Son Dakika
Pazar, 5 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Çocuklara ne kadar süt içirmeli?
Diyetisyenlik son yılların moda mesleklerinden biri. Tıbbı kortizon, antibiyotik, ağrı kesici yazma, kepoterap, radyoterapi uygulama ile ameliyata indirgeyen modern doktorların beslenme konusundaki yetersizliği, bazı diyetisyenlerin endüstriyel arzuları beslenme adıyla sunmasına yol açabiliyor.

Sabah gazetesinin yazarı diyetisyen Selehattin Dönmez, 10 Eylül'de kaleme aldığı "Süt ürünleri obeziteyi önler" başlıklı yazısında çocuklara günde 2 bardak süt, 1 porsiyon dondurma, 1 kase yoğurt, beslenme çantalarına her gün kefir ya da ayran önererek şaşırtmıştı.

Kamuoyunun yakında tanıdığı Prof Dr Ahmet Rasim Küçükusta ise kaleme aldığı son makalesinde "günde 3 bardak süt kemik kırığı ve ölüm riskini artırıyor" dedi.

İsveç’de yapılan yeni bir araştırma, günde üç bardaktan çok süt içenlerde kemik kırıklarının daha çok görüldüğünü belirten Küçükusta, bu şekilde bir tüketimin ölüm riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

Prof Küçükusta'nın belirttiği araştırma BMJ isimli tıp dergisinde yayınlanmış. Araştırmaya 61 bin 433 kadın ile 45 bin 339 erkek katılmış.

Ortalama 22 sene süreyle takip edilen bu kişilerin 96 yiyecek ve içecek türünü günlük ve haftalık ne kadar tükettikleri belirlenmiş.

Günde 3 bardaktan fazla yani 680 gram süt içen kadınlarda ölüm ve kalp-damar hastalıkları riskinin günde bir bardaktan az süt içenlere göre 2 misli, kanser riskinin de yüzde 44 fazla olduğu hesaplanmış.

Üç bardaktan çok süt içen kadınlarda herhangi bir kemiğin kırılması riski yüzde 16, kalça kemiği kırılma riski yüzde 60 fazla bulunurken, üç bardaktan fazla süt içen erkeklerde ölüm riski günde bir bardaktan az süt içenlere nazaran yüzde 10 yüksek iken, kırık riski yüksek bulunmamış. Yapılan duyarlılık analizinde fazla miktarda süt içilmesiyle ölüm ve kırık risklerinin daha da arttığı belirlenmiş.

Sitesinde ticari firmalarla bağına açıkça yer veren Sabah'ın diyetisyeni ise söz konusu yazısında şunları yazmıştı:

"Süt ürünlerinin çocuğunuza fayda sağlaması için porsiyon kontrollü ve çeşitli süt ürünlerini gün içinde tüketmenin önemli olduğunu hatırlatmalıyım. Bu hafta sizlerle bilimsel bulgular eşliğinde çocuğunuzun süt ürünlerinin ne kadar ve ne zaman tüketmesi gerektiğini paylaşıyorum:

GÜNDE İKİ SU BARDAĞI SÜT: Çocuklarda büyümenin desteklenmesi, kemiklerin güçlenmesi, yeterli protein ihtiyacının bir kısmının karşılanması ve demir eksikliği anemisinin önlenmesi için günde 500 ml., yani iki su bardağı kadar içilmesi yeterlidir.

ARA ÖĞÜNDE BİR PORSİYON DONDURMA: Dondurmanın içeriğinde; protein ve karbonhidratın yanı sıra A, D ve E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum gibi mineraller bulunur. Dondurmanın kalori değeri, un ve şekerden yapılan hamurlu tatlılara oranla daha düşüktür. Ayrıca enerji içeriği ve enerji yoğunluğu; bisküvi, çikolata vb. atıştırmalıklara kıyasla genellikle daha düşüktür.

BİR KASE YOĞURT: Çocuğunuza her gün düzenli olarak ana öğünlerinden birinde bir kase yoğurt yedirin. Yoğurdun sindirimi kolaydır, laktik asit ile fermentasyonu sayesinde laktozu daha az olup gaz şikayeti yaratmaz, bağırsaklarda bağışıklık sistemini artırır ve mayalanmaya bağlı olarak daha fazla vitamin- mineral içerir.

BESLENME ÇANTASINA AYRAN VEYA KEFİR: Bazı okullarda öğle yemeği verilmemekte ve çocuklar sağlıklı beslenme çantası hazırlamak durumunda kalmaktadır. Dengeli beslenme içinde hazırlanacak ana yemek yanında süt ürünleri günlük porsiyon haklarından birini de ayran ya da kefir olarak değerlendirmek oldukça sağlıklıdır.

MİDE KANSERİNDEN KORUR
Çeşitli sebzelerden elde edilen turşu, yoğurt veya kefir, soya ürünlerinden elde edilen tofu, tahıllardan yapılan boza, tarhana ve kurut; fermente yiyeceklere en güzel örneklerdir. Bilimsel araştırmalar; laktik asit bakterileri tarafından fermente olan süt ürünlerinin tansiyonu düzenlediği, kolon kanseri riskini azalttığı, fermente edilmiş kırmızı pancar gibi sebzelerin tümör hücrelerinin oluşumunu önlediği, lahana turşusunun mide kanseri riskini azalttığı yönünde bilgiler yayınlamıştır.
"

Bir çocuğa günlük ortalama 1 litre süt ve süt ürünü öneren diyetisyen Dönmez'in bilimsellik vurgusu yaptığı yazısında GDO'suzunun bulunması neredeyse imkansız hâle gelen soyadan elde edilen tofunun da mide kanserine karşı soruduğunu sıkıştırıvermişti.

GIDA HAREKETİ UYARIYOR!

Günümüzdeki sütler ne yazık ki mahkum hayatı yaşayan; çeşitli kimyasallar, hormonlar, antibiyotik ve aneljiklere maruz kalmış hayvanlardan elde ediliyor. Yemlerin ezici çoğunluğuna GDO'lu mısır ve soya ekleniyor.

Hamile hayvanların yoğun östrojen hormonu içeren içilmemesi gereken sütleri dahi sağılıp pazarlanıyor. Sütler endüstriyel işlemlere maruz kalmakla kalmıyor, sözde sütün içine koruyucu olarak "nitrat" gibi tehlikeli katkılar bile eklenebiliyor. Sütlerin yoğurt, ayran ve peynir yapım aşamasında kullanılan katkı ve hileler ise zaten hemen herkesin malumu.

Öte yandan sıhhat için bal bile olsa herşeyin dengeli ve ölçülü almak şart.

Gıda Hareketi olarak biz dahi yazsak yazılan bilginin sıhhatinden emin olmadan lütfen karar vermeyin!

Zira hatasızlık Allah'a mahsustur!

Siz, siz olun, doğruyu araştırın!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diyetisyenlik enstüstriyel ürünlerin reklamını yapmak mı?

 

28.11.2014 00:20:00 Bu haber 5074 defa okundu
Çocuklara ne kadar süt içirmeli?
Bu hayvanlar canlı değil sanki makine! Kapitalizmin vicdanı bu kadar!
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri