Son Dakika
Pazar, 19 Eylül 2021 | Anasayfam yap | Favorilerime ekle    
Kadınların yüzde 31 kozmetik tuzağına düşmemiş
Bebeklere bile makyaj yapılan günümüz Türkiye'sinde kadınların yüzde 31'nin kozmetik tuzağına düşmediği yüzde 53’nün ise hiç doğum günü kutlamayarak doğduğuna her gün şükretmiş.

Araştırmacı Adil Gür’ün Milliyet gazetesi için yaptığı araştırmada, 42 il ve 126 ilçede bunlara bağlı 195 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü kadın nüfusunu temsil eden 3 bin 252 kadınla yüz yüze görüşme metoduyla yapılmış ve saha çalışmasında sadece kadın anketörler kullanılmış. Araştırmadan çarpıcı sonuçlar şöyle:

Türkiye'de kadınının yüzde 37,5’i hiç lokantada yemek yememiş, yüzde 53’ü hiç doğum günü ya da evlilik yıldönümü kutlamamış, yüzde 27’si ise hiç kuaföre gitmemiş. Yüzde 31 ise hiç makyaj malzemesi kullanmamış.

Makyaj yaparken zehirlenmeyin

Makyaj malzemelerinde kullanılan kimyasallar vücutta birikiyor. Bu da sayısız sağlık sorununa yolaçıyor. Uzmanların uyarısı...

Civa, cilt tarafından emiliyor ve vücutta birikiyor. Bu da bedende alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Kaşıntı bunun belirtilerinden biri. Civa hamile kadınların bebeklerinin beyin gelişimlerini olumsuz etkiliyor.

Bu arada Amerikan Çevre Çalışma Grubu'na göre makyaj malzemeleri yapımında kullanılan kimyasallar üzerinde yeterince araştırma yapılmıyor. Bu da onların ne tür tehlikeler yaratabileceği konusunda eksik bilgiye sahip olmamıza neden oluyor.

Çevre Çalışma Grubu'nun uyarısı ise şöyle "İnsanlar günlük bakımlarında ve makyaj malzemelerinde ne tür kimyasallar kullanıldığı konusunda daha duyarlı olmamalılar. Kozmetikte kullanılan kimyasalların neredeyse yüzde doksanında yeterince araştırma yapılmıyor. Bu da büyük bir tehlike." (ntvmsnbc)

 

10.03.2012 23:15:00 Bu haber 6505 defa okundu
Kadınların yüzde 31 kozmetik tuzağına düşmemiş
Korona virüsü hakkında ne düşünüyosunuz?

 
Copyright © 2009 Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi
Sitemizdeki bilgilerin her hakkı yazarı ve kaynağına aittir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir
Yazılım ve Görsel Tasarım: İnforce Bilişim Teknolojileri