Son Dakika
Pazar, 9 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bu özellik size cep telefonunu bıraktırır
"Klavyeden bastıkları tuşlamalar, konum bilgileri, atılan ve alınan SMS'ler, izlenen videolar, batarya kullanım alışkanlıkları, telefonu fiziksel olarak ileri-geri ve aşağı-yukarı hareket ettirmeler de dahil olmak üzere neredeyse bütün mahrem bilgiler kopyalanıp, izlenebiliyor.

Trevor Eckhart isimli bir araştırmacı başta Android mobil cihazları olmak üzere BlackBerry ve Nokia akıllı cep telefonlarında da bulunan, Carrier IQ firmasına ait ve kullanıcının - neredeyse hiçbir yolla göremeyeceği bir biçimde - cep telefonu üzerinde gerçekleştirdiği bütün hareketleri kaydeden ve de bir rootkit gibi çalışan gizli bir uygulamanın varlığını kanıtladı.

Daha önceden iPhone ve Android'in kullanıcıların her hareketini izlediğine dair yazılarımızı paylaşmıştık. Fakat bu sefer anlatacağımız olay teorik bir anlatıdan ziyade bizzat deneysel olarak kanıtlanmış gizli bir takip mekanizması ile alakalıdır.


Her yıl dünya genelinde milyonlarca tüketiciye satılan akıllı mobil telefonların içerisinde gizli Carrier IQ uygulaması yoluyla cep telefonu kullanıcısının bütün hareket ve davranışları takip ediliyor ve kodlanıp kaydediliyor. İddianın ve delillerin sahibi bir güvenlik uzmanı olan Trevor Eckhart'tır.

Trevor Eckhart'ın bahsettiği uygulama sayesinde kullanıcıların internette bir arama yaparken klavyeden bastıkları tuşlamalar, konum bilgileri, atılan ve alınan SMS'ler, izlenen videolar, batarya kullanım alışkanlıkları, telefonu fiziksel olarak ileri-geri ve aşağı-yukarı hareket ettirmeler de dahil olmak üzere neredeyse bütün mahrem bilgiler kaydedilip istenilen yerlere paslanabiliyor.

...

Carrier IQ ise bu konuda yaptığı açıklamada uygulamalarının sadece kalite kontrol amaçlı bir uygulama olup, 3. şahıs kişilerle asla paylaşılmadığını ileri sürürüyor. Trevor Eckhart'ın anlattığına göre uygulamayı elle kaldırmak imkansız ve bu konuda yapılabilecek tek şey cep telefonunun işletim sistemini resetleyerek baştan kurmaktır. Bu uygulama Android cihazlardan Nokia ve BlackBerry'lere dek birçok akıllı telefonda yer almaktadır.

Esiber

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • ahmet tek
    yazılımın adı
    işimizi dahada kolaylaştırmak için daha fazla ipucu varmesi gerekirdi, mesele hangi yazılımlar bunu yapıyor, ve yazılımların adları. uygulama yazılımları, mesela, resim, video, makale, vb düzenlemeleri zaten kendi içerisinde sahiplerine gönderiyor, ama sizin demek istediğiniz, telefonun içinde tüm bu bilgileri kaydedip, zaten kaydoluyor, birde bunları gönderiyor, uygulamaları kaydetmesi kendi özelliği, işlem geçmişi, bunlar sizin bilginizde yapılan birşey, ama bunu basir bir 100,200 kb dosyanı, internete bağladığınız anda yada, bağlamadan direk göndere bilir. bunu hiçbir şekilde engellenemez. Telefonlara ve bilgisayarlar 1.donanım üreticisi, ( amd, samsung, nokia vb) 2.yazılım üreticisi ( micrasoft, apple, android) 3.istihbarat ( CIA, MOSSAD, MİT, MI5, VB) 4.Hacker ( bağımsız yada bir örgüte bağlı) 5.kişi izleme, konuşma kaydı vb bilgileri 3. kişeye aktarmak için çalışan, yasal işletmeler, yazılımcılar. 6. bu yazılımcıların programları ile sıradan halk, 7. servis sağlayıcıları (ttnet, speronline,kablonet,vb) bu 7 kişi sizi rahatlıkla izleyebilir,
    02.12.2011 21:24:06
02.12.2011 18:06:00 Bu haber 4115 defa okundu
Bu özellik size cep telefonunu bıraktırır
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri