Son Dakika
Cumartesi, 6 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
1 2 3 4 5 6 7
Küresel kola firması kansere yol açtığı için ABD'de kullanmaktan vazgeçtiği "aspartam" adlı tatlandırıcıyı Türkiye'de ku
Son yıllarda hızla yaygınlaşan bu içeceğin kadın ve erkeklerde kısırlığa neden olduğu belirtildi. İçerisinde kafein, tau
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, meyve sularına ilave şeker ve tatlandırıcı eklemeyi yasaklandı. Yasak 31 Aralık 20
İktibaslar > İçecekler Haberleri
Diğer kimyasallarla kombine olarak plastik yapımında uzun yıllardır kullanılan Bisfenol A (BPA) maddesinin bağırsaklardaki olumsuz etkisi bilimsel olarak kanıtlandı.
 
Türkiye'nin dört bir yanında satılan Redbull, Fransa ve Danimarka'da yasaklanırken, Türkiye'nin sözkonusu içecekle ilgili alacağı önlemler merak ediliyor. İşte Redbull'un gerçek yüzü:

Küresel içecek endüstrisinin en hızlı büyüyen sektörü olan plastik şişe suyu hem sağlığa hem çevreye yönelik yüksek riskler içeriyor. Bu yüzden birçok bölgede plastik şişe sularının satışı yasaklandı. İşte yasağın gerekçeleri...
 
Adana'da bir kişinin iftar için aldığı ünlü bir firmaya ait gazlı içecek şişesinden böcek çıktı. Böceği noterde tastik ettiren vatandaş yasal süreç başlattı. Üretici firma yetkilisi ise 'olasılığa' sığındı

Halk arasında bitkilerden faydalan en eski ve yaygın şekli bitkilerin iline getirilerek içilmesidir. "Çay" ismi bugün dünyanın pek çok yerinde de sudan sonra en fazla tüketilen -Zamellia sinensis bitkisiyle hazır- içecek için kullanılmaktaysa da, soyunca farklı bitkiler çay olarak inmiştir.
 
Yeni yapılan bir araştırmaya göre günlük içilen, gazlı içecekler ve şekerli içecekler, uzun vadede alkol kadar karaciğere zarar veriyor.

Asitli içecekler DNA'ya verdiği zararla parkinson, sinir sistemi bozukluğu ve hızlı yaşlanma gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor.
 
Geçtiğimiz günlerde bazı ülkelerle birlikte yürürlüğe giren yeni sigara yasağı tartışmaları halen devam ededursun daha çok tartışılacak yasaklar Avrupa’da sessiz sedasız kabul görüyor.

Türkiye -tarım sulaması hariç- yıllık 7 milyar ton su tüketirken sadece bir kola firması tek başına yıllık 600 milyar ton su tüketiyor. İnsanlığın ortak kaynağı olan suların yüzde 25'ini tek başına kullanan bu şirketin ürünleri dünyada saniye de 8 bin, yılda ise 252.288.000.000 (252 milyar 288 milyon) kutu olarak tüketiliyor
 
Çok hızlı yaşıyoruz. Öyle ki okumak yazmak bir yana yeme ve içmeye bile ayıracak vaktimiz yok. Hatta sokakta yiyip içiyoruz. Bu hatalı davranışımızın bir çok hastalığa neden olduğunu biliyor muydunuz?

Rafları süsleyen ve meyve suyu niyetine satın aldığımız ürünler gerçekten meyve suyumu? Bu içeceklere meyve suyu diyebilir miyiz? Meyve suyu sandığımız ürünler meyve suyu yoksa kimyasallardan oluşan sağlıksız sıvılar mı?
 
Osmanlı saray mutfağında da halk sofralarında da eksik olmayan bir içeçektir şerbetler. Osmanlı kültüründe konuğa mutlaka ikram edilmesi gereken, paylaşılmaktan hoşlanılan bu lezzet, şimdi unutulmaya yüz tutsa da Osmanlı mutfak kültürünün yaşatıldığı sofralarda halen yerini alır.
Sayfa: 8/9 - 108 kayıttan 85 - 96 arası
7 [8] 9 
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri