Son Dakika
Cumartesi, 8 Ağustos 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Hanımlar bu oyuna gelmeyin!
Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı, erken teşhis masalıyla tüm kadınların rahimlerini kontrol edecek. İnsanları hasta eden hiçbir şeye engel olmayanlar, tedavi adı altında akla ziyan ticari uygulamalara imza atmaktan geri durmuyor.

İşte o ürküten haber:
Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı, rahim ağzı kanserine neden olan ve başlangıcı sayılan HPV virüsünün tespiti için taramalara başlayacak. Tarama planlamalarını yapan Bakanlık, 30-65 yaş arası kadınları hedef kitle olarak belirledi. Türkiye genelinde 15 milyon kadına ulaşılması amaçlanıyor. Ücretsiz HPV testleriyle taramaya başlayacak hekimler, serviks kanserinin 3-5 yıl daha erken tespit edilmesini sağlamayı amaçlıyor. Bakanlık tüm il ve ilçelerdeki kadınlara ulaşmak için aile hekimlerini aktif kullanacak. Testler toplum sağlığı merkezlerinde ve kanser erken teşhis, tarama ve eğitim merkezlerinde (KETEM)yapılacak.

Yapılacak testler Ankara ve İstanbul’da kurulan değerlendirme merkezlerinde sonuçlandırılacak. 10 gün içinde çıkacak sonuçlarda öncelikle pozitif çıkan kadınlar bilgilendirilerek, bölgedeki hastanenin kadın doğum ve onkoloji bölümlerine sevki sağlanacak. HPV testleriyle birlikte genotiplendirme yöntemi de uygulanacak. Bu yöntemle serviks kanserine neden olabilecek 13 tip tek tek sıralanacak. Bakanlık HPV testlerinin yanısıra rahim ağzı kanserinin teşhisinde kullanılan smear testini de yapacak. Böylelikle HPV, smear ve genotiplendirme testleri bir arada uygulanacak. Türkiye’nin il il HPV haritası çıkarılacak. 

Değerli hanımefendiler! Sentetik kadın petleri, sentetik ve boyalı iç çamaşırlar, parfümler, kozmetikler ve deterjanlardan uzak durun.

 

04.01.2014 12:53:00 Bu haber 7097 defa okundu
Hanımlar bu oyuna gelmeyin!
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri