Son Dakika
Cuma, 22 Ocak 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bu hayvanları bu hale kim getirdi?
İnsanoğlu bir biri ile fıtratı bozma yarışında. Bu yarış öyle bir durum aldı ki belkide hiçbir zaman geri dönüşü olamayacak. İşte insanın fıtratını bozmayı başardığı Ren Geyikleri...

İngiltere'nin Manchester ve Norveç'in Tromsö üniversitelerinden araştırmacılar, bu hayvanların, güneşin haftalarca tepede kaldığı ve haftalarca ufukta görünmediği kuzeyin aşırı zorlu koşullarıyla daha iyi baş etmesini sağlayan, uyku-uyanma ve metabolizma süreçlerini düzenleyen biyolojik saatlerinin artık çalışmadığını buldu.

Araştırmalarını Current Biology dergisinde yayımlayan bilim adamları, Arktik Ren geyiklerinin artık biyolojik saatlerini kullanmayı bıraktığını belirtti. Ritmik 24 saatlik döngüde hormon salımını sağlayan iç mekanizmayı düzenleyen biyolojik saat, ışığın etkilediği hormonal ritmi, ışığın etkisi olmaksızın hormon salarak dengede tutmaya yarıyor.

İngiliz ve Norveçli bilim adamları, Kuzey Norveç'te yaşayan Ren geyiklerinin kanlarındaki melatonin oranını ölçtü. Araştırmacılar, ışık ve karanlık döngüsüne yanıt veren melatonin hormonunu olarak açığa çıkaran doğal iç ritmin artık bulunmadığı gördü. (AA)

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • Esin Öncül
    çeviri hatası
    BBC News'da bulunan "http://news.bbc.co.uk/2/hi/8565233.stm" makale kutup şartlarına daha uyumlu yaşayabilmek için biyolojik saatlerini durdurduklarından bahsediyor. "Organisms use their circadian clocks to correspond with their living environment; but if their environment has a very different cycle, it may be better to follow that rather than use the internal clock."
    26.04.2010 16:11:28
15.03.2010 23:58:00 Bu haber 5290 defa okundu
Bu hayvanları bu hale kim getirdi?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri