Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Çocuğunuzun beyni sulansın ister misiniz?
İlginç ve çarpıcı haberlere imza atmasıyla tanınan NaturalNews yine ilginç bir haber yayınladı. Türkiye'de de farklı ve çarpıcı bir habercilik yapan haricihaber.com ise bu haberi her zaman olduğugu gibi farklı bir üslüpla sundu. İşte o çarpıcı haber:

NaturalNews’ün bir haberine göre gazlı ve sodalı içecekler içen çocuklar agresif davranış konusunda daha çok eğilimli oluyorlarmış, araştırmayı New York Columbia üniversitesi yapmış.

Bu noktada gazlı içecekler tabiri hakkında bir düzeltme yapmamız gerek, çevirmen özürlü bizim basın bazen daha da abartıp “karbonatlı içecekler” diyorlar bu tabire.

Sokaktan çevirin bir Türk annesini “Çocuğunuza karbonatlı içecek veriyor musunuz?” diye sorun, “Ne münasebet, o da ne ki?” diye cevaplar sizi, oysa içirir.

Bu yüzden sodalı, gazlı, karbonatlı içecekler diye tabirler tehlikeyi tam olarak karşılamıyor, bu yüzden reklam yapma pahasına tam anlaşılacak lafı söyleyelim: Bu araştırmada kast edilen, kola-fanta-her-türlü gazoz gibi içecekler.

Aynı haber Reuters’in Health blogunda da çıkmış, gerçi orada bu milyar dolarlık endüstriyi korumak için haberi sulandırma operasyonu hemen göze çarpıyor, bizim satırlarımızı okuyan doktorlara hemen not düşelim, onlar bu “bilimsellik” tuzağına düşmeden.

İşte zaten böylesi bir araştırmaya gerek var mıydı diye soruyoruz, kendi bedenini biraz olsun gözlemleyen herkes bilebilir ki, bu tarz gazlı içecekler, aklı-selim pek çok psikiyatristin iddia ettiği gibi, insanın “duygusal tepkilerinin merkezi” olan karın böleci kısmındaki kaslarını kasmaya yarar. Bu yüzden bu içecekleri içen çocukların “agresif” olmaları kadar doğal bir şey olamaz.

Bu görüşümüzü naturalnews’ün haberi sadece teyit etmiş oluyor.

Sodalı içecekler diye medyada geçen bu tabire dikkat, elin Amerikalısı kolaya, fantaya sodalı içecek der, bizim anneler de bu tehlikenin farkında olmazlar, sodalı içecek nedir onu bilmezler.

Araştırma The Journal of Pediatrics’de yayınlanmış. NaturalNews bu haberi yorumlarken şöyle bir not düşmüş, diyorlar ki, belki de bu sodalı içeceklerin içindeki glikoz şekeri asıl agresif davranışı körüklüyordur.

Bu kadar “bilimsel” araştırmaya gerek yok, insanın karın kaslarını kasmasına sebep olan her şey onu agresifleştirir, bu kadar basit. (habricihaber.com)

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • ayşe
    maden suyu/soda
    sade maden suyu da bu içecekler arasına girebilir mi? (AÇIKLAMA: Yapay Olanları ve yapay meyve aroması eklenenleri için evet)
    27.08.2013 13:39:37
24.08.2013 22:01:00 Bu haber 6784 defa okundu
Çocuğunuzun beyni sulansın ister misiniz?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri