Son Dakika
Pazar, 26 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Dişini misvakla-fırçala, kalbini koru
Diş temizliğinin kalbi sanıldığından fazla etkilediğini belirtildi. Dişler misvak ve/veya diş fırçası ile düzenli temizlenmeli.

Jenkinson’a göre “sağlıklı ve ince olmak önemsiz. Eğer dişlerin durumu kötüyse kalp hastalığına yakalanma riski artıyor”.

İrlanda Cerrahlar Kraliyet Kolejinden Dr Steve Kerrigan da “ağzın, muhtemelen vücudun en kirli yeri olduğunu” belirterek, dişlerin düzenli fırçalanmamasının dişeti kanamalarına, bunun da ağızdaki yüzlerce bakterinin kan damarlarına girmesine neden olduğunu vurguladı.

Kerrigan, bakterilerin burada, kanda bulunan, pıhtılaşmayı sağlayan plaketlere yapışarak kanın bir bölümünün kalbe ulaşmasını engellediğini ve kalp krizi riskini artırabildiğini belirtti.

Bilim adamları, ağzın temiz olmaması durumunda akyuvarların atardamar dokusunda birikebildiği, bunun da damar sertliğine yol açabileceği sonucuna vardı.

 

MİSVAK’la İLGİLİ HADİS-İ ŞERİFLER

 

Ebu Hüreyre r.a. anlatıyor: “Resülullah s.a.v. buyurdular ki: "Eğer ümmetim üzerine zahmet vermeyecek olsaydım, her namazda misvak kullanmalarını emrederdim."

Buhari, Cum'a 8, Temenni 9; Müslim, Tahâret 42, (252); Muvatta, Tahâret 115, (1, 66); Ebu Dvud, Tahâret 115, (46); Tirmizi, Tahâret 18, (22); Nesâi, Tahâret 7, ( 1,12).

 

Ebu Dâvud ve Tirmizi'nin Zeyd İbnu Hâlil el-Cüheni radıyallahu anh'tan kaydettikleri rivayet şöyledir:

"Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ın şöyle söylediğini işittim: "Ümmetime zahmet vermeyecek olsam, her namazda misvak kullanmalarını emrederdim ve yatsı namazını da gecenin üçte birine kadar te'hir ederdim.”

Ebu Dâvud, Tahâret 25, (47); Tirmizi, Tahâret 18, (23).

 

Bir diğer rivâyette şöyle gelmiştir: "Resülullah r.a. gece veya gündüz yattığında ve kalktığında mutlaka abdest almazdan önce misvaklanırdı."

Ebu Dâvud, Tahâret 27, 30, (51, 56, 57); Müslim; Tahâret 45, (253); Nesai, Tahâret 8, (1, 13),

 

Yine Hz. Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resülullah s.a.v. buyurdular ki: "Misvak ağız için temizlik vasıtasıdır. Rab Teâla için de rıza vesilesidir.''

Nesâi, Tahâret 5, (1, 10).

 

 

 

08.01.2009 15:57:00 Bu haber 8185 defa okundu
Dişini misvakla-fırçala, kalbini koru
Diş fırcalarken kullanılan diş macunlarına dikakt ediniz. Diş macunu kullanılmaması, yahut florürlü/floraidli diş macunlarının kesinlikle kullanılmamasını öneririz. Mümkün oldukça diş fırçası macunsuz kullanılmalı ve misvak düzenli olarak kullanılmalıdır.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri