Son Dakika
Perşembe, 16 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Çakma organikler
Türkler ürünlerine doğal, natturel, köy, organik, helal gibi sahte etiketler asarda Çin yapmaz mı? Olur elbet. Ancak şunuda unutmamak gerek: Aslolan endüstrileşen organik değil, gelenekseldir.

İnsanın aklına gelebilecek her türlü ürünün taklidini üretmekle meşhur olan Çinliler, organik gıdaların da sahtesini üretmiş, Cornucopia Institute iddiasıa göre. Kurumun bu iddialarını sağlıklı gıda konusunda ilginç haber ve yorumları ile bilinen NaturalNews haber portalı da doğruluyor.

İşin daha da ilginç ABD tarım bakanlığının bazı Çin’den gelen ürünlere organik sertifikasının kendilerinin vermeleri, oysa NaturalNews’ün iddiasına göre özellikle Çin’in ABD pazarına sokmaya çalıştığı ve başardığı organik etiketle sunulan “chlorella” adlı üründe ciddi miktarda “endüstriyel metal” kalıntıları bulunduğu.

2009 yılında ABD tarım bakanlığı Çin’den gelen “organik” etiketli ürünleri mercek altına alacaklarını duyurmuş. Ancak ne hikmetse bazı organik olmakla yakından uzaktan alakası olmayan ürünler raflarda yerini almış.

Cornucopia enstitüsünün yayınladığı bir raporda uzun uzun organik iddiasında bulunan ürünlerin içinde, GDO’lu ürün sattığı aşikar olan firmaların ürettiği katkı maddelerin varlığı gözler önüne seriliyor, rapora şu adresten ulaşabilirsiniz; http://cornucopia.org/cereal-scorecard/docs/Cornucopia_Cereal_Report.pdf

Cornucopia, bereket boynuzu demek, kurum ismini buradan almış. Gıda güvenliği ve bu konuda kamuoyu eğitimi üzerine çeşitli aktiviteleri ve yayınları mevcut.

Aşağıdaki tablo ise bütün bu iddiaları doğrular nitelikte, çünkü devasa gıda firmaların nasıl “organik gıda sektörünü” kontrol ettiğini ve “organik” ürünler ürettiklerini iddia eden küçük firmaları satın aldıklarını gösteriyor. Tabloyu Michigan State Üniversitesinden Prof. Phillip H. Howard hazırlamış.

Resmi büyütmek için üzerini tıklayın, hangi firmaların kimleri satın aldığını görün. Ayrıca bazı devasa şirketlerin satın aldıkları bu aşağıdaki tabloda yer alan bazı “organik” gıda üreten firmaların isimleri o kadar “komik” ki, resmen insanın gözünü boyamak için uydurulmuş isimler oldukları belli:

Yani müşteriye, “ne olur bize güvenin bakın firmanın ismi bile “organik” çağrışımlı” demek istemişler:

Back to Nature / Doğaya Dönüş…(meşhur Hollywood zırvalığı “Back to the future” filminden etkilenmişler)

Seeds of Change / Değişim Tohumları…(GDO’lu tohum kullanmıyoruz yalanı mı bu?)

Honest Tea / Dürüst Çay (Yorumsuz, çayın dürüstü ne demek, firma da büyük bir firma, reklamcıları iflas etmiş fikir konusunda)

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

GÜVENLİ ÜRÜNLER GELENEKSEL GARANTİ MARKASI İÇİN TIKLAYIN

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • FERHAT ALBENİ
  adı organik , içerik GDO
  DÜNYADA ORGANİK DİYE HİÇBİR ÜRÜN KALMADI, YERLİ TOHUM BİLE YOKKEN NASIL OLUYORDA ÜRÜNLER ORGANİK OLABİLİR, ORGANİK DİYE BİR ÜRÜN YOK ASLINDA, GERÇEK OLAN "ORGANİK PAZARLAMA" TEKNİĞİ VARDIR.
  22.01.2018 16:40:35

 • Burak ŞEN
  DİKKAT!!!
  Türkiyede de bu tür alışverişleri yaparken çok dikkat etmek lazım.Yol kenarlarında köylülerin organik diye sattıkları sebze,meyve gibi bir çok gıda bildiğiniz pazar ve markettekilerden hiçbir farkı yok.Bunun yüzde doksanı en az böyle.Örneğin Organik bal diye sattıkları bal,marketten alıp kendi cam kavanozlarına doldurup sattıkları bal.Meyve ve sebzeler deseniz bildiğimiz zehirli tarım ürünü.Maalesef artık herşeyin cılkı çıktı.Ne yapacağımızı,nerden alışveriş yapacağımızı şaşırdık.Allah yardımcımız olsıun!
  23.06.2013 14:59:06
25.03.2013 17:25:00 Bu haber 5969 defa okundu
Çakma organikler
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri