Son Dakika
Pazar, 12 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Dr. Ben Prickril: Eker'in 'güvenli' dediği ürünler kanser yapıyor
ABD Ulusal Kanser Enstitüsü Uluslararası Programlar sorumlusu Dr. Ben Prickril gıda kanser ilişkisi hakkında açıklamalarda bulundu.

ABD Ulusal Kanser Enstitüsü Uluslararası Programlar sorumlusu Dr. Ben Prickril, yenilen gıdaların niteliğinin kanserle ilişkilendirmeye sebep olabileceğini belirtti.

ABD hükümetinin bilim burslarıyla Türkiye'ye gelen ve burada çeşitli temaslar gerçekleştirecek olan Prickril, kanserin gıda ile ilişkilendirilmesiyle ilgili konularda görüşmeler yapacağını söyledi.

Türkiye'de keşfedilmiş yeni teknolojik gelişmelerin, pazara sunulmasına yardımcı olacak görüşmelerde de bulunacağını ifade eden Prickril, ''Bilim adamları tarafından yapılan buluşların özel sektöre iletilmesi ve onlar arasında bir bağ kurulmasını amaçlıyoruz. Hem devlet yetkilileri, hem üniversiteler hem de halktan kişilerle görüşmeler olacak'' dedi.
Haberin devamı ↓reklam

Türkiye'de kanser görülme vakalarının yıllık olarak yüzde 6 dolayında bir artış gösterdiğine işaret eden Prickril, ''Kanseri tetikleyen en önemli nedenlerin başında birincisi sigara kullanımı, ikincisi yediğimiz gıdalara dikkat edilmemesi ve yeteri kadar egzersiz yapılmaması geliyor'' diye konuştu.

''TÜRKİYE'DE KANSERİN EN BÜYÜK SEBEBİ SİGARA''
Prickril, bütün bunlara dikkat edilmesi durumunda birçok kanser çeşidinin aslında önlenebileceğini vurguladı. Prickril, ''Türkiye'de kanser görülmesinin en büyük sebebi sigara tüketimi. Sigara tüketimini limitlerseniz ve sigarayı tamamen bırakırsanız kanser riskinizi ciddi bir şekilde azaltmış olursunuz'' dedi.

Genel olarak kanser ile gıda arasında direkt bir bağlantı olmadığını ancak yenilen gıdaların niteliğinin kanserle ilişkilendirilmeye sebep olabileceğini ifade eden Prickril, çok yüksek miktarda yağ, şeker ve tuz tüketiminin bazı kanser türlerinin ortaya çıkmasında ciddi bir sebep olarak görülebildiğini belirtti.

''Meme kanserinin obez kadınlarda görülme ihtimali biraz daha yüksek'' olduğunu belirten Prickril, kanserde erken teşhisin çok önemli olduğunu ifade ederek, düzenli olarak kanser kontrollerine gidilmesini önerdi.

Prickril, yapılan araştırmalarda GDO'lu gıdaların kansere yol açtığına dair resmi bir bulgu bulunmadığını savunarak, ABD'de 20 sene önce gıda zincirine katılan GDO'lu gıdaların çok geniş kitleler tarafından kabul gördüğünü, dünyada 5 yılı aşkın sürede GDO'lu ürün ihtiva eden gıdaların milyonlarca insan tarafından yaklaşık 2 trilyon öğüne tekabül edecek şekilde tüketildiğini kaydetti.

KANSERİN YÜZLERCE ÇEŞİDİ VAR
Prickril, dünya çapında en çok görülen kanser türlerinin akciğer, meme, kolon ve kalın bağırsak, mide ve prostat kanserleri olduğunu, dünyada hemen hemen her ülkede kadınlarda en çok meme ve rahim ağzı kanserlerine rastlandığını belirtti.

En çok ölümle sonuçlanan kanser türünün akciğer kanseri olduğuna işaret eden Prickril, akciğer kanserinin tek başına dünya çapında kanserden ölümlerin üçte birinin sebebini oluşturduğunu söyledi.

Birçok insanın kanserin bir kaç çeşidi olduğunu düşündüğünü ancak kanserin yüzlerce çeşidi bulunduğunu belirten Prickril, ''Bu kanser türlerinin bazıları gelişmiş ülkelerde bazıları da gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülüyor. Meme kanseri hem gelişmekte olan hem gelişmiş ülkelerde görülüyor. Akciğer kanseri sigara tüketiminin çok yüksek olduğu ülkelerde görülüyor'' dedi.

Brokolinin kansere iyi geldiğine dair net bilimsel veri bulunmadığını da belirten Prickril, ''Ama dengeli bir diyetiniz olsun, her şeyden dengeli bir şekilde yiyin. Meyve ve sebzelerinizi çok iyi şekilde yıkayarak tüketin'' diye konuştu. (aa)

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • mualla sarıarslan
  insan ve sağlık
  tüm dünyada yasaklanan katkı maddeleri nişasta bazlı şekerler kontrolsüz kullanılan tarım ilaçları, antibiyotikli yemler, tarım ve hayvancılıkta kullanılan hormonlar, bal diye satılan zehir yükü şeyler, yurt dışından dönen sağlığa zararlı gıdalar, tavuk diye insanlara yedirilen hormonlu yaratıklar, süt , yoğurt, peynir diye satılan alakasız ürünlere neden izin veriliyor, neden rahatça satılabiliyor, neden bizim tarımımız ve hayvancılığımız bozuldu, NEDEN KANSER PATLADI.bütün bunların sorumlusu kim.neden denetimler bu yönde yapılmıyor.neden yasaklanması gereken şeyler yasak edilmiyor, insanlar bilinçlendirilmiyor.bu kadar insanın günahına giriliyor. YAZIK ÇOK YAZIK.
  19.04.2012 11:28:26

 • mert
  güvenim kalmadı
  artık ne hükümete nede bu ülkedeki işadamlarına üreticilerine en ufak bir güvenim kalmadı
  18.04.2012 02:09:28
17.04.2012 16:09:00 Bu haber 4262 defa okundu
Dr. Ben Prickril: Eker'in 'güvenli' dediği ürünler kanser yapıyor
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri