Son Dakika
Cumartesi, 24 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
İnsan hakları okulunda 'gıda güvenliği' dersi
Mazlumder Ankara Şubesi tarafından açılan 'İnsan Hakları Okulu'nda katılımcılara 'Bir insan hakları sorunu: GIDA' ve 'GDO' anlatıldı.

Mazlumder Ankara Şubesi tarafından açılan ve büyük ilgi gören 'İnsan Hakları Okulu' derslerine Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer de katıldı. Katılımcılara 'Bir insan hakları sorunu: GIDA' konulu bir tebliğ sunan Kemal Özer, Türkiye de ve dünyada gıda ve gıda güvenliği sorunun boyutlarını karşılaştırmalı bir şekilde anlattı.

Gıdanın yaşama hakkıyla ilişkili bir insan hakları sorunu olduğunu ve seçkin bir insanları örgütü olan Mazlumder'in gıda sorununu bir insan hakları sorunu olarak algılamasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Kemal Özer; "Gıda artık bir silahtır. Dünyada bundan sonra olabilecek muhtemel savaşların en önemli nedeni tohum ve gıda savaşı olacaktır. Tohuma sahip olan gıdaya, gıdaya sahip olan ise insanlığa sahip olacak ve insanlığı yönetecektir" dedi.

Gösterilen ilgiden dolayı memnuniyetini ifade eden Özer; "Türkiye gıda güvenliği konusunda şaibeli bir ülkedir. Fakat ümitsiz değiliz. Çünkü derdimizi anlatabildiğimiz hemen herkes büyük ilgi gösteriyor ve duyarlılık hergeçen gün artıyor" dedi.

'İnsan Hakları Okulu'nda Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO)'yu ise Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkan Yardımcı Üstün Bol anlattı. GDO'yu kürelsel bir felaket olarak tanımlayan Bol; "GDO'lu ürünler sayesinde hem küresel açlık hem de küresel güçlerin açlığı artmıştır. Türkiye, Ulusal Biyo Güvenlik Yasa Tasarısını yasalaştırması durumunda geleceğimizi küresel güçlere hediye edecektir. Bunu tanımlamak için 'felaket' kelimesi yeterli değil" dedi.

Türkiye gümrüklerini yol geçen hanına benzeten Üstün Bol; "Kanola, Soya, Mısır, Pamuk gibi tümüyle genetiği değiştirilmiş ürünler ile diğer GDO'lu ürünlerden tüm tüketicilerin sakınmalı" dedi.

19.10.2009 14:56:00 Bu haber 7187 defa okundu
İnsan hakları okulunda 'gıda güvenliği' dersi
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri