Son Dakika
Cumartesi, 19 Haziran 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
İşsizlere 'kavun'lu örnek çözüm
Ne iş yapsam ne iş yapsam diye düşünenler... Ne yesem ne yesem diye plan yapanlar... Doğal ürün kaldı mı ki diye soranlar... Bu haberi siz okumayınız...

Uşak'ta yaz aylarında yetiştirdiği kavunu depoda saklayarak kışın tanesi 5 liradan satan Celal Yılmaz, geliştirdiği "Alo Kavun" projesiyle hayatının değiştiğini ve para kazanmaya başladığını söyledi. Uşak'ın Ulubey ilçesi Külçen Köyü'nde yaşayan evli ve 1 çocuk babası Celal Yılmaz (33), 3 yıl önce başladığı kavun üreticiliği sayesinde yüzünün güldüğünü anlattı.

3 yıl önce evde tüketmek için yetiştirdiği kavunları satıp para kazanınca, bu işi yapmaya karar verdiğini söyleyen Yılmaz, "Babamdan kalan iki dekarlık araziye kavun ektim. Bir gün tesadüfen kavunlarımdan birkaç tanesini sattım. Baktım kavun satmak bana para kazandırıyor, kavun üreticiliğine başlamaya karar verdim. Köydeki arazileri, 1 yıl sonra bedelini ödemek şartıyla kiraladım ve 2007 yılında 15 dekar kavun ekerek bu işe girdim" diye konuştu.

Kavunları kışın satması halinde iki kat para kazanabileceğini düşündüğünü ve evinin bir bölümünü depo haline getirdiğini ifade eden Yılmaz şöyle konuştu:

"Yazın tanesi 2,5 lira olan kavunu, kış aylarında 5 liraya satmaya başladım. 2008 yılında bin 500 kavun depoladım ve Alo Kavun diye bir proje aklıma geldi. Matbaacı arkadaşıma broşür ve afiş bastırarak Uşak ve ilçelerine dağıttım. Lokantalar, eğlence mekanları kışın benim kavunumu almak için adeta sıraya girdi. 2009 yılında 6 bin kavun depoladım ve neredeyse tükendi, 400 kavunum kaldı. Tanesini 5 liradan sattığım düşünülürse kazancım ortada. İhtiyacımdan çok para kazanıyorum. Hipermarketler de kışın benden kavun istiyor, çünkü bizim kurak toprakta yetişen organik kavunlarımız Mart ayına kadar bozulmadan dayanabiliyor."

30.01.2010 22:35:00 Bu haber 8042 defa okundu
İşsizlere 'kavun'lu örnek çözüm
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri