Son Dakika
Salı, 9 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bu ilaç 1300 kişiyi öldürdü
Fransa'nın ikinci büyük ilaç firması Servier'nin 1975'te diyabet hastaları için piyasaya sürdüğü ve zayıflamak isteyen on binlerce kişiye doktorlar tarafından tavsiye edilen ilacın 1300 kişinin ölüme neden olduğu ortaya çıktı.

Birçok ülkede 33 yıl boyunca satılan ilacın küresel bazda kaç kişinin hayatına mal olduğu ise bilinmiyor. Vücuttaki Lipit adı verilen yağ hücrelerini düşürdüğü için diyabet tedavisinde kullanılan ve daha sonra da iştah kesici etkisi nedeniyle obezlerin zayıflamasında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan Mediator'un kalp kapakçığında kalınlaşmaya ve hipertansiyona neden olduğu belirlenince 2009 yılında yasaklanmıştı. Açılan soruşturmada ilacın 500 kişinin ölümüne neden olduğu belirlenmişti.

Ürküten ölüm bilançosu
 
Ancak Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü'nün (Inserm) ülkedeki hastane kayıtlarına göre yaptıkları son incelemede Mediator'un 1300 ölüme neden olduğu belirlendi. Inserm uzmanlarından Mahmud Zureik, bu ilacı kullanan 3100 kişinin hastanelik olduğunu ve en az 1300 kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti.
 
Pharmacoepidemiology & Drug Safety dergisinde yayımlanan araştırmada Zureik, aynı zayıflama ilacından kaynaklanan ölümlerin 2 bine kadar da çıkabileceğini sözlerine ekledi. 90'lı yıllarda diyabet hastası olmadıkları halde iştah kesici etkisinden ötürü zayıflamak isteyenlere tavsiye edilen Mediator hakkındaki son araştırmada bu ilacın yüksek tansiyon yüzünden değil kalp kapakçığındaki kalınlaşmadan dolayı ölümlere neden olduğu belirlendi.
 
Fransız makamları ilaç hakkında 6 yıldan beri soruşturma yapıyor. Servier ilaç şirketi de bu soruşturma kapsamında müşterilerini aldatmakla suçlanıyor. Mediator'un sadece Fransa'da 303 bin hasta tarafından kullanıldığı açıklandı. Servier, yasaklanana kadar sadece Fransa genelinde 145 milyon kutu Mediator sattıklarını açıkladı.
 
Türkiye'de durum ne?

İlacın, Avrupa'da yasaklandıktan sonra Türkiye'de iki yıl boyunca satıldığına dikkat çeken Klinik Farmakoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Cankat Tulunay, "Bu ilaç diyabet ilacıdır. Zayıflama ilacı olarak lanse edildi. Bu ilacı ülkemizde kullanıp kalp krizi gibi nedenlerle hayatını kaybedenlerin ölüm nedeni ilacın kendisi olabilir" dedi.

FİRMADAN AÇIKLAMA

Servier İlaç firması Gıda Hareketi'ne gönderdiği açıklamasında söz konusu ilacın Türkiye'de hiçbir zaman satılmadığını bildirdi.

İşte birmanın açıklaması: "Mediator Türkiye’de hiçbir zaman piyasaya sunulmamıştır ve doktorlar tarafından hastalara reçete edilmediği gibi eczanelerde satışı da söz konusu olmamıştır. Dolayısıyla, bu ilaç ülkemizde hiçbir hasta tarafından kullanılmamıştır. Bu çerçevede, Mediator’un ülkemizde binlerce hasta tarafından kullanıldığı ve risk oluşturduğu yönündeki iddialar tamamen gerçeğe aykırıdır. Bu açıklamamızın ilgili resmi makamlardan teyit edilmesi mümkündür."

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

11.02.2012 tarihli gazetelerde “tüm dünyada yasaklanan Mediator adlı ilacın Türkiye'de de zayıflamak isteyen ve diyabet hastası binlerce kisi tarafından kullanıldıgı ve Avrupa'da yasaklandıktan sonra Türkiye'de iki yıl boyunca satıldıgı” bilgisi yer almıstır.

Mediator adlı ilaç Türkiye'de 17.06.1996 tarihinde “diyeti tamamlayıcı olarak hiperlipidemide ve asemptomatik diyabeti olan fazla kilolu hastalarda kullanılmak üzere” ruhsatlandırılmıstır. Ruhsatlandırma asamasının sonlarında baslayan güvenlilik tartısmalarının sonuçlanmasının
uzaması sebebiyle Mediator adlı ilaç ülkemizde piyasaya hiç verilmemistir. Kalp kapak hastalıgı ve pulmoner arteriyel hipertansiyon riski nedeniyle ilacın ruhsatı Türkiye’de 01.02.2011 tarihinde iptal edilmistir.

Saglık Bakanlıgı _laç ve Eczacılık Genel Müdürlügü bünyesinde yer alan Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM) ruhsatlı ilaçların kullanımları sırasında meydana gelen advers etkileri toplamakta, degerlendirmekte ve ayrıca ilaçların güvenli kullanımına yönelik tedbirleri almak üzere dünyadaki gelismeleri izlemektedir.

Sonuç olarak, söz konusu ilaç Türkiye’de piyasaya verilmemistir ve hasta güvenligi açısından hiçbir sorun yasanmamıstır.

12.02.2012 00:48:00 Bu haber 5519 defa okundu
Bu ilaç 1300 kişiyi öldürdü
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri