Son Dakika
Cumartesi, 6 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Bu yazıyı okumadan kolesterol ilacı içmeyin Prof Ahmet R Küçükusta
Tüm dünyada milyonlarca insan gereksiz yere kolesterol hapı içiyor. Bu, bir taraftan milyarlarca liranın çöpe atılması bir taraftan da milyonlarca insanın yok yere ilaç yan etkilerinden zarar görmesi demek.

Eğer kalp krizi ve felç geçirmemişseniz, sağlıklı bir insansanız ve sadece kolesterolünüz yüksek olduğu için kalp-damar hastalıklarından korunmak amacıyla ilaç içiyorsanız sağlığınız tehlikede olabilir.

Kalp krizi, felç gibi ölümcül kalp damar hastalıklarından korunmanız için kolesterol ilaçlarına “ömür boyu abonelik kaydı” yaptırmadan önce yapmanız gereken çok daha önemli şeyler var:

BİR: Yüksek tansiyonunuz, diyabetiniz varsa mutlaka tedavi olmalısınız.

İKİ: Obez veya fazla kilolu iseniz ideal kilonuza gelmelisiniz.

ÜÇ: Her gün 30-40 dakika düzenli egzersiz yapmalısınız; şekeri sıfırlamalı, unlu gıdaları en aza indirmelisiniz; sigara ve alkol içmemelisiniz; düzenli uyumalı ve stresten uzak kalmalısınız.

Bunları yerine getirdikten sonra kolesterolünüzün düşmesi yanında sadece kalp-damar hastalıklarından değil başta kanser, diyabet, astım olmak üzere daha pek çok hastalıktan da uzak kalmış olacaksınız.

Uzmanlar ne diyor?

Dünyaca ünlü kalp cerrahımız ve günümüzün televizyon yıldızı Prof. Dr. Mehmet Öz Okyanus ötesinden sesleniyor (1):

“Kolesterole ilaçla tedavi yöntemleri Koroner damar tıkanıklığı gibi ateroskleroz rahatsızlıkları olan kişilerde yaşam kurtarıcı bir rol oynar ancak aynı ilaçların sağlıklı kişilerde ne derece yarar sağladığı kanıtlanması oldukça zor bir nokta. Doktorlar hastalarının sigarayı bırakmaları, kilo vermeleri ya da egzersiz yapmaları konusunda motive edemedikleri için ilaçla tedaviye yöneliyorlar. Ancak daha kaliteli ve gelişmiş bir yaşam tarzına hastaları yönlendirmek ilaçla tedaviden çok daha önemlidir.”

***

İstiharelerin değişmez mekânı Cleveland Klinik’ ten Prof. Dr. Murat Tuzcu gazete röportajında  “O halde niye sadece kolesterol ilaçlarından söz ediliyor?” sorusunu şöyle cevaplıyor (2):

“Tam aksine, ilaçtan çok önce, kalp için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve bu yolla ideal kiloyu korumaktan söz ediyoruz. Şimdiye kadar bulunan ilaçların hiçbiri sözünü ettiğim bu 3 nokta kadar yararlı değil. Üstelik çok ileri kalp hastası olup da beslenmelerinde çok köklü değişiklik yapanların damar sertliklerinin gerilediğini gösteren araştırmalar da var. Keza yüksek tansiyonunu ilaç ve hayat tarzı değişiklikleriyle tam anlamıyla kontrol altına alanlarda da plakların küçüldüğü gösterildi.”

***

Türk Kardiyoloji Derneği genel sekreteri Prof. Dr. Mehmet Aksoy diyor ki (3):

“Türk Kardiyoloji Derneği olarak önceliğimiz kişilerin hasta olmamalarını sağlamaktır. Kalp damar hastalıklarının önlenmesinde yaşam tarzımız çok önemli bir rol oynuyor, doğru tercih yaptığımız takdirde kalp-damar hastalıklarını yüzde 80 -85 oranında önleyebiliriz. İlaçlar, hastalarımızın sağlıklı yaşam tarzı uygulamalarını hayata geçirmekte başarısız kaldığı durumlarda başvurduğumuz yöntemlerden sadece birisidir. Sağlık konusunda hastaların doğru bilgilere sahip olması sağlıklı bir toplum için büyük önem taşıyor. Derneğimiz de yıllardır bu yönde kampanyalar gerçekleştiriyor.”

**

Kardiyoloji uzmanı Dr. Murat Kınıkoğlu Habertürk’ te yayınlanan Sansürsüz programında diyor ki (4):

“Bir kardiyolog olarak ben kolesterol ilacı yazıyorum ama çok, çok, çok az yazıyorum. Ben inanıyorum ki bugün kolesterol ilacı kullananların yüzde 80’ i ilaçları boş yere alıyorlar. Muayenehaneme gelen 10 hastanın 6’ sının ilacını bıraktırıyorum, belki 1 veya 2 hastaya yeni ilaç başlatıyorum. Hastalar iyi diyet yaparlarsa kesinlikle kolesterolleri düşer.”

**

Kardiyoloji uzmanı Dr. Olcay Emel diyor ki (5):

“Günümüzde milyonlarca gencecik insanın statin kullanması hekimlerin cahilliği ve ilaç firmalarının şişirmesinden kaynaklanıyor olabilir. Ama  yoğun genetik yükü olanları da iyi seçmek gerekli… Kardiyoloji dernekleri de fazla statin kullanılmasını vurgulamıyor ama belki de gereksiz kullanmanın sakıncalarını daha çok vurgulayabilirler.”

***

Bir başka kardiyolog Dr. Sinan Turan diyor ki (6):

“Uygulamada işin şirazesinden çıktığını, tıpkı pek çok konuda olduğu gibi kolesterol ilaçlarının da gerçek endikasyonların çok ötesinde reçete edildiği konusunda size katılıyorum, ama bu başka bir konudur.”

**

Kalp-damar cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez bir televizyon sohbetinde diyor ki (7):

“Doğru bildiğimiz yanlışlardan birisi bir defa kolesterol, çok büyük bir yanlış. Gördük ki özellikle son zamanlarda çıkan bazı kolesterol düşürücü ilaçlar çok fazla düşürünce Amerika’da bazı ilaçlar piyasadan toplandı.

Gördük ki çok düşük kolesterol o kadar iyi değil. Benim ameliyat ettiğim hastaların yüzde 50’sinden fazlasının kolesterolü normal. Kan yağları normal. O ince büyüyü tam çözebilmiş değiliz. Ayrıca çok düşük kolesterol kanser nedeni. Onun için normal sınırının altına düşürmemeliyiz. Şeker gibi. Şekerinizi 60′a düşürürseniz hipoglisemiye girersiniz, kolesterol de çok düşük olunca hem hormonlarımız bozuluyor, hem metabolizmamız bozuluyor. O bahsettiğim Alzheimer, görme bozuklukları, psikolojik bozukluklar, kısırlık, cinsel güçsüzlük, hastalıklar ortaya çıkıyor. Her şey normalinde olmalı.”

KAYNAKLAR

    http://www.medimagazin.com.tr/ana-sayfa/guncel/tr-kolesterol-tartismasina-mehmet-oz-de-katildi-1-11-39229.html
    http://www.hthayat.com/saglikli-hayat/guncel-saglik/haber/1001855-kolesterol-ilaclarindan-once-kilo-ve-egzersiz-onemli
    http://www.tkd.org.tr/pages.asp?pg=%7C568
    http://beta.interpress.com/(S(iuccxy33ffloaydq4lqfd2hn))/Viewer/tvviewerplayer.aspx?IDS=GFrIDcC51nDG6tY2bCZKFA%3D%3D&lm=0&madi=3103
    http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2011/10/24/bir-tavsiye/kolesterol-ilaclarini-devlet-odemesin/
    http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2011/10/25/etibba-diyor-ki/dr-sinan-coskun-turan-in-yorumu/
    http://www.turklider.org/TR/EditModule.aspx?TabId=251&mid=1482&ItemId=17666

30.12.2011 Bu yazi 63822 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri