Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
İyi fikir: GDO'suz 30 gün
Slow Food Fikir Sahibi Damaklar, "GDO'suz 30 gün" isimli bir kampanya başlattı... "GDO ihtimalinden uzak beslenmek mümkün mü...deneyin." sloğanıyla Birlik üyeleri, daha geniş yazışma grubu ve blog takipçisi tüketiciler, GDO'suz 30 gün geçirmeye davet ediliyor.Harikulade bir siteden esinlendik, GDO ihtimalinde uzak bir ay geçirmeye davet ediyoruz sizi!

Grup kampanya ile ilgili amaçını şu cümlelerle özetliyor:

"Harikulade bir siteden esinlendik, GDO ihtimalinde uzak bir ay geçirmeye davet ediyoruz sizi!

Türkiye'de neyin içinde GDO'lu ürün var, söylemek çok zor. Ama, bal gibi biliyoruz ki, en "benimdir" dediğimiz mısırdan bile üretilse mısır şurubu, üretiminde kullanılan organizmalardan dolayı GDO'lu oluyor ve Coca Cola benzeri içeceklerden baklavaya kadar pek çok kılıkta karşımıza çıkıyor. Benzer şekilde soya lesitinine karşı da endişelerimiz var. Soya lesitini genelinde kötü sayılmadığı ve endüstriyel üretimde muazzam bir kolaylaştırıcı olduğu halde, ülkemize giriş yolunu bilemeyeceğimiz ve "GDO'lu soya yetiştiren bir ülke aracılığı ile ithal" bir soyadan da üretilebilen; zaten (örneğin:) ithal edilmiş bir kuvertür sayesinde çocuğumuzun yaşgünü pastasına çikolata kreması kılığında da eklenebilen... asla takip edemediğimiz bir ürün olması münasebetiyle, endişemiz pek sahici, pek yerinde.

Bakın bakalım, içinde nbş (
nişasta bazlı şeker,) mısır şurubu, glikoz şurubu ya da soya lesitini olan bir şeyleri yemeden, içmeden 30 gün geçirebilecek misiniz? Bakın bakalım, yediklerinizin arkasını okurken daha başka neler bulacaksınız içerik listelerinde. Bakın bakalım ne olduğunu anlamadığınız içerikleri sorguladığınızda ne cevaplar alacaksınız "tüketici memnuniyeti temsilcileri"nden.

Bakın, deneyin. 30 gün, dile kolay,
GDO ihtimalinden uzak beslenmek mümkün mü, henüz GDO'lu tarıma yasal olarak "evet" bile dememiş memleketimizde, deneyin. Adınızı ve niyetinizi yorum olarak ekleyin lütfen, tecrübelerinizi de...

Kampanya sitesi: http://fikirsahibidamaklar.blogspot.com/

Ziyaretçi Yorumları (Toplam 2 yorum)
 • Dincer
  GDO'suz ürünler listesi
  GDO'suz ürün bulabilmek çok zor olduğu için, bunları bulanların, herkesin ulaşabileceği bir siteye ekleme yaparak paylaşması güzel olurdu... Böyle bir platform var mıdır acaba?
  28.06.2010 12:01:03

 • çiğdem
  30 gün imkansız 1hafta sonrası sonuç:aç kaldım ve psikolojim bozuldu.GDO HERYERDE
  ben zaten sebzeciyim et falan ezelden sevmem... herşey bir tv programıyla başladı GDO..araştırdım bu siteyi açılış sayfam yaptım.okudum okudum öğrendirdiklerimi dr arkadaşlara,iş arkadaşlarıma anlattım kimse önemsemedi ben önemsiyordum ve yiyecek bir şey bulamıyordum.süt almadım colayı zaten içmezdim meyve suyu en sevdiğim karpuzdan vazgeçtim ekmek tam buğdağ arıyordum..krem peynir yiyemedim yumurta öyle..tavuk desen halen yemiyorum...derken psikolojim bozuldu...bu şirketler masum insanlardan ne isterler?? bu nasıl bir hırs..oyun aklım almadı böyle silah aracı olurmu??? sonuç:domates balık kokarsa yemiyorum,birkaç günde bozulmayan şeyleri atıyorum.çok büyük marketlerden sebze alışverişi yapmıyorum,ihtiyaç olmadıkça bisküvi v.s yemiyorum,sigara içmiyorum,kendi etiyle beslenen tavuğu yemiyorum.DANONE,NESTLE ürünlerini almıyorum Ve Allah'ın bunu bildiğine ve doğada şifa olcak gıdalar yarattığına inanıyorum.Örn hurma,kayısı,kızılcık,incir,vs.vs..
  24.08.2009 23:00:33
21.08.2009 18:16:00 Bu haber 9843 defa okundu
İyi fikir: GDO'suz 30 gün
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri