Kalbine stent taktıranlar uzaktan öldürülebilir mi?

İnternet korsanlarının, tıbbi implantlara erişim sağlayıp hastaların sağlığını tehlikeye atabileceği hatta ölümlerine neden olabileceği öne sürüldü. Ancak bu gelişmeden sonra ünlü hacker öldürüldü.

Kalbine stent taktıranlar uzaktan öldürülebilir mi?

İnternet korsanlarının, tıbbi implantlara erişim sağlayıp hastaların sağlığını tehlikeye atabileceği hatta ölümlerine neden olabileceği öne sürüldü.

Bu iddia her ne kadar modern bir korku filminden alınma bir komplo gibi görünse de güvenlik uzmanları, böyle bir senaryonun gerçekleşmesinin aslında gayet mümkün olduğunu belirtti.

Bir siber güvenlik uzmanının bildirdiğine göre, hackerlar için, insan bedeninin içinde bulunan elektronik aygıtların uzaktan kumanda sisteminin ele geçirilmesi oldukça kolay. Çünkü bu sistemlerin güncellenmesi, tamamen korumasız kablosuz ağlarla sağlanıyor.

Ağa ulaşan sanal suçlunun, aygıtı kapatmak ya da hastaya aşırı doz ilaç enjekte edilmesi komutu vermek gibi ölümle sonuçlanabilecek işlemler yapabileceği ifade ediliyor.

Uzmanlar, şimdiye dek böyle bir saldırıyla karşılaşmadıklarını, ancak implant mekanizmalarının korunması için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini söylüyor.

ŞEKER KOMASINA SOKMAK İÇİN KÜÇÜK BİR ANTEN YETERLİ

Güvenlik yazılımları şirketi McAfee'nin analistlerinden, eski hacker Barnaby Jack, insan bedenine gerekli zamanlarda insülin salan bir pompayı iki hafta içinde ele geçirebileceğini ve bunun için sadece küçük bir anten kullanmanın yeterli olduğunu belirtti.

Jack, hastaya tehlike durumunda sinyal veren sistemi de etkisiz hale getirebileceğinin altını çizdi.

GÜVENLİĞİ ŞAŞIRTICI DERECEDE ZAYIF

Tıbbi malzeme üreten firmalar için sorun, beden içinde kullanılan cihazların güncellenmesinin ve bunlardan akan bilginin sadece bilgisayara benzer aygıtlar tarafından alınabiliyor olması. Uzmanlar, bu aygıtların güvenlik sistemlerinin şaşırtıcı derecede zayıf olduğunun altını çiziyor.

Massachusetts Üniversitesi'nde, 2008 yılında, kalp pillerinin bir hacker tarafından sıfırlanabileceğinin ortaya çıkmasından beri, güvenliği artırmak için çalışmalar yapılıyor.

Geçen yıl Ağustos ayında Profesör Kevin Fu, sanal müdahaleleri engelleyebilecek giyilebilir bir kalkan ürettiklerini açıklamıştı.

ABD'li hacker'ın esrarengiz ölümü

Dünyanın önde gelen internet güvenliği şirketlerinden IOActive Inc.'in analistlerinden, tanınmış bilgisayar korsanı Barnaby Jack'in ölü bulunduğu bildirildi.

San Francisco Adli Tıp Bürosu'ndan yapılan açıklamada Jack'in Perşembe günü hayatını kaybettiği belirtildi ancak detay verilmedi.

Jack'in ölümü korsanlar aleminde bir şok etkisi yarattı. Cep telefonu hacker'ı Tyler Shields, Twitter'dan "Vay be... Söyleyecek söz bulamıyorum" mesajını paylaşırken, geçmişte McAfee için çalışan genç korsanın son işvereni IOActive Inc.'in tweet'inde, "Sevgili korsanımızı kaybettik ama asla unutmayacağız, Barnaby Jack hayatını kaybetti" denildi.

SAĞLIK CİHAZLARI VE ATM'LER

Nasıl öldüğü henüz belli olmayan genç hacker özellikle ATM'lerdeki ve sağlık cihazlarındaki açıkları bulmasıyla ünlüydü.

Jack, kalp implantı takılı birini yaklaşık 10 metre mesafeden öldürebilen bir teknik keşfettiğini açıklamıştı. Jack, önümüzdeki hafta San Francisco'da düzenlenecek Black Hat korsanlık fuarında bu tekniği dünyaya anlatacaktı.

Özellikle, 2010 yılında "Jackpotting" adını verdiği ve ATM'lerin para püskürtmesini sağladığı gösteriyle dünyanın en ünlü bilgisayar korsanlarından biri olmuştu.

Yaratıcılığı ve şovmenliğiyle hacker fuarlarında büyük takdir toplayan ve geniş bir takipçi kitlesi oluşturan Jack'in dostları ve hayranları @barnaby_jack şeklindeki Twitter hesabına mesajlar yağdırdı.(Hürriyet)

Yorum Yap

Diğer Haberler