Son Dakika
Cuma, 23 Temmuz 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
İnsanlık gittikçe beyinsizleşiyor
İnsanların gittikçe zeka ve hafıza becerilerinin zayıfladığını kolay yoldan görmek için günün hemen her saatinde zombie gibi tv karşısında, elde cep telefonu aynı web sayfalarını defalarca “kontrol” eden kitleler olduğunu tespit etmek yetmemiş herhalde bazı bilim adamlarına, bazı çalışmalar yapmışlar.

Sonuçta, insan zekasının yediklerimiz ve içtiklerimizden dolayı gittikçe azaldığını saptamışlar.

Örneğin Stanford üniversitesinden Dr. Gerald Crabtree, M.Ö 1000 yıllarında yaşayan insanların “kognitif, yani düşünme kapasitesi” ile ilgili yeteneklerinin ve duygusal istikrar becerilerinin günümüz insanından daha sağlam olduğunu, zira bizim genetik havuzumuzun gittikçe bozulduğunu söylüyor. Crabtree’ye göre bu tarz beyinsel ve nörolojik beceriler, binlerce gen ile ilgili, bu genler yüzyıllar geçtikçe ters orantılı bir biçimde mutasyona uğruyor.

Önemli bir iddia, zira 20.yy insanının “eski insanlara göre”, daha modern ve gelişmiş olduğuna inanan “beyinsizlere” verilmiş güzel bir cevap.

Harvard üniversitesinin yayınladığı bir araştırmaya göre içme sularımızın içinde bulunan “fluoride” maddesi insan zekasını olumsuz etkiyor, beynin çalışma kapasitesi için tehlike arz ediyor.

ABD’nin “National Institute of Environmental Health Sciences” kurumu aynı fluoride için, çocukların “nörolojik gelişmesine olumsuz etki ediyor” demiş.

Yine ABD’nin National Academy of Sciences kurumunun bir raporuna göre, yiyeceklerimizde bolcana mevcut olan “tarım ilacı kalıntıları”, beyin hücrelerinde kalıcı değişikler yapıyor, bu değişiklikler beynin “kognitif” bölgelerinde oluyor, yani muhakeme ve düşünme ile ilgili olan yerler. Özellikle “chlorpyrifos” isimli madde çok zararlı imiş. Mailman School of Public Health’den Prof. Virginia Rauh, bu maddelerin sadece beynin düşünme fonksiyonlarına değil aynı zamanda kişinin davranış bozukluklarına etki ettiğini söylemiş.

Guardian gazetesinin bir haberine göre İngiliz araştırmacılar 14.000 çocuk üzerinde bir çalışma gerçekleştirmiş. Mısır şurubundan elde edilmiş şeker ve “processed food” yani işlenmiş gıdalar yiyen çocuklarda, 5 yıl içerisinde ciddi beyin fonksiyon kayıpları gerçekleştiğini görmüşler, doğal sebze ve meyveler ile beslenen çocukların aksine.

Şimdi burada “processed food” tabiri önemli. Türkçesi işlenmiş gıdalar demek, elbette hiç bir firma etiketinde bunu yazmayacaktır. Ama biraz düşünen insan içinde katkı maddesi olan her gıdanın aslında “işlenmiş” yani kimyasal bir süreçten geçtiğini bilir. Yani zaten marketlerde satılan hemen hemen her şey “işlenmiş gıdadır”.

İşlenmiş gıda olduğuna şüphe götürmeyen “maddeler” fast-food markaların bütün ürünleri, gazlı-sodalı içecekler, kısacası çocuklara zorla “sevdirilen” her türlü abur-caburların hepsi “processed food” tabiri kapsamındadır.

İşte bu gıdalar insanların beyinsizleştiriyor, bu kadar basit.

Aklı selim her insanın basit bir şekilde yapabileceği gözlemi, bilim adamları “yediklerimiz ve içtiklerimiz” ile bağlantılı olarak sunuyorlar.

Kendini gelişmiş, modern ve ilerici zanneden insanlara duyurulur.

19.yüzyılda bir çift akşamları, doğal ısınma yolu ile, odun yakarak mesela, ateşin başında oturup doğal yollardan kendilerine elbise üretirlerdi ve kitap okurlardı.

Şimdi akşamları, erkek kendi facebook’unda boğuluyor, farkında değil, kadın bir sürü ipe sapa gelmez soytarıyı yetenek adı altında zorla seyrediyor.

Bizce o kadar Standfordların, Harvardların araştırmalarına gerek yoktu bile belki, görünen köy kılavuz istemez ki.

İnsanlık sadece beyinsizleşmiyor, aynı zamanda hüsranda.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

22.02.2013 00:39:00 Bu haber 7423 defa okundu
İnsanlık gittikçe beyinsizleşiyor
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri