Dünyanın en tartışmalı ilacı Aspirin'ın zararı kanıtlandı

Dünyanın en çok tüketilen ve en tartışmalı ilacı olan Asprin'i eleştirenler haklı çıktı. Yararlı diye her gün içilen Asprin'in sağlıklı insanlarda tehlikeli olabileceği bilimsel olarak isbatlandı.

Dünyanın en tartışmalı ilacı Aspirin'ın zararı kanıtlandı

Kalp krizine karşı her gün içilen aspirinin yarardan çok zarar verdiği kanıtlandı.

Kalp ve damar hastalıklarını önlemek amacıyla her gün kullanılan aspirinin sağlıklı kişiler için zararlı olduğu bildirildi.

HER GÜN ALMAK TEHLİKELİ


İngiltere'de bugün yayımlanan Aspirin for Asymptomatic Atherosclerosis (AAA) adlı araştırmada, kalp ve damar hastalarında kanın pıhtılaşmasını önleyen aspirinin iyi etkileri yadsınmamakla birlikte, sağlıklı insanların her gün Aspirin kullanmasının tehlikeli olduğu belirtildi.

Edinbourg Üniversitesi profesörlerinden Gerry Fowkes, araştırmayı, İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Avrupa Kardiyoloji Kongresi'nde sundu.

KANAMA RİSKİNİ ARTIRIYOR

Araştırmaya destek veren profesörlerden İngiliz Kalp Vakfı Müdürü Peter Weissberg, kalp ve damar hastası olmayan sağlıklı kişilerin kalp ve damar hastalığını önlemek için aspirin kullanmamaları gerektiğini, çünkü Aspirin'in sağlıklı kişilerde kanama riskini artırdığını ifade etti.

Araştırma çerçevesinde, yaşları 50 ile 70 arasında olan ve daha önceden kalp ve damar sorunu olmayan 3500 erkek ve kadına her gün 100 miligram Aspirin verildiği ve 8 yıl boyunca bu kişilerin izlendiği belirtildi.

Araştırmada, 8 yıldan sonra bu kişilerin yüzde 2'sinde kanama tespit edildiği kaydedildi.

ASPİRİN'İN ÜRETİCİSİ BAYER'DE GDO'CU

Öte yandan Aspirin'i üreten bayer'in dünyanın önemli tarım ilaçları üreticis ve GDO'cu olması da Aspirinle ilgili endişeleri artıran etkenlerden biri olarak gösteriliyordu.

Mahşerin dört atlısının sömürü ve kölelik ağı

Yorum Yap

Diğer Haberler