Son Dakika
Cumartesi, 6 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Çağın yeni adı: Çöp uygarlığı
Ürünün ambalajdan pahalı olduğu dolayısıyla ambalajın ürünün önüne geçtiği bir çağda yaşıyoruz. 'Uzmanlar' herşeyin minik ambalajlarda tüketilmesini öneriyor. Ardında da çevre nasihatlerini sıralıyorlar. Çevreyi ise okumuş yazmışlar katledip sonra halka çevrecilik dersi veriyorlar. Aslında hem tezatlar, hem iki yüzlülüler çağını, hem de çöp uygurlarını birlikte yaşıyoruz.

Çöp Uygarlığı ya da Being Trash. 

Çöp üreten, yiyeceklerinin bile yarısını yemeyip çöpe atan bir uygarlık kurmayı başarmıştır insanlık; tarihte ilk kez!  

Soru şu: Gerçek varlığımız dış dünyayla ne kadar uyumludur acaba? Gerçek insan yanımız ne kadar kaldı? Her şey çarçabuk atılmak üzere üretiliyor, her şeyi çöpe atıyoruz. Tabii çöpe atan insan haline de döşüyoruz hızla. Bütün bunlar bizim sevincimizi, öfkemizi, arzumuzu, nefretimizi, şefkatemizii, tiksintimizi, kısaca insanlar ve dünyayla ve kendimizle ilişkilerimizi etkilemiyor mudur acaba?

The ontology of trash.

Artık ellerimiz bir şey yapmaya yaramıyor, satın alıyoruz. Bozulanı tamir edemiyoruz, fırlatıp atıyoruz. Dünyayı da fırlatıp attık çöpe. Bedenimiz ve ruhumuzun, yani kendimizin de, denizler, ırmaklar, topraklar, hava gibi çöpe dönüştüğünün ne kadar farkındayız? Yoksa bir dahi çıkıp bize, ismi I World ya da Ben Dünya olan yeni model bir gezegen mi pazarlayacak?

FOTO: Özcan Yüksek, Mongolia, Murun

27.08.2012 17:26:00 Bu haber 4481 defa okundu
Çağın yeni adı: Çöp uygarlığı
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri