Son Dakika
Cumartesi, 24 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Dondurma değil buzlu ürün
Gıda hilecileri yine işbaşında. Şeker yerine yapay tatlandırıcı, meyve yerine de boya katıyorlar. Dondurma diye tüketiciye sattıkları ürünlerin içeriğinde sağlığı tehdit eden hangi hammade kullanılıyor? Ünlü markaların ürünlerinde bile süt yok. Su ve suni boya var.

Havaların ısınmasıyla gözde olan dondurmada da akla hayale gelmedik hileler yapılıyor. Şeker yerine yapay tatlandırıcı, doğal sahlep yerine suni sahlep, süt yerine su ve süt tozu, meyve yerine yapay meyve boyası katarak dondurmayı zehirleyen bazı üreticiler, kıvamı tutturmak için de, hayvanların deri ve kemiklerinden elde edilen jelatini (E441) kullanıyor.

SOĞUK YALAN

Süt, şeker ve sahlep üçlüsü ile yapılanın gerçek dondurma olduğunu, gerçek dondurmada katkı maddesi kullanılmadığını söyleyen yetkililer, katkılı buzların da 'dondurma' adıyla satıldığına dikkat çekiyor. Hilecilerin dondurmaya kattığı katkı maddelerinin yarıdan fazlasının dünyanın birçok ülkesinde yasaklandığı, bunların insan sağlığını tehdit ettiği ifade ediliyor.

SOKAKTA SATILAN ZEHİRLİYOR

Hijyenik ortamda üretilmeyen dondurmalar sağlığa zarar veriyor. Özellikle açıkta satılan dondurmalara kuşkuyla yaklaşılması gerektiğini söyleyen uzmanlar, şu uyarıda bulunuyor: "Bu dondurmalar nerede üretilmiş, içine ne konulmuş bilinmiyor. Özellikle çocuklarda karın ağrısı ve bulantı ile kendini gösteren bağırsak enfeksiyonları, zehirlenmeler yaşanabiliyor. Markasız dondurmalardan uzak durulmalı."

KABARTILIP AĞIR GÖSTERİLİYOR

2-3 LİRAYA, 'size özel' gibi ifadelerle tüketicilere sunulan buzlu yiyeceklerin dondurma ile uzaktan yakından alakası bulunmuyor. Bunların hacmine bakarak da ağırlığı konusunda yanılmamak gerektiğini söyleyen yetkililer, "Bu ürünlerin çoğunda gramaj hilesi yapılıyor. Üzerinde yazılan ölçü gerçek çıkmıyor. Katkılarla kabartılarak hacimli gösteriliyor" diyor. (Takvim
)

ÜNLÜ MARKALAR GÜVENİLİR Mİ?

Piyasadaki dondurmaların ister sokakta satılsın, ister ünlü markaların olsun hepsi birbirini aynı. Çoğunluk süt yerine süt tozu, şeker yerine tatlandırıcı veya mısır şurubu, sahlep yerine yapay sahlep kullanmakta yarıca meyveli denilenler içinse sağlıklız boyalar kullanmaktadırlar. Koruyucu, kıvam artırıcı, lezzet artırıcı gibi dondurmada olmaması gerken her türlü katkı maddesi de ne yazık ki bu ürünlerin ezici çoğunluğunda var.
Çoğu üründe dondurma değil "buzlu" ifadesi görülür. Hacim olarak 1 lt olan ürünlerin dikkatle incelendiğinde küçücük 400 gr (vs) yazdığı görülür. Üstelik bu ürünlerin hepsi ünlü markalarda.

GERÇEK DONDURMA NELERDEN YAPILIR

Gerçek bir dondurmada şeker dahi olmaz.

Gerçek bir dondurma yalnızca şeker kamışı suyu, süt ve sahlepten yapılır.

 

08.05.2012 16:56:00 Bu haber 7677 defa okundu
Dondurma değil buzlu ürün
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri