Son Dakika
Perşembe, 9 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Giydiğiniz her kot yüzünden bir kişi canından oluyor
Birileri için zevk olan 'kot giymek' başkaları için ölüm demek. 34 yaşındaki Erhan Kaya ile birlikte ölen kot işçisi sayısı 40’a yükseldi!

34 yaşındaki Erhan Kaya, kot taşlarken yakalandığı ölümcül silikozis hastalığının kurbanı oldu.

Yıllarca çalıştığı kot taşlama atölyesinde ’Silikozis’ hastalığına yakalanan 34 yaşındaki Erhan Kaya vefat etti. Kaya’nın ölümüyle beraber Türkiye’de bu ölümcül hastalıktan ölenlerin sayısı 40’a ulaştı. Erhan Kaya’nın 10 yıllık arkadaşı olan ve kendisi de Silikozis hastalığına yakalanan eski kot taşlama işçisi Mehmet Bekir Başak ise vefat eden arkadaşını ve kot işçilerinin sıkıntılarını Vatan’a anlattı. İşte ölümü bekleyen bir kot işçisinin arkadaşına dair anlattıkları ve kendi dramı:

Mehmet Bekir Başak, 10 yıllık işçi 34 yaşındaki Erhan Kaya’nın 3 çocuk babası olduğunu söylüyor. Başak, Kaya’yla beraber 10 yıl boyunca M. Yıkama Boyama Sanayii’nde, kumlama bölümünde günde 12 saatten fazla çalıştıklarını anlattı; “İkimiz de sigortalıydık ancak benim sigortam sonradan yapıldı. Erhan ayda 900 TL ben ise 550 TL alıyordum. Ben ayrıca hafta sonları şirkette bekçilik de yapıyordum. Bizim yaptığımız işe Rodeo derler. Yani büyük bir vinç 600-700 kiloluk kumu alıp içinde basınçlı havanın olduğu çok sıcak hortumlara veriyordu. Biz bir bant üzerine konmuş kotları bu hortumlarla kumlayarak eskimiş görüntüsü veriyorduk. Her yer kum tozuydu. Göz gözü görmüyordu. Bizi kumun yarattığı etkilerden zerre korumayan bir maske takıyorduk. Çalıştığımız yerde hayvan bile durmaz.”

İşçiler rahatsızlanmaya başlayınca Merteks’in doktorlarına gitmişler ancak firma doktorları onlara üşüttükleri ya da soğuk aldıkları gerekçesiyle sürekli ağrı kesici verip işlerine geri göndermiş. Mehmet Bekir Başak Erhan’a 2000 yılında verem teşhisi konunca tüm işçilerin isyan noktasına geldiğini şu cümlelerle anlatıyor:

“Ölümü bekliyorum”

“Erhan’a o yıl verem teşhisi kondu ancak 9 ay boyunca yanlış tedavi gördü. Ciğerlerinden parça aldıklarında gerçek ortaya çıktı. Meğer can arkadaşım Erhan ölümcül olan Silikozis hastalığına yakalanmış. Erhan işi 2006 yılında bıraktı. Ben de 2007 Nisan’ında işten çıkarıldım. Sürekli öksürüyor ve halsizlikten yürüyemiyordum. Nefes bile alamıyordum. Silikozis teşhisi kondu. Günde 4 kez bu oksijen maskesini takıyor ve bir torba ilaç kullanıyorum. Hastane bana ciğerlerimin yüzde 27’sinin zarar gördüğünü ve belki malulen emekli olabileceğimi söyleyince bende 03/07/2007 tarihinde bu hastalığa yakalanmış 180 tane işçi arkadaşımla beraber bir dava açtım. Hastalığımız ölümcül ve kaybedeceğimiz bir şey yok. Biz çoktan ölmüşüz. En azından bize yapılanların hesabı verilsin.”

CİĞERİN 4’TE 1’İ YOK

350 TL kirası olan küçük bir evde oturan Mehmet Bekir Başak en büyüğü 20 ve en küçüğü 5 yaşında olmak üzere 5 kızı, iki oğlu ve eşiyle birlikte yaşam mücadelesi veriyor. Eve kira parasını ise maddi yetersizlikten dolayı Ortaokul 1. sınıfı terk etmek zorunda kalan 18 yaşındaki İlyas sağlıyor. Eve aşı ise çoğu zaman Başak ailesinin komşuları sağlıyor.

Silikozis nedir?

Silikozis, kot taşlama atölyelerinde, Silikojen tozun solunum yolları korunma mekanizmasını aşarak akciğere kadar ilerlemesi sonucu meydana geliyor. Akciğer kan ve lenf damarlarında çekilmeler ve şekil bozukluklarının oluşmasına neden olan hastalığın tedavisi yok ve ölümle sonuçlanıyor.

MAZLUMDER'DEN KOT TAŞLAMA RAPORU

Mazlumder'den yapılan açıklamadaşu görüşler dile getirildi: "Kot taşlama iş alanında çalışan işçilerde görülen ölüm vakalarındaki artış bu konu hakkında araştırma yapma gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. İlk defa 2001 yılında gündeme gelen, kot taşlama hastalığı olarak bilinen “silikozis” neticesinde hayatını kaybedenlerin sayısı dün yaşamını yitiren Erhan Kaya ile 40’a ulaşmıştır. Gerekli yasal düzenlemelerin yapılmaması, işverenlerin işçilerin sağlık ve iş güvenliğinin sağlanması için gereken tedbiri almaması nedeniyle oluşan silikozis hastalığı halen can almaya devam etmektedir.

Kot Taşlama işçilerinin ölüm nedenlerini ve yaşanılan hak ihlallerini araştırmak üzere MAZLUMDER İstanbul Şubesi tarafından görevlendirilen heyetimizin Meslek Hastalıkları Hastanesi Başhekimleri, Silikozis Hastaları, Kot Taşlama İşçileri tarafından oluşturulan Komitenin Başkanı ve üyeleri ile görüşerek hazırladığı “Kot Taşlama İş Alanında Yaşanan İhlaller ve Bu İhlallere İlişkin Değerlendirme Raporunu” bilginize sunuyoruz.

Yaptığımız çalışma neticesinde Kot Taşlama iş alanında çalışan işçilerin ölümlerinin yapılacak denetimlerle önlenebilir nitelikte olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle gerekli denetimlerin yapılarak Sosyal Güvenlik Hakkının tanınması ve Silikozis Hastası kişilere Meslek Hastalığı teşhisinin konularak emekli olmalarının sağlanması öncelikli mesele haline getirilmelidir.

Anayasada tanımlanan Sosyal Devlet ilkesi gereği sunulan Sosyal Güvenlik Hakkı, meslek hastalığı sigortası vasıtasıyla tehlike ile karşılaşan bireye, ekonomik güvence sağlamaktadır. Büyük kot firmaları tarafından, merdiven altı olarak tabir edilen yerlerde alt işverenler tarafından, kayıt dışı olarak çalıştırılan kot taşlama işçileri ise çalışma hayatında, üretim sürecinde olmalarına rağmen, kayıt dışı tutulmaları gereği sigortalı sıfatını alamamakta ve bu çerçevede sunulan sosyal güvencelerden de yararlanamamaktadır. Ancak çalıştırılan işçilerin, sigortalı girişleri yapılmamış olsa bile, bu durumun sonradan tespiti halinde, tespit edildiği tarihten önce meydana gelen meslek hastalığı sonucu, ilgililer nezdinde sosyal güvenlik hakkı çerçevesinde doğan haklar devlet tarafından sunulmaktadır.

Kot taşlama işçilerinin sosyal güvenlik haklarına ulaşmaları için öncelikle Tespit Davası açarak davalı işyerinde çalıştıklarını ispatlamaları gerekmektedir. İşçilerin taşeronlar tarafından çalıştırıldığı düşünüldüğünde davanın neticelenmesinin ve işçilerin meslek hastalığı nedeniyle malulen emekli olmalarının güçlüğü çözüm bekleyen en önemli sorundur.

Tespit edilen hak ihlallerini kamuoyuna sunmak ve gerekli önlemlerin alınması için ilgili mercileri harekete geçirmek amacıyla yaptığımız bu çalışma ile MAZLUMDER İstanbul Şubesi olarak bütün yetkilileri göreve çağırıyor ve yaşanan olumsuzlukların takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz."

KOT TAŞLAMA İŞ ALANINDA YAŞANAN İHLALLER VE DEĞERLENDİRME RAPORUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

11.03.2009 15:01:00 Bu haber 6907 defa okundu
Giydiğiniz her kot yüzünden bir kişi canından oluyor
Milyonların zevki bir kişinin incinmesine neden oluyorsa "adalet devleti" o iş ve eyleme yasaklar. Ancak ülkemiz bir adalet devleti değil "laik devlet" olduğu için bu işlerle pek ilgilenmez. Bu durumda görev fert fert tüm tüketicilere düşmektedir. Kot satın almaktan vazgeçmeli ve satın alan ve satanları da uyarmalıyız. Aksi halde bir insana zarar vermek uğruna kod giymeye devam eden tüketiciler insanlığını sorgulamak zorundalar.
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri