Son Dakika
Cumartesi, 8 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Domuz derili ürünlere dikkat
Boyner mağazalarında satılan domuz derisi kabanların yanısıra ayakkabı mağazaları zinciri Kemal Tanca’nın mağazalarında, domuz derisinden üretilen ayakkabıların satıldığı ortaya çıktı.

Olay, Gebzeli işadamı Ahmet Akengin’in Kemal Tanca’nın Pendik’deki ViaPort adlı Alışveriş Merkezi’nde bulunan mağazasından ayakkabı alması sonrasında ortaya çıktı. Ayakkabıyı giydikten sonra arkadaşlarının kendisini “Bu ayakkabılar domuz derisinden yapılmıştır. Sen nasıl giyersin!” şeklinde uyardıklarını söyleyen Ahmet Akengin, “İlk önce uyarıları dikkate almadım. Mağazaya müracaat ettim. Yetkililerden ‘Evet, bu ayakkabıların dış kısmı domuz derisinden yapılmıştır.’ yanıtını alınca şok oldum. Kendilerine ‘Müslüman bir ülkede nasıl domuz derisinden yapılan ayakkabıları satarsınız?’ diye sorduğumda cevap veremediler.” dedi.

“DOMUZ DERİSİ OLDUĞUNU SÖYLEDİM”

Domuz derisi konusunda haliyle hassas olduğunu, domuz derisi veya herhangi bir domuz ürününü değil kullanmak, yanından bile geçmek istemediğini belirten Akengin, “Dini inanışlarımız ve hassasiyetlerimiz var. Çok hassas olduğumuz bir konu. Kendimi çok kötü hissettim. Ürünü Kemal Tanca’nın Gebze’deki mağazasına götürüp iade etmek istedim. Oradaki satış sorumlusu arkadaşlar, domuz derisi gerekçesiyle ürünün iade alınmayacağını söyledi. Mağazadaki bir yetkili ‘Ayakkabının bir tarafını yırtıp öyle gönderelim.’ dedi. Fakat bunu kesinlikle kabul etmedim. Kendilerine şikayetimin domuz derisi olduğunu söyledim. Fakat, Kemal Tanca’nın Gebze sorumluları ayakkabıyı yırtıp merkeze göndermiş. Haliyle 30 gün sonra aynı ayakkabı geldi. Gebze mağazasına çok kızdım. Benim şikayetimi net ve kesin bir dille ifade etmelerini, genel merkeze domuz derisi sıkıntısını iletmelerini söyledim.” diye konuştu.“FETVA ALDIKLARINI SÖYLEDİ”

Kandırıldığını iddia eden Akengin, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Firma tarafından muhatap alınmamak canımı sıktı. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya alanlarında şikayetimi dile getirdim. Benim gibi hassas düşünen çok sayıda kişiye ulaştım. İnsanlar, Müslüman bir ülkede yapılan bu duruma şaşırıp kaldı. Tepkiler büyüyence Kemal Tanca’nın müşteri temsilcileri genel merkezden beni aradı. Sosyal medyada yapılan açıklamalardan çok rahatsız olduklarını söylediler. Ben de kendi şikayetimi ilettim. Hatta telefonla konuştuğum müşteri yetkilisi benim şikayetim üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan fetva bile aldıklarını söyledi. Domuz derisi insanın çıplak tenine değmeyince sorun yokmuş. Bu cevap beni daha çok kızdırdı. Bazen ayakkabıları çorapsız giyiyoruz. Kaldı ki bu konu millet olarak hassas olduğumuz bir konu. Kendileri de fetva alarak sıkıntıyı teyit ettiler. Ayakkabıyı tüm bu olaylardan sonra iade aldılar.”

“AYAKKABI BİZİM MARKAMIZ DEĞİL”

Konuyla ilgili açıklama yapan Kemal Tanca Müşteri İlişkileri Yetkilisi Müjgen Cebecioğlu ise, mağazalarında domuz derisi kullanılan ayakkabı sattıklarını doğruladı. Ahmet Akengin adlı müşterinin şikayetinden haberdar olduklarını belirten Müjgan Cebecioğlu, “Firmamız mağazalarında bu ürün satılıyor. Fakat ayakkabı bizim markamız değil. Armani ürünü. Biz de bu ürünü yurt dışından ithal ediyoruz.” dedi. Ürün şikayetinin yaklaşık 3 ay önce geldiğini belirten Cebecioğlu, ilk şikayetin ayakkabının topuk kısmında yırtılma nedeniyle olduğunu, müşterinin daha sonra domuz derisi şikayetiyle firmaya başvurduğunu kaydetti.

“İADE ALMAYINCA DOMUZ DERİSİ ŞİKAYETİ GELDİ”


Cebecioğlu şu açıklamayı yaptı; “Ürün bizim mağazalarımızda satılıyor ama markası Armani. Ürünün kutusunda domuz derisi olduğuyla ilgili bilgiler var. Müşteriyi yanıltma, yanlış bilgilendirme gibi bir durum söz konusu değil. Müşteri bu ürünü daha önce almış, kullanmış. Topuktaki marka yırtılması şikayeti yapıldı. Biz iade almayınca domuz derisi şikayeti yapıldı. Armani bu ürünü iade almamasına rağmen biz sadece müşterimizi memnun etmek için Kemal Tanca olarak sattığımız ayakkabıyı iade aldık. Bizim için önemli olan müşteri memnuniyeti.” Ahmet Akengin, iade gelen ayakkabıyı hassasiyetinden dolayı almadığını, hatta bir daha elini bile sürmediğini söylerken, Kemal Tanca Halkla İlişkiler Müdürü Didem Yaya İnce ise yaptığı açıklamada Kemal Tanca mağazalarında Armani markasıyla yurt dışından ithal ettikleri ayakkabılarda domuz derisi kullandıklarını kabul etti.

“ÜRÜNLEİRMİZ % 100 TÜRK MALIDIR”

Didem Yaya İnce şu açıklamayı yaptı: “Kemal Tanca olarak bizim ürettiğimiz ürünler yüzde yüz deri ve Türk malıdır. Asla hiçbir ürünümüzde domuz derisi kullanmıyoruz. Fakat mağazalarımızda ithal ürünler var. Armani olarak ithal ettiğimiz üründe domuz derisi kullanılıyor. Bu ürünler sadece bizim mağazalarımızda değil, Beymen ve Boyner gibi mağazalarda da var. Biz de bu ürünlerde domuz derisi kullanıldığını sonradan öğrendik.”

Kaynak: Demokratgebze.com

Kemal Tanca markasının üreticisi Tamer Tanca Mağazacılık San ve Tic A.Ş.' avukatı aracılığıyla bir açıklama göndermiştir.

Açıklama'da haberin kaynağı Demokrat Gebze Gazetesi olduğu gözardı edilip, Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi yapmış gibi gösterilmekte, Dernek başkanımız güya sorumlu yazı işlerleri müdürü gibi takdim edilerek açıkça tehdit edilmektedir. Haberle ilgili yayındaki bunca açık delile rağmen hiçbir delilin olmadığı ve iftira kampanyası yapıldığı iddia edilmektedir. Bundan dolayı da iftira, suç tanii ve hakarettte bulunulduğu iddia edilip, haberin kaldırılması ve gönderilen cevabın 7 gün yayınlanması istenmektedir.

Firma avukatının gönderdiği metin gibi çok metinler gördük. Bu site de bir gazete değildir. Ortada iftirada söz konu olmayıp, olay günlük bir gazetede yer alan haberin iktibas edilmesinden ibarettir. Haberi yapan tarafın haberinden vazgeçmediği ve yargı kararı olmadığı sürece de haberin kaldırılması söz konusu olamaz. Herkesin kendini savunma hakkında duyduğumuz saygı nedeniyle de 7 gün değil sürekli olarak açıklamaya yer veriyoruz.

İşte firmanın gönderdiği açıklama

 

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 1 yorum)
  • Talha kandemir
    domuzculardan uzak durun
    Yaaa ahmet veya mehmet kardeşim.bu tip insanların mağazalarından alışveriş yaparken aklınız neredeydi?Müslüman Dikkatli olmak zorundadır.Şeytana ve Şeytanın uşaklarına karşı dikkatli olmamız konusunda Rabbimiz ve Peygamberimiz ikaz etmiyormu?Müslüman;yapma,etme kendine gel.Cola içmesen ölürmüsün?O boynuzlu amblemi olan mağazalar zincirinde çay 10 kuruş indirmli satılıyor diye koşarak gidiyor,50 Tl ayışveriş yapma mecburiyetine de katlanıyor,İçki reyonunu göre göre alışverişini yapıp çıkıyor.Neoldu? Bir kilo çayı 10 kuruş daha ucuza aldı.İmanı,itikadı.Rabbinin emrini,Efendimizin ikazını 10 kuruşa değişti ve çıktı mağazadan.Bahanesi de hazır:E canım ben içki almadımki???İnandıklarından bu kadar bihaber olunca cevap da böyle düzmantıkdan geliyor işte.Cahilin ibadeti arttıkca,inkarı da artarmış.Ahmet kardeşimi yine de kutluyorum.En azından hatasını anlayıp,işin peşine düşmüş.Selam ve dua ile ...
    11.11.2012 23:51:43
07.11.2012 18:13:00 Bu haber 11445 defa okundu
Domuz derili ürünlere dikkat
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri