Son Dakika
Salı, 4 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Gıda ve biyolojik silahlar Kırmızı Kitab'a girdi
Bu ay içinde yenilenecek Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nde (MGSB), ‘gıda güvenliği başlığı’ da ayrıntılı biçimde yer alacak. Sayfa sayısı azaltılan MGSB’de, yeni ulusal tehdit tanımları yazılırken, ‘sağlık güvenliği’ ve ‘gıda güvenliği’ ayrı başlıklar olarak sunulacak

Sağlıklı gıda ürünlerinin temini, kendi kendine yetebilirlik, ekilebilir arazi ve su kaynaklarının yeterliliği gibi alt başlıkları bulunan gıda güvenliği, kamu sağlığını çok yakından ilgilendiriyor. Bazı araştırmalar, 5 bin yıllık tarihsel perspektifte sosyal ayaklanma, sivil itaatsizlik, imparatorlukların çökmesi gibi büyük toplumsal ve siyasi olayları, olumsuz tabiat ve iklim koşullarının, kıtlık gibi gelişmelerin tetiklediğini ortaya koyuyor. İnsanların ruh halini değiştiren, sağlık ve zekâ düzeylerini etkileyen biyolojik ajanların ya da genleriyle oynanmış ürünlerin varlığından söz ediliyor.

EKONOMİK ETKİLERİ

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin temin edilip tüketilmesi, ilk etapta ekonomik kazanım gibi görülse de bu ürünlerin yol açtığı sağlık giderlerinin ve tahribatın, kazanımlarından daha fazla olduğu ortaya konuluyor. Sağlıksız nesillerin yol açacağı kayıpların parayla ölçülemeyeceği vurgulanıyor. Bir de elbette, toplum sağlığını etkilemeye yönelik manipülatif girişimler de söz konusu. Bu da ‘sağlık istihbaratı’ denilen alanı ilgilendiriyor.

"GIDA POLİTİKALARI MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR" demiştik

Ayrıntı için tıklayınız

14.04.2015 10:19:00 Bu haber 7334 defa okundu
Gıda ve biyolojik silahlar Kırmızı Kitab'a girdi
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri