Son Dakika
Perşembe, 30 Mart 2017 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Grip aşılarında domuz jelatini... Prof Ahmet R Küçükusta
American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI) tarafından yapılan basın açıklamasında “jelatin” ihtiva eden grip aşılarının alerjik tepkilere yol açabileceği uyarısı yapıldı (1).

ACAAI’ nın senelik bilimsel toplantısında sunulan bir vakaya atıfta bulunularak “jelatin alerjisi” olanlarda grip aşısından sonra hafiften ağır bir tabloya değişen çeşitli alerjik tepkiler görülebileceği bildirildi.

Jelatin grip aşısında ve başka aşılarda “dayanıklaştırıcı” olarak kullanılıyor.

Jelatine karşı alerjik olanlar, bu maddeyle karşılaştıklarında kabarma ve kaşıntılardan, hırıltı ve nefes darlığına kadar farklı alerjik tepkiler gösteriyorlar.

Bu tepkiler içinde en önemlisi erkenden tanınıp gerekli tedavi uygulanmadığında ölüme kadar gidebilen “anafilâksi” adı verilen klinik tablo.

ACAAI Başkanı Richard Weber “Jelatine karşı alerjilerin çok sık görülmediğini ve çeşitli gıda tahammülsüzlüklerinin alerji olarak algılanabileceğinin” altını çiziyor ve ekliyor:

“Jelatine karşı alerjik olduklarını sananlara aşıdan önce alerji uzmanı tarafından test yapılarak durumları kesinleştirilmelidir.”

Jelatin domuzdan elde edilebiliyor

Ülkemizde jelatin alerjisinin görülüp görülmediğine veya hangi sıklıkta görüldüğüne dair bir bilgimiz yok.

Jelatin, inek, domuz veya balık proteinlerinden elde ediliyor ve sorun da burada başlıyor.

Müslümanlar vücutlarına domuzun zerresinin daha girmesini istemezler; dolayısıyla domuz proteinlerinden üretilen jelatin kesinlikle uzak durulması gereken bir maddedir.

İskoçya’ da yaşayan Müslümanlar geçtiğimiz günlerde çocuklarına içinde domuz jelatini bulunan grip aşısı yapılmasına karşı çıkmışlardı (2).

Gelelim neticeye

Grip aşılarının ne kadar etkili, ne kadar olmazsa olmaz aşılar olup olmadıklarından bahsedip kafanızı şişirmek istemem.

Bugünkü konumuz aşılardaki “jelatin“.

Ülkemizde uygulanan grip aşılarının tümü de yurt dışından ithal edildiği için Sağlık Bakanlığının bu durumu aydınlatan bir açıklama yapması yerinde olur.

KAYNAK

1. http://www.medicalnewstoday.com/articles/268588.php

2. http://www.bbc.co.uk/news/uk-scotland-24394844

07.01.2014 Bu yazi 2404 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Sağlık Bakanlığının televizyon ekranlarında konuşacak kimselerle ilgili 'Ekran Sertifikası' girişimini nasıl buluyorsunuz?
 
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
 • Türkiye'de GDO yasak değil!
  Geçtiğimiz günlerde Gümrük Bakanı'nı yaptığı bir açıklama gözlerin yeniden GDO'ya çevrilmesine sebep oldu. Bakan Yazıcı, yaklaşık 2 yılda 43 bin ton GDO'lu ürüne el konduğunu açıkladı. Peki ama bu ürünler şimdi nerde?
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri