Son Dakika
Çarşamba, 1 Aralık 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
1 2 3 4 5 6 7
Geçtiğimiz Ocak ayında açıkladığımız su raporumuz ile ilgili bir dernek ve 2 su firması suç duyurusunda bulunmuştu. Savc
Sağlık Bakanlığı'nın kaliteli olmayan damacana su firmalarını açıkladı. Bu konuyu Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer’le ko
Bugün Sabah gazetesinin İnternet sitesinde ‘bir benzeri dünyada yok’ başlıklı bir yazı yayınlandı. Cevap vermeye değer b
Basın Açıklamaları > İçecekler Haberleri
Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin beş yıl önce hazırladığı bir benzeri daha olmayan su raporu 14’ncü kez güncellendi.
 
Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi olarak geçtiğimiz yıllarda Ambalajlı Su Raporu yayınlamıştık. Raporu şimdi güncelliyoruz. Son SU RUHSATINA ESAS ANALİZ SERFİKANIZIN göndermeyi unutmayın.

Bazı su firmalarının ‘Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi’nin itibarından yararlanarak istismar yaptıkları tespit edilmiştir. Bu nedenle bu açıklamanın yapılması zorunlu hale gelmiştir.
 
Geçtiğimiz Ocak ayında açıkladığımız su raporumuz ile ilgili bir dernek ve 2 su firması suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık suç duyurusunu bugün karara bağladı.

Sağlık Bakanlığı'nın kaliteli olmayan damacana su firmalarını açıkladı. Bu konuyu Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer’le konuştuk.
 
Bugün Sabah gazetesinin İnternet sitesinde ‘bir benzeri dünyada yok’ başlıklı bir yazı yayınlandı. Cevap vermeye değer bir yazı değil, ama insanlar okuyup ‘neden sessiz kaldınız’ diye ya da ‘oh be ne kaçtık kabilenden yalancı bir sevince’ yol açılmasın diye kısa bir cevap şart olsa gerek.

Öncelikle suların içindeki kimyasalların sınıflandırılması için yapılan araştırmalarla bu maddeler ikiye ayrılmıştır. Suların nasıl puanlandığını raporumuzda izah etmeye çalışmıştık. Ya yeterli izah edilemedi ya da rapor okunmadan yorum yapıldığından olsa gerek bazı sorular yöneltilmiştir. Bazı sözde akademisyenler de böyle bir hesaplamanın ‘bilim’ olmadığı şeklinde dayanaksız ithamlar yapmıştır. Kerametleri kendinden menkul bu sözde bilim adamları su konusunda bir şey yapmışlar da onu mu esas almadık? AB’nin kirlilik standartlarını yani suda kanserojen maddeler olabilir diyebilen biri bilim adamı olsa ne hiçbir şey olmasa ne ifade eder? Gıda Hareketi, bu çevrelerden ziyade, tüketicinin bilme hakkını sağlamak ve istifhamları azaltmak için yöntemi aşağıda örnekleriyle izah etmiştir.
 
Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi olarak 16 Ocak Çarşamba günü yayınladığımız ‘Ambalajlı Su Raporu-1” isimli çalışmamıza, başta tüketiciler ve medya olmak üzere kamuoyundan çok ciddi ilgi ve destek gördü. Buna mukabil Sağlık Bakanlığı ile su sektöründen de eleştiriler geldi.

Su Sanayicileri Üreticileri Derneği ve Ambalajlı Su Üreticileri Derneği, Ambalajlı Su Raporumuza yönelik açıklama yayınladılar. Dernekler açıklamlarında Sağlık Bakanlığı'na teşekkür etmeyi de ihmal etmediler. İşte o açıklamalar:
 
Gıda Hareketi'nin yayınladığı 'Ambalajlı Su Raporu'na Sağlık Bakanlığı'ndan sonra bir tepki de 'Jandarma Asayiş Vakfını Destekleme A.Ş.''ye ait Javsu'dan geldi. İşte Javsu'nun sitesine girdiği açıklamanın tam metni:

Sağlık Bakanlığı raporumuzla ilgili yaptığı yazılı açıklamada raporu incelemden kendi verileri tekz,p etti. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi, en kısa sürede Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına resmi yanıt verecektir.
 
Hazırlıkları yaklaşık 1 yıl süren ‘Ambalajlı Sular Raporu’nu açıklayan Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer; “Sağlık Bakanlığı’nca yapılan resmi analiz sonuçlarına göre, Türkiye’de büyük bedeller ödeyerek satın adlığımız sular; kimyasal, biyolojik ve radyoaktif kirlilik açısından güvenle içilebilir olmaktan çok uzak” dedi.
Sayfa: 1/2 - 19 kayıttan 1 - 12 arası
[1] 2 
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri