Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Felaket haberi bu kez Arjantinden
Arjantin’in soya ticaretinin merkezinde, tarım topluluklarında ev ev 65000 kişiyle yapılan anketler, bu yerlerde kanser oranlarının ulusal ortalamadan iki ile dört kat arası daha yüksek ve tiroit yetmezliğiyle, kronik solunum hastalıklarının daha fazla olduğunu ortaya çıktı.

Amerikan biyoteknolojisi, Arjantin’i dünyanın en büyük üçüncü soya üreticisi haline getirirken, bu canlanmayı sağlayan kimyasallar sadece soya, pamuk ve mısır tarlalarında kalmıyor. Düzenli olarak evlere, sınıflara ve içme sularına bulaşıyorlar. Artan sayıda hekim ve bilim insanı, bunların denetimsiz kullanımının Güney Amerika ülkelerindeki hastanelerde artarak ortaya çıkan sağlık sorunlarının nedeni olabileceği konusunda uyarıyor. Arjantin’in soya ticaretinin merkezinde, tarım topluluklarında ev ev 65000 kişiyle yapılan anketler, bu yerlerde kanser oranlarının ulusal ortalamadan iki ile dört kat arası daha yüksek ve tiroit yetmezliğiyle, kronik solunum hastalıklarının daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Associated Press fotoğrafçısı Natacha Pisarenko, Arjantin çapındaki tarım topluluklarında bu durumu belgelemek için aylar harcadı.

Arjantin’deki çoğu eyalet, evlerin ve okulların yakınında -yerleşim yerlerine measfesi 50 metreden kilometrelere varan uzaklıkta belirtilen yasaklarla- tarım ilaçlarının ve diğer kimyasal tarım maddelerinin[1] serpilmesini yasaklamıştır. Associated Press soyaların evlerden ve okullardan sadece birkaç metre mesafeye ekildiği ve kimyasalların yerleşim yerlerinin içerisinde karıştırılıp traktörlere yüklendiği birçok örnekle karşılaştı. Arjantin’de kimyasal tarım maddelerinin serpilmesi, 1990′daki 9 milyon galondan bugün ki 84 milyon galona[2], son 20 yılda sekiz kat arttı. Monsanto’nun[3] Roundup ürünlerinin anahtar unsuru olan glifosat[4], ABD’deki kullanıma göre akre[5] başına yaklaşık olarak sekiz ile on kat daha fazla kullanılıyor. Üstelik Arjantin, tarım kimyasalları için ulusal standartlar uygulamayarak, kural koymayı eyaletlere, yürürlüğü de belediyelere bırakıyor. Sonuç, insanların tehlikelere maruz kaldığı, geniş çapta itibar edilmeyen düzenlemeler karmaşasıdır.

Argentina Agrochemicals

29 Mart 2013 tarihli bu fotoğrafta, 47 yaşındaki tarım işçisi Fabian Tomasi Arjantin Entre Rios eyaletinin Basavilbaso kasabasındaki evinde ayakta çok zayıflamış bedeninin durumunu gösteriyor. Tomasi’nin işi, tarım ilacı püskürten uçakların depolarını hızlıca doldurup uçuşlarını kesintisiz sürdürmelerini sağlamaktı, ancak kendisinin tarım ilaçlarıyla nasıl başa çıkacağına ilişkin eğitilmediğini söyüyor. Şimdi polinöropati[6] hastalığından dolayı ölüm döşeğinde.

BASAVILBASO, Arjantin (AP) — Arjantinli tarım işçisi Fabian Tomasi hiç bir zaman tarım ilaçlarıyla başa çıkmak üzere eğitilmedi. Görevi tarım ilacı püskürten uçakların depolarını mümkün olduğunca çabuk doldurarak uçuşlarını kesintisiz sürdürmelerini sağlamaktı, gerçi bunun anlamı sıklıkla zehirle sırılsıklam olmaktı.

Şimdi, 47 yaşında, yaşayan bir iskelet, o kadar güçsüz ki zar zor yutuyor veya kendi başına tuvalete çok zor gidiyor.

Okul öğretmeni Andrea Druette, yerleşim yerlerinin 500 metre civarında kimyasal tarım maddelerinin serpilmesinin yasak olduğu, Arjantin’in soya arazisinin merkezinde, Santa Fe eyaletinde yaşıyor. Fakat soya kendi arka kapısının 30 metre ötesinde ekilmiş durumda. Çocukları yakın zamanda arka bahçedeki havuzda yüzerken kimyasala bulandılar.

Sofia Gatica, yeni doğmuş bebeğini böbrek yetmezliğiyle yitirdikten sonra, Arjantin’de ilk kez cezai hüküm ile sonuçlanan yasa dışı serpinti şikayetinde bulundu. Ancak geçen yılki bu karar, Ituzaingo Annex’te[7] yaşayan 5300 komşusunun çoğu için oldukça geç gelen bir karar. Bir hükümet araştırması, toprakta ve içme suyunda korkutucu düzeylerde kimyasal tarım maddesi bulaşmasını ve yaşayan çocukların %80′inin kanlarında tarım ilaçlarının izlerini tespit etti.

Amerikan biyoteknolojisi, Arjantin’i dünyanın en büyük üçüncü soya üreticisi haline getirirken, bu canlanmayı sağlayan kimyasallar sadece soya, pamuk ve mısır tarlalarında kalmıyor.

Associated Press, ülkenin birçok yerinden, düzenleyici bilimle öngörülemeyen yöntemler veya mevcut yasalarda özellikle yasaklanmış şekillerde zehirlerin uygulandığı düzinelerce örneği belgeledi. Püskürtme okullara, evlere ve yerleşim yerlerine su kaynaklarıyla sürükleniyor; tarım işçileri zehirleri hiçbir koruyucu giysi olmadan karıştırıyor; köylüler aslında yok edilmesi gereken tarım ilacı kaplarında su saklıyorlar.

Şimdi hekimler denetimsiz tarım ilacı uygulamalarının Güney Amerika’nın engin tarım kuşağında yaşayan 12 milyon insanın artan sağlık sorunlarının nedeni olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Santa Fe’de, kanser oranları ulusal ortalamadan iki ile dört kart arasında daha fazla durumda. Chaco’da, doğum sorunları, Arjantin’de biyoteknolojinin tarımı genişletmesinden sonraki 10 yılda dört kat arttı.

Giderek büyüyen, tarımsal güvenlik kurallarının uygulanmasını talep eden hareketin bir parçası olan Dezenfekte Edilmiş Kentlerin Hekimleri’nin kurucularından, çocuk hekimi ve neonatalog[8] Dr. Medardo Avila Vazquez, “tarımın nasıl yapıldığına ilişkin değişimin getirdiği, doğrusu, hastalıkların biçimindeki bir değişim” şeklinde belirtiyor. “Oldukça sağlıklı bir nüfustan, yüksek kanser oranları, doğum kusurları ve daha önce az görülen hastalıklara sahip bir topluma dönüştük” şeklinde devam ediyor.

Bir zamanlar meralarda beslenen sığır etiyle bilinen bu ulus, St. Louis’li[9] Monsanto firmasının, daha yüksek rekolte ve daha düşük tarım ilacı kullanmakla sonuçlanacak kendi patentli tohum ve kimyasallarını kullanma sözünü verdiği 1996 yılından beri dikkate değer bir dönüşüm geçirdi. Bugün, Arjantin’in bütün soya ürünlerinin ve neredeyse bütün mısır ve pamuk ürünlerinin genetik yapısı değiştirilmiştir, sadece soya yetiştirme, üç kat olan 19 milyon hektara çıkmış durumda.

Tarımsal kimyasalların kullanımı ilk başlarda azaldı, ancak daha sonra, zararlılar zehirlere direnç kazandıkça ve çiftçiler daha fazla ürün için sıkıştıkça, 1990′daki 34 milyon litreden, bugünkü 317 milyon litreye tekrar arttı. Genel olarak, AP’nin hükümet ve tarım ilacı sanayi verisinin analizine göre, Arjantin çiftçileri, ABD’li çiftçilerin kullandığından iki kat daha fazla olan, tahminen akre başına 4.3 pound[10] kimyasal tarım maddesi uyguluyorlar.

Argentina Agrochemicals

16 Nisan 2013 tarihli bu fotoğrafta Felix San Roman Arjantin Buenos Aires eyaletindeki Rawson’daki arazisinde yürüyor. San Roman, arazisine sürüklenen kimyasal bulutları hakkında şikayette bulunduğunda, püskürtmeyi yapanlar tarafından dövüldüğünü, omurgasının kırıldığını ve dişlerinin döküldüğünü söyledi. San Roman, “burası, hiç kimsenin, hiç kimseye karşı gelmediği ve yetkililerin görmezden geldiği küçük bir şehir” diyor. “Bütün istediğim, onların, bu işlemin 1500 metrede yapılamayacağını söyleyen mevcut yasaya uyması. Hiç kimse buna uymuyor. Nasıl denetleyebilirsiniz ki?” (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

Monsanto’nun ünlü tarım ilacı Roundup markasındaki anahtar unsur glifosat, dünyanın en çok kullanılan yabani ot öldürme ürünlerinden biri. ABD ve AB’ninkiler de olmak üzere bir çok düzenleyici kuruluş tarafından doğru bir şekilde uygulanması durumunda güvenli olduğu belirlenmiş.

Hatta, 1 Mayıs’ta, ABD Çevre Koruma Ajansı, Monsanto tarafından sunulan çalışmalara dayanarak gıdadaki izin verilebilir glifosat kalıntısı düzeyini de arttırdı: “toplam maruz kalma sonucunda genel nüfusa veya bebek ve çocuklara hiçbir zararı olmayacağına ilişkin akla yatkın bir kesinlik vardır”.

Arjantin’in 23 eyaleti, tarımı düzenleme konusunda ön ayak olmuş durumda ve kurallar değişiklik gösteriyor.

Bazı eyaletlerde serpinti yerleşim yerlerine 3 kilometreye kadar yasaklanmışken, bazı eyaletlerde ise 50 metre kadar küçük bir mesafeye kadar yasaklanmış durumda. Eyaletlerin yaklaşık olarak üçte birinde hiçbir sınırlama yok ve çoğu da ayrıntılı uygulama tedbirlerinden yoksun.

Federal çevre yasası, toksik kimyasalların uygulayıcılarının, kamu sağlığını tehdit etme durumlarında, “bağlantı bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa bile” ve “maliyetler veya sonuçları ne olursa olsun” faaliyetlerini durdurmaları veya iptal etmelerini gerektiriyor, ancak bu yasa, sayıştayın geçen yıl belirlediği gibi, hiç bir zaman tarım için uygulanmamış.

Artan şikayetlere karşılık olarak, Başkan Cristina Fernandez 2009 yılında kimyasal tarım maddeleri püskürtmenin insan sağlığına etkilerini araştırmak üzere bir komisyon oluşturdu. Komisyonun ilk raporu “ülkemizde fiilen kullanıldıkları için glifosat ve diğer kimyasal tarım maddeleriyle etkileşimlerini içeren formülasyonlara ilişkin kapsamlı laboratuvar ve saha araştırmaları gibi … yabani ot öldürücüler ve bileşenlerinin derişimleri üzerinde sistematik denetimler” çağrısında bulundu.

Ancak, sayıştayın ortaya çıkardığı üzere, komisyon 2010 yılından beri toplanmadı.

Hükümet yetkilileri sorunun araştırma eksikliği olmadığı, insanların duygularıyla oynayan yanlış bilgilendirme olduğu konusunda ısrar ediyor.

Tarım Bakanı Lorenzo Basso “haberlerde ve üniversitelerde sayısız belge, anket, video, makale gördüm, bütün bunları okuyan vatandaşlarımızın gerçekten de başı döner ve kafası karışır” dedi. “Arjantin’in gıda üreticisi olma yönündeki bağlılığının tanıtımını yapmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum. İhracat yapan bir ulus olarak modelimiz sorgulanıyor. Modelimizi savunmamız gerekiyor” diye devam etti.

Yazılı bir açıklamada, Monsanto sözcüsü Thomas Helscher şirketin “tarım ilaçlarının kötü kullanımını veya herhangi bir tarım ilacı yasası, düzenlemesi veya mahkeme kararının ihlalini tasvip etmediğini” belirtti.

Helscher, “Monsanto ürünlerinin yönetimini ciddiye almakta ve müşterilerimizle ürünlerimizin doğru kullanımına ilişkin düzenli olarak iletişim kurmaktadır” dedi.

 Argentina Agrochemicals

Bu 24 Eylül 2013 tarihli fotoğrafta, “Sivrisinek” olarak bilinen bu traktör, Arjantin’in Entre Rios eyaletindeki Parana yakınlarında bir tarlayı ilaçlıyor. Çoğu eyalet evlerin ve okulların yanındaki, yerleşim alanlarına 50 metreden, bir kaç kilometreye kadar farklı oranlarda uzak mesafelerde püskürtmeleri yasaklıyor. Ancak Associated Press soyaların evlerden ve okullardan sadece bir kaç metre mesafeye ekildiği ve kimyasalların yerleşim yerlerinin içerisinde karıştırılıp traktörlere yüklendiği bir çok örnekle karşılaştı. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

Arjantin, Monsanto ve diğer ABD endüstriyel tarım firmaları tarafından teşvik edilen yeni biyoteknoloji tarım modelini ilk benimseyenlerden biriydi.

Ekimden önce yüzey toprağını sürme, tarım ilaçlarını püskürtme ve zehrin yayılmasını beklemek yerine çiftçiler tohumları önce ekiyor ve daha sonra belirli kimyasallara dayanabilecek şekilde genetiği değiştirilmiş olan tohumlara zarar vermeden püskürtme yapıyorlar.

Bu “sürme olmayan” yöntem daha az zaman ve para demek, böylece çiftçiler daha fazla hasat alabilir ve arazilerini öncesindeki sıkıntıları yaşamadan kolayca genişletebilirler.

Ancak zararlılar direnç geliştirirler ve hatta genetik olarak aynı ekinlere aynı kimyasallar geniş ölçüde uygulandığında daha fazla geliştirirler.

Dolayısıyla her ne kadar glifosat dünyanın en güvenli yabani ot öldürücülerinden biri olsa da, çiftçiler şimdi onu daha yüksek yoğunluklarda ve örneğin ABD ordusunun Vietnam savaşı sırasında ormanları kurutmak için uyguladığı “Portakal Gazı”nda kullanılan 2,4-D11 gibi çok daha ağır zehirlerle karıştırarak kullanıyorlar.

2006 yılında, Arjantin tarım bakanlığının bir birimi, glifosat ve daha zehirli kimyasalların karışımlarının “evlerden ve yerleşim yerlerinden uzak tarım alanlarına” sınırlandırılmasına sevk etmek için uyarı etiketleri koyulmasını önerdi. Federal denetçiye göre öneri görmezden gelindi.

Hükümet, EPA[12] tarafından onaylanmış olan, 1 Mayıs’ta “glifosatın nörotoksik[13] olduğuna ilişkin bir bulgu yok ve gelişimsel nörotoksisite araştırmasına ihtiyaç yok” şeklinde belirten sanayi araştırmalarına güveniyor.

Buenos Aires Üniversitesi’nden moleküler biyolog Dr. Andres Carrasco, kimyasal karışımların yükünün kaygı verici olduğunu, ancak tek başına glifosatın bile insan sağlığı için sorunlar yaratabileceğini söylüyor. Kurbağa ve tavuklarda, embriyolara oldukça düşük dozda glifosat enjekte edilmesinin, tarımsal kimyasalların yaygın olduğu topluluklarda hekimlerin gittikçe daha fazla rastladığıyla aynı türden omurga kusurlarıyla sonuçlanan retinoik asit düzeylerini değiştirebileceğini buldu.

Bir A vitamini biçimi olan bu asit, kanserleri kontrol altında tutmak ve embriyonik hücrelerin organlara ve uzuvlara gelişmesi süreci olan gen ifadesini tetikleme için aslidir.

Carrasco, “eğer bunu laboratuvarda tekrar üretmek mümkün olsaydı, kuşkusuz alanda olan çok daha kötüsüdür” şeklinde belirtiyor. “Ve eğer çok daha kötüyse, ki bundan şüpheleniyoruz, yapmamız gereken bu konuyu büyüteç altına almaktır” diye devam ediyor.

2010 yılında Chemical Research in Toxicology dergisinde yayınlanan bulguları, Monsanto tarafından sonuçların, “yöntemler ve gerçekçi olmayan maruz kalma senaryoları nedeniyle sürpriz olmadığı” şeklinde belirtilerek reddedildi.

Monsanto, AP’nin sorularına yanıt olarak, kimyasal güvenlik testlerinin sadece canlı hayvanlar üzerinde yapılması gerektiğini ve embriyolara enjekte etmenin “insan risk değerlendirmeleri için daha az güvenilir ve daha az ilişkili” olduğunu söyledi.

Monsanto’nun Buenos Aires’deki kurumsal ilişkiler müdürü Pablo Vaquero “glifosat, çocuklarınızın derisine sürdüğünüz kovuculardan çok daha az zehirli” diyor. “Yine de, bu ürünler sorumlu ve iyi kullanılmalıdır, çünkü hiç bir şekilde kovucuları çocukların ağzına koymuyorsunuz ve hiçbir çevreci uygulayıcı, traktör veya tarım ilacı püskürtücü uçakla arazilere, ürünün kullanımından kaynaklanabilecek çevresel koşulları ve tehlikeleri dikkate almadan püskürtme yapmamalıdır” diye devam ediyor.

Arazilerde, uyarılar geniş ölçüde görmezden geliniyor.

Üç yıl boyunca, Tomasi, tarım ilacı püskürten uçakların depolarına tarım ilaçlarını doldururken kimyasallara düzenli olarak maruz kaldı. Şimdi, kendisi, onu eriyip bitirmiş ve buruşmuş kılan, elden ayaktan düşüren bir nörolojik bozukluk olan polinöropatiden ölüm döşeğinde.

“Herhangi bir koruma, eldiven, maske veya özel giysi olmadan milyonlarca litre zehir hazırladım” diyor. “Hiç bir şey bilmiyordum. Bana ne yaptığını, daha sonra, ancak bilimcilerle iletişim kurunca öğrendim”.

Tomasi “Zehir, uygulanacağı zaman alınması gereken bir çok önlem gerektiren kaplarda konsantre sıvı olarak geliyor” şeklinde açıklıyor. “Ancak hiç kimse bu önlemleri almıyor”.

Tonu 500 dolardan satılan soyalar için, yetiştiriciler sıklıkla buldukları her yere ekiyorlar ve sıklıkla Monsanto’nun talimatlarını umursamadan ve eyalet yasalarını hiçe sayarak öncesinde uyarı yapmadan ve hatta rüzgarlı koşullarda bile serpme yapıyorlar.

Entre Rios’ta, öğretmenler, püskürtücülerin, 18 okulda, 11 kere ders zamanı serperek, 50 metre sınırlarına uymadığını belirtiyorlar. Bu yıl içerisinde polise beş öğretmen şikayette bulundu.

DAHA FAZLASI İÇİN

 Argentina Agrochemicals

1 Nisan 2013 tarihinde çekilen bu fotoğraf, bütün bedeni hekimlerin açıklayamadığı saçlı lekelerle kaplı 5 yaşındaki Aixa Cano’yu Arjantin’in Chaco eyaletinde Avia Terai’deki evinin sundurmasının önünde otururken gösteriyor. Hekimler, her ne kadar kanıtlanması neredeyse imkansız olsa da, Axia’nın doğum kusurunun kimyasal tarım maddeleriyle bağlantılı olabileceğini söylüyor. Chaco’da çocukların, biyoteknoloji Arjantin’de önemli ölçüde geliştiğinden beri çarpıcı doğum kusurlarıyla doğması dört kat daha olası. Kimyasallar düzenli olarak evleri, sınıfları ve içme suyunu kirletiyor. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 Argentina Agrochemicals

2 Mayıs 2013 tarihli bu fotoğrafta, Monsanto’nun Roundup ürünlerine de ait boş kimyasal tarım maddesi kapları Arjantin’in Santiago del Estero eyaletinde Quimili’deki bir geri dönüşüm merkezinde etrafa atılmış durumda. Arjantin’de, daha hafif kimyasal yük yerine, kimyasal tarım maddelerinin serpilmesi 1990′daki 9 milyon galondan, bugün 84 milyon galona sekiz kat artmıştır. Monsanto’nun Roundup ürünlerinin anahtar unsuru olan Glifosat, ABD’deki kullanıma göre akre başına yaklaşık olarak sekiz ile on kat daha fazla kullanılıyor. Üstelik Arjantin, tarım kimyasalları için ulusal standartlar uygulamayarak, kural koymayı eyaletlere, yürürlüğü de belediyelere bırakıyor. Sonuç, insanların tehlikelere maruz kaldığı, geniş çapta itibar edilmeyen düzenlemeler karmaşasıdır. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 Argentina Agrochemicals

1 Nisan 2013 tarihli bu fotoğrafta, Silvia Alvarez Arjantin Chaco eyaletindeki Gancedo’da kırmızı tuğlalı evine yaslanmış, hidrosefali[14] ile doğan oğlu Ezequiel Moreno’ya göz kulak oluyor. Alvarez, iki düşüğü ve oğlunun sağlık sorunları ile ilgili olarak kimyasal tarım maddelerine sürekli maruz kalmayı suçluyor. Chaco eyalet doğum raporları, genetiği değiştirilmiş ürünler ve onlarla ilişkili kimyasal tarım maddeleri geldikten sonraki 10 yıl içerisinde doğuştan kusurların dört kat arttığını gösteriyor. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 Argentina Agrochemicals

31 Mart 2013 tarihli bu fotoğrafta, Erika (sağda) ile kronik solunum hastalığından muzdarip ikiz kardeşi Macarena, Arjantin’de Chaco eyaletinde Avia Terai’deki evlerinin içinde duruyorlar. Evlerinde şebeke suyu olmayan ikizlerin annesi Claudia Sariski, tozlu arka bahçede tuttuğu atılmış tarım ilacı kaplarından çocuklarının su içmelerine izin vermediğini söylüyor. Ancak tavukları içiyor ve kadının ailenin giysilerini yıkamak için başka suyu yok. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 Argentina Agrochemicals

24 Eylül 2013 tarihli bu fotoğrafta, kimyasal tarım maddeleri serpen bir traktör, Arjantin’in Entre Rios eyaletinde Parana’daki bir yolda giden bir arabanın yan aynasında görülüyor.Glifosat, Arjantin’de kullanılan bütün kimyasal tarım maddelerinin üçte ikisini temsil ediyor, ancak tarım ilaçlarına direnç, çiftçileri, ABD ordusunun Vietnam’da kullandığı 2,4-D gibi zehirlerle karışımlara zorluyor. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 Argentina Agrochemicals

31 Mayıs 2013 tarihli bu fotoğrafta, kızlar, Arjantin Chaco eyaleti Avia Teria’daki biyoteknoloji soya fabrikasının hemen bitişiğinde sapan kullanıyorlar. St. Louis’li Monsanto firmasının kendi patentli tohumları ve kimyasallarının kullanılması durumunda daha az tarım ilacıyla daha yüksek rekolte sözünü verdiğinden beri geçen 17 yılda, ülkenin bütün soya ürünleri ve neredeyse bütün mısır ve pamuk ürünleri genetik olarak değiştirilmiş hale geldi. Bu sözün aksine, tarım bakanlığı kimyasal tarım maddeleri serpilmesinin 1990′daki 9 milyon galondan günümüzdeki 84 milyon galona dokuz kat arttığını söylüyor. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 Argentina Agrochemicals

24 Eylül 2013 tarihli bu fotoğrafta, Arjantin Entre Rios eyaleti Conception del Uruguay yakınlarındaki bir köy okulundaki öğrenciler teneffüste futbol oynuyorlar. Öğretmenler okul bahçesine bitişik olan tarlada yasa dışı bir şekilde tarım ilacı serpildiğini, hatta bunun ders zamanı yapıldığını söylüyorlar. Entre Rios’ta, öğretmenler, 18 okulda, bunlardan 11′i öğrencilerin okulda olduğu zaman serpen, yasal olarak gerekli 50 metre mesafe kuralına uymayan püskürtücüleri rapor ettiler. O zamandan beri beş öğretmen polise şikayette bulundu. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 Argentina Agrochemicals

16 Nisan 2013 tarihli bu fotoğrafta aktivist Oscar Alfredo Di Vincensi, Arjantin Buenos Aires eyaleti Alberti’deki ana meydanda kimyasal tarım maddelerinin evlerin 1000 metre civarında serpilmemesi talebiyle yaptığı tek kişilik açlık grevi esnasında çadırının içerisinde cep telefonuyla konuşuyor. Bu yılın başlarında, Di Vincensi, kendi şehri Alberti’de evlerin 1000 metre civarında püskürtmeyi engelleyen mahkeme kararını bir arazide sallayarak dururken, bir traktör sürücüsü onu tarım ilacına buladı. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 Argentina Agrochemicals

25 Eylül 2013 tarihli bu fotoğrafta, Arjantin Santa Fe eyaleti Berabevu şehri yakınlarında çit içerisine alınmış sürü görülüyor. Arjantinli çiftlik sahipleri daha kârlı soya işine girdikçe, normalde merada beslenen sürüler, besi ünitesinde mısır ve soyayla şişmanlatılıyor. St. Louis’li Monsanto firmasının kendi patentli tohumları ve kimyasallarının kullanılması durumunda daha az tarım ilacıyla daha yüksek rekolte sözünü verdiğinden beri geçen 17 yılda, Arjantin’in bütün soya ürünleri ve neredeyse bütün mısır ürünleri genetik olarak değiştirilmiş hale geldi. Soya yetiştirme tek başına üçe katlanıp 47 milyon akreye çıkarak, merada beslenen sürüleriyle bilinen bu ulusu, dünyanın üçüncü en büyük soya üreticisine dönüştürdü. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 Argentina Agrochemicals

31 Mart 2013 tarihli bu fotoğrafta, Erika (solda) ve kronik solunum hastalığından muzdarip ikiz kardeşi Macarena, Arjantin Chaco eyaleti Avia Terai şehri yakınlarındaki evlerinin arka bahçesinde, tuvaletlerini durulamak, tavuklarını beslemek ve giysilerini yıkamak için kullanılan suyla dolu geri dönüştürülmüş kimyasal tarım maddesi kaplarına oldukça yakında oynuyorlar. Evlerinde şebeke suyu olmayan ikizlerin annesi Claudia Sariski, atılmış tarım ilacı kaplarından çocuklarının su içmelerine izin vermediğini söylüyor. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 Argentina Agrochemicals

31 Mart 2013 tarihli bu fotoğrafta, çoklu organ sorunları ve ciddi oranda engelli olarak doğan 2 yaşındaki Camila Veron, Arjantin Chaco eyaleti Avia Terai şehrindeki evinin dışındayken görülüyor. Hekimler, Camila’nın annesi Silvia Achaval’a, suçlanması gerekenin belki de kimyasal tarım maddeleri olabileceğini söylediler. Birinin kanserinin veya doğum kusurunun belirli bir kimyasaldan kaynaklandığını kanıtlamanın neredeyse imkânsız olduğunu söyleseler de, hekimler, bu örneklerin titiz bir hükümet araştırmasına layık olduğunu söylüyorlar. “Bana suyun bunu yaptığını söylediler, çünkü buralarda bir sürü zehir serptiler” diyor Achaval. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 Andres Carrasco

8 Temmuz 2013 tarihli bu fotoğrafta, Buenos Aires Üniversitesi’nde moleküler biyolog olan Dr. Andres Carrasco, Arjantin Buenos Aires’teki bir mülakat esnasında ara vermiş. Carrasco, kurbağa ve tavuklarda, embriyolara oldukça düşük dozda glifosat şırınga edilmesinin, tarımsal kimyasalların yaygın olduğu topluluklarda hekimlerin gittikçe daha fazla rastladığıyla aynı türden omurga kusurlarıyla sonuçlanan retinoik asit düzeylerini değiştirebileceğini buldu. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 Argentina Agrochemicals

23 Eylül 2013 tarihli bu fotoğrafta, geri dönüşüme hazır boş tarım ilacı kaplarının Arjantin Entre Rios eyaleti Gualeguaychu’daki tarım işletme birliği tarafından bir yerde etrafı çitlenerek toplanması görüntülenmiş. Geniş ölçüde görmezden gelinen Arjantin sağlık bakanlığı yönergeleri, boş kapların, yerleşimciler tarafından tekrar kullanılmasını engellemek için delinmesini öneriyor. Birlik, kapların plastik borulara dönüştürüleceğini söylüyor. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 Argentina Agrochemicals

3 Mayıs 2013 tarihli bu fotoğrafta, öğrenciler, Arjantin Santiago del Estero eyaleti Pozo del Toba’daki köy okullarının dışında görünüyorlar. Birçok Arjantin eyaleti, yerleşim yerlerinde ne kadar yakın mesafede serpinti yapılacağını, oldukça az olan 50 metre mesafeden kilometre kadar çok mesafeye kadar sınırlıyorlar. Ancak Associated Press soyaların evlerden ve okullardan sadece birkaç metre mesafeye ekildiği ve kimyasalların yerleşim yerlerinin içerisinde karıştırılıp traktörlere yüklendiği birçok örnekle karşılaştı. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 Argentina Agrochemicals

3 Mayıs 2013 tarihli bu fotoğrafta, motora binmiş öğrenciler Arjantin Santiago del Estero eyaleti Pozo del Toba’daki okullarına giderken biyoteknoloji mısır tarlasının yanından geçerken görülüyorlar. Amerikan biyoteknolojisi, Arjantin’i bir meta santraline çevirdi, ancak gerekli kimyasallar bu arazilerde kalmıyor, düzenli olarak evlere, sınıflara ve içme suyuna bulaşıyorlar. Şimdi artan sayıda hekim ve bilim insanı, denetimsiz serpintinin Güney Amerika ülkeleri hastanelerinde ortaya çıkan sağlık sorunlarının nedeni olabileceği konusunda uyarıyor. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 Sofia Gatica

26 Eylül 2013 tarihli bu fotoğraf, Arjantin Cordoba eyaletindeki Malvinas Argentinas şehrindeki Monsanto şirketinin en büyük Latin Amerika tohum üretim fabrikasını inşa ettiği alana kamyonların girişini engelleme protestosuna katılan Sofia Gatica’yı gösteriyor. Ülkenin bütün soya ürünü ve neredeyse bütün mısır ve pamuk ürünleri, St. Louis’li şirket daha fazla rekolte sözü verdiğinden beri 17 yıldır genetiği değiştirilmiş bir hale geldi. Kimyasal tarım maddesi serpilmesi sekiz kat arttı. Gatica, yeni doğan bebeği böbrek yetmezliğinden öldükten sonra, Cordoba eyaletinde, geçen yıl Arjantin’de ilk yasa dışı serpintiden dolayı cezai hüküm ile sonuçlanan bir şikayette bulunmuştu. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 Argentina Agrochemicals

16 Nisan 2013 tarihli bu fotoğrafta, Arjantin Buenos Aires eyaleti Rawson yakınlarında öğleden sonra ışığında güneşlenen hasata hazır soyalar gözüküyor. Amerikan biyoteknolojisi, Arjantin’i dünyanın en büyük üçüncü soya üreticisi haline getirirken, bu canlanmayı sağlayan kimyasallar sadece soya, pamuk ve mısır tarlalarında kalmıyor. Düzenli olarak evlere, sınıflara ve içme sularına bulaşıyorlar. Artan sayıda hekim ve bilimci, bunların denetimsiz kullanımının Güney Amerika ülkelerindeki hastanelerde artarak ortaya çıkan sağlık sorunlarının nedeni olabileceği konusunda uyarıyor. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 Argentina Agrochemicals

9 Mart 2013 tarihli bu fotoğrafta, Arjantin Santa Fe eyaleti Alvear ana meydanında, sakinler, kimyasal tarım maddeleri hakkında sahip oldukları sağlık konularını Dr. Damian Verzenassi ile konuşmak üzere toplanmışlar. Arjantin’in soya ticaretinin merkezinde, tarım topluluklarında ev ev 65000 kişiyle yapılan anketler, bu yerlerde kanser oranlarının ulusal ortalamadan iki ile dört kat arası daha yüksek olduğunu ve bunun yanı sıra tiroit yetmezliğiyle, kronik solunum hastalıklarının da daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. (AP Fotoğraf/Natacha Pisarenko)

 

 

 

Kaynaklar: http://overgrowthesystem.com / fraksiyon.org / denverpost.com

[1] agrochemical (ç.n.).
[2] 1 galon yaklaşık olarak 3.7854 litredir (ç.n.).
[3] Çok uluslu kimyasal tarım maddesi ve tarımsal biyoteknoloji firması (ç.n.).
[4 n-(fosfonometil) glisin sistematik adına sahip, zararlı bitkileri öldürmek için kullanılan bir tür tarım ilacı (ç.n.).
[5] 0.4047 hektarlık arazi ölçü birimi (ç.n.).
[6] Vücuttaki sinirlerin işlevlerini yitirmesine neden olan bir hastalık (ç.n.).
[7] Arjantin’in Córdoba eyaletindeki ticari soya arazileri sınırındaki işçi sınıfı bölgesi (ç.n.)
[8] Yeni doğan bebek hekimi (ç.n.).
[9] Amerika’nın Missouri eyaletinde bir kent (ç.n.).
[10] Yaklaşık olarak 1.951 kg (ç.n.).
[11] 2,4-Dikloro fenoksi asetik asit (ç.n.).
[12] ABD Çevre Koruma Ajansı (ç.n.).
[13] Sinir sistemi üzerinde etkisi olan zehir (ç.n.).
[14] “Beyinde su toplanması” olarak da bilinen, beyin odacık ve boşluklarında normalin üzerinde beyin omurilik sıvısı birikmesi durumu (ç.n.).

18.01.2015 00:05:00 Bu haber 4945 defa okundu
Felaket haberi bu kez Arjantinden
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri