Son Dakika
Çarşamba, 1 Aralık 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Hollanda: "Şeker bir uyuşturucudur"
Gıda Hareketi'nin yıllardır sürdürdürğü ve 'yasal uyuşturucu' olarak nitelendirdiği şekerle ilgili Hollanda'dan önemli bir destek geldi. Hollandalı araştırmacıların yaptığı araştırmalara göre şekerli yiyecekler için de sigaraya yapıldığı gibi ''sağlığa zararlıdır'' uyarısı yapılmalı. Aslında bunu günümüzde ekmek diye satılan ürünler içinde yapmıştık.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi olarak şekerin "yasal uyuşturucu" olduğunu belirtiyor ve tüketilmemesini istiyorduk. Ayrıca geçtiğimiz yıl yayınladığımız "ekmek raporu"muzda da sözde ekmeklerin sağlığa zararlıdır ibaresini eklenmesi gerektiğini talep etmiştik. Şimdi benzer bir istek de Hollanda'dan geldi.

İşte konuya dair Hürriyet'te yer alan haber:

Amsterdam Sağlık Servisi başkanı Paul van der Velpen'e göre şeker günümüzün en tehlikeli uyuşturucusu. Velpen, "şekerli yiyecekleri tüketenler tehlikesinin de farkında olmalı. Bu sözlerim biraz abartılı gelebilir ama şeker gerçekten günümüzün en tehlikeli uyuşturucusu ve erişilmesi çok kolay. Şeker de sigara, alkol gibi bağımlılık yapıyor ve sağlık için oldukça zararlı." dedi.

Ülkelerin obeziteyle savaştığını belirten Van der Velpen, bu durumun sağlık harcamalarını da artırdığını ve şekerin de sigara gibi bağımlılık yaptığını, bırakmanın zor olduğunu açıkladı.

23.09.2013 13:18:00 Bu haber 6909 defa okundu
Hollanda: "Şeker bir uyuşturucudur"
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri