arılarının ve bitkilerde döllenmeyi sağlayan böceklerin topluca kaybolduklarını belirten Paul François, bu zehirli ilaçların alternatifleri olduğunu söyledi. Amerikan Monsanto firmasının ürettiği GDO'lu kısır tohumların Fransa'da kullanımı kanun ile yasak. Monsanto firması tarafından üretilip sonradan zararlı ve kanserojen oldukları anlaşılınca yasaklanan bazı ürünler PCB, DDT, Agent Orange, GDO (mısır, pamuk, soya), Roundup.

02.06.2015 17:54:00 Bu haber 10201 defa okundu
Bu çiftçi devletlerden daha basiretli
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri