Son Dakika
Cumartesi, 6 Mart 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
İlaca bağlı ölümler, trafik kazalarını geçti! Prof Ahmet R Küçükusta
Amerika’ nın ünlü Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC)’ nin verileri, 2009 senesinde en az 37 bin 485 kişinin ölümüne yol açan ilaçların trafik kazasına bağlı ölümlerin önüne geçtiğini gösteriyor.

İlaçlara bağlı ölümler bu ülkede 1979 senesinden beri takip ediliyor ve araştırmaya göre de ilk defa trafik kazalarının önüne geçiyor.

Los Angeles Times gazetesindeki habere göre önlenebilir ölüm sebeplerinin çoğunda bir azalma olurken ilaçlar buna bir istisna oluşturuyor.

Amerika’ da ilaçlara bağlı ölümler son on yılda iki misli katlanmış durumda; bu her 14 dakikada bir insanın ölmesi manasına geliyor.

Halk sağlığı uzmanları Amerika’ da reçeteye tabi ilaç probleminin giderek büyüdüğünün ve adeta bir “salgın” halini aldığını söylüyorlar.

Ölümlerdeki artıştan çok kuvvetli, yüksek oranda bağımlılık yapıcı etkileri olan ve özellikle de başka ilaçlarla veya alkolle alındığında daha tehlikeli olan ağrı kesici ve anksiyete ilaçları sorumlu tutuluyor.

Kötüye kullanılan bu ilaçların başlıcaları OxyContin, Vicodin, Xanax ve Soma ile bant veya lolipop şekilleri olan, morfinden 100 defa daha etkili olan Fentanyl. Bu ilaçlar eroin ve kokainden bile daha fazla ölüme yol açıyor.

Yüksek doz ilaç kurbanları arasında kafalarını güzelleştirmek isteyen gençlerden orta yaşlı erkeklere, sırt veya diz ağrısı için ilaç yazılan ve bunlara bağımlı hale gelen kadınlara kadar her yaş ve çevreden insanlar bulunuyor.

İlaçlara bağlı ölümlerinin çoğunun bilmeyerek alınan yüksek dozlardan kaynaklandığı, ilaçlara bağlı intihar ve ölümcül hastalıkların da rolü olduğu biliniyor.

Bu problemin tohumlarının doktorlarının hastalarının acılarını gidermek için iyi niyetli çabaları ve ilaç endüstrisinin agresif satış kampanyaları ile atıldığı düşünülüyor.

Gelelim neticeye

Ülkemizde de giderek artan boyutlarda müthiş bir ilaç tüketimi olduğuna hiç şüphe yok.

İlaçların birçoğu halk tarafından eczanelerden serbestçe alınıp gelişigüzel kullanıldığı gibi doktorlarımız da ilaç yazmada çeşitli sebeplerle çok “cömert” ler.

Küçük Amerika olma yolunda hızla ilerleyen Türkiye’ de gerçek manada “akıllı ilaç” kullanımı için gerekli tedbirlerin alınmasında geç kalmayalım diyorum.

Yok, eğer “Trafik ölümlerinin ilaçlara bağlı ölümlerden az olması bizi daha çok mutlu eder” diyorsanız, bırakalım millet hapı yutsun!

KAYNAK
http://www.latimes.com/news/local/la-me-drugs-epidemic-20110918,0,2557221,full.story 

29.09.2011 Bu yazi 5971 defa okundu
Sonraki:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6  -  7  -  8  -  9  -  10
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
 • Bir kıyamet silahı: GDO
  Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı ve aynı zamanda Yeni Söz Genel Yayın Yönetmeni Kemal Özer ile son yılların en tartışmalı konularından biri olan GDO’yu konuştuk. Kemal Özer ile sohbet tadında gerçekleştirdiğimiz Röportajımızda GDO’nun insanlığa ne tür zararlar verdiğini, aşıların neslimiz açısından nasıl büyük tehlikeler saçtığını, modern hayatın getirdiği hastalıklara, Modern Tıp olarak bilinen Rockefeller Tıbbı’nın neler getirdiğine, tohum konusunun önemine, Dünya nüfusunu azaltma planı uygulayan “Şeytani Akıl”ın ne tür tuzaklar kurduğunu ve Türkiye’de Gıda ve Tarım alanının ne durumda olduğunu ele aldık.
 • Etyen Mahçupyan: Modern tıp çok kibirli
  Gazeteci Etyen Mahçupyan tıp dünyasını pek çok hekimden daha iyi tanıyan isimlerden biri. Alternatif yaklaşımları yakından takip eden ve modern tıp yöntemlerini “beyaz mafya”, “Ortodoks tıp”, “modern dünyanın şamanları” gibi iddialı kavramlarla eleştiren Mahçupyan ile dosya konumuz kapsamında SD’nin yeni sayısı için konuştuk.
 • GDO zararsız diyen yalan söylüyor!
  Yeni yönetmelik ile artık yüzde 0,9'a kadar GDO içeren besinler serbest bırakılıyor. Bu besinlere kanunlarca yasaklanmasına rağmen, bebek mamaları da dahil...
 • Gıda politikaları milli güvenlik meselesidir
  “Tohum, su, toprak, aşı, ilaç dünyanın en etkin, en ölümcül, en siyasi ve en tehlikeli sessiz silahlarıdır” bu sözler, gıda ve tarım teması üzerinde Türkiye’nin en çok konuşulan isimlerden biri Gıda Hareketi Lideri Kemal Özer’e ait.
 • Şehirler arası su savaşı çıkacak!
  Prof. Mikdat Kadıoğlu, gelecekte yaşanaca meteorolojik felaketleri anlattı
 • Endüstriyel sütteki gizli tehlike!
  Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'dan süt ve süt ürünlerin, kanser ve GDO hakkında çarpıcı tespitler...
Diğer mülakatlar:
1  -  2  -  3  -  4  -  5  -  6
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri