Son Dakika
Cuma, 23 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Dikkat bunu yapan çocuklar kısırlaşıyor!
Yıllardır bir şehir efsanesi gibi konuşulan, WİFİ (kablosuz bağlantı) kullanan dizüstü bilgisayarların erkek kısırlığı ile olan ilişkisi, yapılan araştırmalar sonucu kanıtlandı.

İnternete kablosuz erişimin (Wi-Fi) yaydığı elektromanyetik dalgalar ve kucakta dizüstü bilgisayar kullanımından dolayı testislerde oluşan yüksek ısı, üreme fonksiyonlarını etkileyerek sperm hareketliliğini azaltıyor ve spermin genetik yapısına zarar veriyor.
 
Günlük hayatımızın vazgeçilmezi dizüstü bilgisayarlar(laptop) ve bu cihazlarda kullanılan Wi-Fi adı verilen kablosuz internet, uzun süreli kullanımlarda erkeklerde kısırlığa dek varan olumsuz etkilere yol açıyor. Yıllardır bilinen bu gerçek kısa bir süre önce yapılan bazı klinik deneylerle de kanıtlandı.

Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Laboratuar Direktörü Dr. Elif Ergin, dizüstü bilgisayar kullanımı ve kablosuz internetin erkek kısırlığı ile ilişkisinin yıllardır hep konuşulduğunu, ancak bu konudaki klinik deneylerin sonucunun geçtiğimiz günlerde alındığını söyledi.

Üreme tıbbı konusunda önde gelen dergilerden “Fertility and Sterility” dergisinde yayınlanan bir deneysel çalışmanın sonucuna göre, dizüstü bilgisayar kullanımının sperm hareketliliğine ve genetik yapısına zarar verdiğinin gösterildiğini belirten Dr. Elif Ergin, şöyle konuştu:

“Genellikle kucak üzerinde kullanılan dizüstü bilgisayarlar erkeklerin genital bölgelerinde ısı artışına ve elektromanyetik(RF-EMW) dalgalarına maruz kalmalarına yol açıyor. Zira, çocuk sahibi olamayan çiftlerin yüzde 50’sinde erkek faktörü bulunuyor. Dolayısıyla özellikle çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin dizüstü bilgisayar kullanımına dikkat etmeleri gerekiyor”

Bu alandaki ilk deneysel çalışma


Daha önce yapılan çalışmalarda dizüstü bilgisayar kullanımının testislerde ısı artışına neden olduğunu ortaya koyduğunu, yapılan son çalışmada ise kablosuz internetin spermler üzerinde olan etkileri araştırıldığını kaydeden Dr. Ergin araştırmaya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bu çalışma dizüstü bilgisayar kullanımı esnasındaki elektromanyetik dalgaların insan spermi üzerine olan etkisinin incelendiği ilk çalışmadır. Sağlıklı 29 erkek hastadan alınan sperm örnekleri üzerinde yapılan çalışmada, her bir sperm örneği iki gruba ayrılarak farklı ortamlarda bekletilmiş. Örneklerin biri, oda ısısındaki kablosuz internete bağlı ve aktif olarak çalışan bir dizüstü bilgisayarın altına (3 cm uzağına) yerleştirilerek 4 saat bekletilirken, diğer örnek ise oda ısısında dizüstü bilgisayardan uzakta 4 saat bekletilmiş. 4 saatin sonunda bütün sperm örnekleri tekrar incelendiğinde; laptop altında bekletilen örneklerde ileri hareketli sperm oranının anlamlı olarak azaldığı ve DNA hasarının arttığı görülmüş. Elde edilen veriler, erkek üreme organlarının yakınında kullanılan bir dizüstü bilgisayar varlığının, erkek sperm kalitesini azaltabileceğini ortaya koyuyor."

Dr. Elif Ergin, yapılan deneysel araştırmadan kablosuz internet kullanılan dizüstü bilgisayarların erkekler açısından ne denli zararlı olabileceğinin anlaşıldığını ifade ederek, “Çocuk sahibi olmak isteyen erkekler dizüstü bilgisayar kullanımını mutlaka sınırlandırmalıdırlar. Ayrıca kablosuz internetin yaydığı elektromanyetik dalgalar kadar kucakta kullanılan dizüstü bilgisayarların alt kısımlarında oluşan aşırı sıcaklık da testislere ve dolayısıyla sperm kalitesine zarar verebilir” diye konuştu. (Milliyet)

SAĞLIK VE GIDA GÜVENLİĞİ HAREKETİ SORUYOR

- Fatih projesiyle her çocuğun kucağına verilen aletler çocukların cinsel ve üreme sağlığını nasıl etkileyecek?

- Tümüyle kısır bir nesil meydana getirilirse bu vebalini ve bedelini kim nasıl ödeyecek?

- Bilim bilim diyenler bilimsel kanıtlara rağmen, bu tür hatalarda ısrar edecekler mi?


 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 3 yorum)
 • Talha deniz
  Korkunç tablo
  Bence teknolojiyi kullanmanın da bir sınırı olması lazım herşeyin fazlası zarar dir. Sorular dan da yola çıkarak ve sizin siteniz den edin di gim bilgiler çerçevesinde sizlere katılıyorum bu yabancı devletler ürettileri teknoloji ler le ve ürettikleri gıdalar la içinde ki bin bir türlü madeli gıdalar la insanlığın geleceğini köreltiyorlar insanlığın sonunu getirmeye çalışıyorlar söylediğiniz üzere erkeklerin spermlerine büyük ölçüde zarar veriyor muş şöyle düşündüğüm de herkezın elinde bir dizüztü bilgisayar veya tablet bilgisayar inşallah bir terslik çıkar da bu proje hayata geçmez erkeklerin dizüstü bilgisayarı spermlere yaklaşıyor kadınların da o tablet bilgisayarla göğüs kanserine neden olacağını düşünüyorum ben böyle düşünüyorum bilgileriniz için teşekkür ler . . . .
  30.03.2012 01:51:14

 • enst
  Çift traflı bıçak
  Güzel bir noktaya değindiniz, sadece buda değil kalem kitap defteri kaldırmaya kadar tesirli olabilir. zekasal ve öğrenme sorunlarına yol açıp zihnin çevikliğini kaybetmesi kavrama faliyetlerinin düşerek unutkanlık ve dikkat dağınıklığına kadar ciddi sorunlara ve dediğiniz gibi toplumu nesille etkileyecek kadar boş insan yetişmesi mümkün. Çünkü şimdiki gençlerde sanal ortam çok yer tutuyor ve tv de geçirilen zaman bu cihazlara kayıyor, tv nin nasıl manipüle ve hipnoz aracı olduğu aşikar gerisi sizin...
  27.03.2012 01:00:02

 • cengiz toplu
  ilk okul öğrencilerine tablet pc ler dağıtılıyor
  eee ilk okul öğrencilerine tablet pc ler dağıtılıyor geleceğin kısır yetişkinleri geliyor diyebilirmiyiz...
  26.03.2012 12:39:44
20.03.2012 11:48:00 Bu haber 6998 defa okundu
Dikkat bunu yapan çocuklar kısırlaşıyor!
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri