Son Dakika
Salı, 14 Temmuz 2020 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
İlaç kullanma işkencesi sona erecek mi?
Hastaların okumakta ve anlamakta zorlandığı ilaç prospektüslerinin yerini artık 'kullanma talimatı' alıyor. Peki 'Kullanma talimatı'nda ne gibi bilgiler yer alacak?

Haber Merkezi / TIMETURK

Daha önce yazarlarımızdan Gıda Hareketi Başkanı Kemal Özer'in defalarca gündeme getirdiği ilaç prospektüslerin türkçeleştirilmesi konusu nihayet Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nün Avrupa Birliği uyum sürecinde başlattığı yeni uygulama ile "Kısa Ürün Bilgisi" olarak adlandırılan prospektüslerin yerini "Kullanma Talimatı" alacak.

NTV'de yer alan habere göre Hastalara yönelik hazırlanan "Kullanma Talimatı"nda kısa, yalın, anlaşılabilir ifadeler yer alacak. Prospektüslerden daha büyük boyutta hazırlanacak "Kullanma Talimatı"nda başlıklar halinde şu bilgiler yer alacak:

- Kullanılan ilaç nedir ve ne için kullanılır
- Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
- Nasıl kullanılır
- Olası yan etkiler nelerdir
- İlacın saklanma koşulları

2005 yılında çıkarılan yönetmelikten sonra başlayan uygulama ilk olarak 2006 yılında ruhsat alınan ilaçlarda uygulamaya başladı. Bu yıl sonuna kadar tüm ilaçlar için "Kullanma Talimatı" hazırlanmış olacak.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, şu anda firmalar tarafından "Kullanma Talimatı" için çok sayıda başvuru olduğunu ve tüm ilaçlarda uygulamanın başlamasının zaman alacağını belirttiler.

"Kullanma Talimatı"larının kullanılmasıyla birlikte artık ilaçlarda prospektüsler yer almayacak. "Kısa Ürün Bilgisi" olarak da bilinen prospektüsler sadece doktorlar için hazırlanacak.

İlaçlarla ilgili hem prospektüs hem de "Kullanma Talimatı"nı görmek isteyenler İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden bu bilgilere ulaşabilecek.

Yani ilaç prospektüslerinde yer alan ve hastaların anlamasının mümkün olmadığı şu bilgiler artık ilaç ambalajlarında yer almayacak:
"Donepezil hidroklorür beyinde predominant kolinesteraz olan asetilkolinesterazın spesifik ve reversibl bir inhibitörüdür. Donepezil hidroklorür, esas olarak merkezi sinir sisteminin dışında bulunan bir enzim olan butirilkolinesteraza kıyasla bu enzimin 1000 kat daha güçlü bir inhibitörüdür. Donepezil bu etkisiyle Alzheimer hastalığında kolinerjik nörotransmisyon yetmezliğinin neden olduğu semptomlarda ve kognitif fonksiyonlarda faydalı olabilmektedir."

İLGİLİ YAZILAR

Suçlu çırak mı, Sağlık Bakanı mı yoksa…?

13.10.2009 16:15:00 Bu haber 6430 defa okundu
İlaç kullanma işkencesi sona erecek mi?
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri