Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Hileli bal mı yiyoruz?
Arı yetiştiriciliği ve ıslahı uzmanı Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu doğal bal ile hileli balı birbirinden ayırmanın yollarını açıklıyor...

Sürekli şerbetle yemlenen arının ürettiği bal, her ne kadar arı da üretmiş olsa hileli baldır. Tüketici bu hileyi balın tadından, kokusundan, renginden anlayamaz...

Arı yetiştiriciliği ve ıslahı uzmanı Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu, arıların beslenmesinde mısır nişastası temelli fruktoz kullanımının hem arılar hem de tüketiciler için risk teşkil ettiğini, yüksek oranda fruktoz içermeleri nedeniyle bal şurubu adı altında satılan ürünlerin de tüketici sağlığını olumsuz etkilediğini belirtti.        

Arı yemlerinin mısır nişastası temelli fruktoz ile hazırlanmasının, arıların metabolizmalarını olumsuz etkilediğine ve arıların tükenmesine neden olduğuna dikkati çeken Doğaroğlu, tüm bu risklerden korunmak için tüketicilerin gerçek ve doğal ballara itibar etmeleri gerektiğini, balın gerçekliğinin de yalnızca yüksek teknolojiye sahip analiz laboratuvarlarında tetkik edilerek anlaşılabileceğini ifade etti.

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 4 yorum)
 • Ayla Kirişçiler
  gerçek bal
  Sayın Tunçay Mehmet Akyol beyefendi,hilesiz güvenilir bal üreten firmanın adres bilgilerini bana da verirmisiniz.Ben emekli eğitimci Ayla Kirişçiler . teşekkürler eder,saygılarımı sunarım.
  25.02.2011 00:04:37

 • fet ykc
  bal sertifikası hakknd..
  Prof dr Muhsin doğaroglu nun yazdıklarına ve syn gokalp beyn yorumuna aynen katılıyorum. syn Tuncay Mehmt Akyl beyin yazdıklarına ise katılmak mümkün değil. Tuncay beyin yazdıkları kendisinin sertifikalı bal üretiminin aşamalarından bir yerlerde bulunduğunu düşündürüyor. Son 10-15 yıldır TR de daha çok para kazanmak için hile,yalan ve aldatmacanın girmediği sektör kalmamış gibi.. bir kısmının geçim derdi,bir kısmının daha da zengin olmak sebepleriye PARA yi merkeze koyarak tüketici aleyhine bozulmuş olan bu mentalite, ticari ahlaki ve hak- hukuk tanımazlıktan Allah cc nun bir mucizelerinden biri olan BAL da nasibini aldı. Maalesef ki memleketimizde Her şeyi kılıfına uyduracak kafa yapısı ve yapılan şeyleri prosedüre kanuna uygun muş gibi gösterecek imalatcı-teknokrat-bürokrat işbirliği mevcut. Tuncay beyin vurgu yaptıgı şey: sertifika. Ve sertifikalı ürün (bal vb) Yaklaşımıda : istediğiniz sertifikaysa buyurun sertifikamız da var ..(veya müsteriler sertifika görmek istiyor hemen bir sertifika üretelim,ürettirelim)..yaklaşımı. Kendisine Şunu sormak lazım.. TR de herhangi bir konuda herhangi bir sertifika yı almak ne kadar imkansız acaba.. Veya sertifika veren kurumu kontrol için başka ürün göndermek ve sertifikayı aldıktan sonra bu sertifikayı kullanarak sertifikaya uygun olmayan ürün satmak ne kadar mümkün değil.. Şimdilerde özellikle İstanbul da kirası çok yüksek ana caddelerde SERTİFİKALI BAL ÜRETEN şirketlerin SERTİFİKALI BAL satış yerleri açmak işi yaygınlaşıyor. Buralarda satılan bal ların fiatları da elbette bu yüksek kiraları ödeyebilmek için yüksek olması gerekiyor. Ancak belki de imalat maliyeti 5.00 tl yi geçmeyen şeker-glikoz temelli ve çeşitli kimyasal proses lerle hakiki bal tadı ve kıvamına getirilmiş çeşitli yörlerden geldiği iddia edilen bal lar kilosu 80-100-150-200 tl den satılıyor.. Bunların hepsinin de çerçeve içinde asılı resmi kurumlardan alınmış sertifikaları var. Sertifika durumunu desteklemek için.. isterseniz numune verelim tahlile gönderebilirsiniz diyorlar.. Türkiye nin her yerinde o kadar çok kayıtsız ne oldugu belli olmayan bal, zeytinyağı vb doğal,organik ve hakiki olduğu iddia edilen hileli ürün ler oldugunu hepimiz biliyoruz.. Kendi kendimizi aldatmayalım. Önce bu konularda yalan hile ve sorunlar kabul edelim ki sonra bu sorunları nasıl ortadan kaldırabileceğimizi konuşmaya başlayalım. saygılarımla.
  18.02.2011 10:03:37

 • Tunçay Mehmet AKYOL
  DOĞRU ÜRÜN ÜRETEN FİRMALARIMIZ VAR, ÜZÜLMEYİN.
  Sayın Gökalp ÖZTÜRK Bey, Müsterih olunuz ülkemde bu işi cidden yapıp, her türlü masrafları göğüsleyerek sayın hocanın söylediklerinden bile fazlasınının( ağırmetal, naftalin,parafin, ticari şeker, zirai ilaç v.b.) tahlilini yaptırıp güvenle tüketicisine arz eden sertifikalı bal bulunmaktadır. Sorun farkında tüketici olarak doğru üretilmiş ürünü arayıp aramadığımız sorunudur. Saygılar.
  14.02.2011 15:43:38

 • Gökalp Öztürk
  ne yiyoruz
  Hocamızın ifade ettiği hususlar doğru. Bal tükettiğimizi zannederek yiyoruz. Tükettiğimiz bal değil yalancı şeker. Şeker olsa yine rahat edebiliriz bir nebze. Altı çizilmesi gereken cümleler yüksek teknolojiye sahip laboratuvarı satın alırken nereden bulacağız. Firmaların yaptırdıkları tetkiklere güvenemiyeceğimize göre sağlığımız için şifa olan balı nasıl anlayacağız
  14.02.2011 09:45:49
13.02.2011 11:47:00 Bu haber 8058 defa okundu
Hileli bal mı yiyoruz?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri